1. 1.
  kapitalist sistemde bulunan ve günümüzde çok daha net şekilde belirlenen kast sistemidir.

  iddia edilen haliyle kapitalist/liberalist sistemde tamamen özgürlük vardır. herkes istediği girişimde bulunmakta istediğini yapmakta özgürdür. Ama parası varsa özgürdür tabi.

  her seferinde daha da yükselen fiyatlar, bir girişimde bulunmak için gereken para miktarı ve devlerle mücadele etmenin zorluğu katlanarak artar. marketler zincirine karşı bakkal ile mücadele etmeye kapitalizmdeki rekabet anlayışı diyebiliriz. adamlar tonla toplu ürün aldığı için 1 liraya satarken bakkal alım gücü daha düşük olduğu için 1.5 a satar ve liberalizme göre bu gayet eşit bir rekabettir.

  daha sonra babadan oğlu modeliyle miraslar aktarılır. bir kişi doğduğunda elinde servet vardır diğerinin elinde hiç para yoktur. doğar doğmaz elinde milyon liralar olan kişiyle ömrünün yarısına kadar çalışsa bir yatırım için belki de sermaye parasını anca çıkarabilecek olan kişinin rekabet etmesi beklenir piyasa koşullarında. e tabi sonuçta büyükten başlamaya gerek yok küçükken başlayarak da günümüzde 140-150 seneye bir şeyler yapılabilir kişi yaşarsa tabi. çünkü her ilerleyen sene 0 dan başlayan kişinin zenginleşme süresini çok daha ileriye taşımaktadır.

  yani zamanla ilerleyen bu kapitalist model insanlığa net bir kast çekme yolunda ilerliyor. sen fakirsin ama zengin de olabilirsin diyor. Ama insanlar arasında öyle bir çizgi çekiyor ki bırak zengin olmayı sadece insanca yaşayabilmek adına bile bütün gün çalışsan anca fayda ediyor ama zengin olabilirsin. bir süre sonra sadece kişinin ailesinin durumu nasılsa çocuğun statüsünün de ona göre belirleneceği kapitalist kast sistemi oluşacaktır. Gerçi zaten şu an için de çok farklı bir durum söylenemez.

  ne kadar da özgürlük barındıran bir sistem ama.
  1 -1 ... keyf kahyasi