bugün

kapitalizmin sembolu sam amca için, ahlaki ve insani değerler göstermelik bir imaj ve fakat kârlılık birinci derecede önemlidir.

bu nedenle de o, kâr getiren her yolu mubah sayar. toplumun alt katmanlarına medya araçları yoluyla kendini barışsever, yardımsever gibi gösteren sam amca, aslında, tüm ahlaki ve insani değerlerini, çıkarları uğruna bir çırpıda yok saymaya hazırdır.

ideolojik yaklaşımlarını dahi...
kapitalist ekonomik sistemin; " bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler " temel felsefesi ile hareket eden amerikan sermaye kuruluşları; yatırım alanı bekleyen bol nakit paralarını, daha çok para kazanma ihtirasına yönelik yüksek risk iştahları ve ülke bazında durması istenmeyen ekonomik büyüme talepleri ile riskli yatırımlara yöneltince kantarın topuzu kaçtı.

paralar önce, risk analiz raporlarına itibar etmeden abd Borsaları sonra, abd özel sektör tahvilleri, sonra gelişmekte olan ülke tahvil ve borsalarına aktı. abd orta direğinin konut gereksinimleri de doyunca, sırada düşük gelirliliere konut satmak moda oldu.

iş öylesine çığrından çıktı ki, yoldan geçen garibana;

- sen şu konut kredisini al evine gir otur, iki yıl bana tek kuruş ödeme sonra, iki yıl sonrası için yıllık faiz ne olursa, iki puan fazlası ile 20-30-40 yılda geri ödersin...

denmeye başlandı.

320 milyonluk abd nüfusunun 54 milyonu yani her 6 amerikalıdan 1 tanesi mortgage kredisi kullandı. ödemesiz geçen iki yıl içerisinde kredi faizleri beklenenin çok üzerinde artış gösterdi. öyle ki; 400 dolar geri ödeme planlayan düşük gelirlinin karşısına 600 dolarlık faturalar koyulmaya başlandı. dar gelirli bunları ödeyemeyince de krizler ardı ardına geldi.

george w bush, ekonomi kurmayları ile oturdu ve çalıştı. çarkın işlemeye devam etmesi için gereken para 700 milyar dolar. senato'ya sunuldu ve fakat dün veto edildi. gerekçe ise, ekonomik önlemlerin liberal yaklaşımlar içeriyor olması... bilindiği gibi, amerikalılar solculara liberal derler.

ekonomi kurmaylarının bundan sonrası için tavsiyesi nedir biliyor musunuz ?

" sermaye ve üretim araçlarının kontrolu ". yani, " bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar " ın tam tersi.

ben! bu söylemi bir yerlerden hatırlarım... hani, yazarı karl marks'dır. kitabın adı da 'das kapital'.
güncel Önemli Başlıklar