1. 1.
  Öncelikle resmi kaynaklardan belgeleri gözümüzle görelim; (sahte diyenler var malum kabullenemiyorlar)
  https://www.tbmm.gov.tr/t...32/kanuntbmmc03205591.pdf

  kapatılan uçak fabrikaları

  Milletimiz hala merhum Nuri Demirağ'ın uçak fabrikası projesinin niçin neticeye ulaşmadığını anlamakta zorlanıyor.
  Aradan 60 yıla yakın süre geçti. Biz merhum Nuri Killigil'in silah ve cephane konusunda ulaştığı seviyeye daha yeni yeni geliyoruz. Bu soruyu kendimize sormamız lazım." Günlük olayları o olayların tarihimizden bize çağrıştırdığı benzerleri ile birlikte işlemek çok yararlı" ismet Paşa'lı CHP'nin tek parti iktidarı döneminde Nuri Demirağ batırıldı. Atatürk'ün duyarlılığı ile kurulan Türk Uçak Sanayi fabrikaları, ismet Paşa (CHP) iktidarında (1938-1950) birer birer kapatıldı. THK Etimesgut Uçak Fabrikası (1940), traktör imalatına geçirildi.
  THK Uçak Motoru Fabrikası; musluk, piston, kuyu tulumbası işine yöneltildi.
  Sivaslı merhum işadamı Nuri Demirağ'ın istanbul- Beşiktas'ta uçak dizayn-üretim atölyesi ile Sivas-Divriği'deki uçak fabrikası batırıldı.
  Türk Hava Kurumu sipariş vermiş, imalat devam ederken uçakların alım sözleşmesi (1939 yılı) feshedildi. Çünkü Nuri Demirağ, inönü'nün gazabına uğramıştı. 1943 yılında fabrika kapanmak zorunda kaldı.

  Yani inönü'ye karşı "Milli Kalkınma Partisi ismiyle ilk muhalefet partisini kuran Nuri Demirağ " perişan edildi.

  2. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika, ismet Paşa'nın Cumhurbaşkanı olduğu Türkiye'yi, 3 Nisan 1948 tarihinde Marshall Planı'na dahil etti.

  Yine resmi kaynaklardan Marshall planı kanunu belgeleri;
  https://www.tbmm.gov.tr/t...25/tbmm08025057ss0202.pdf

  https://gazetemanifesto.c...ll-plani-imzalandi-32256/

  Marshall formatlamalarından sonra eğitimden, sağlığa, güvenlikten, tarıma pek çok meselemiz ABD güdümüne girdi. Milli sanayi çökertildi.

  Nuri Demirağ'ın uçak fabrikası Cumhuriyet Halk fıkrası iktidarının oldugu (Şemsettin Günaltay 16 Ocak 1949-22 Mayıs 1950) ABD istediği için Mart 1950 de "Cumhurbaşkanı ismet inönü"  kararı ile kapatıldı.

  Nuri Killigil'in Sütlüce'deki silah ve mühimmat fabrikası havaya uçuruldu. ilk Türk denizaltı su bombalarını üreten Şakir Zümre, 1949'da silah üretmekten vazgeçip 'sobacı' oldu.

  Atatürk'ün kurduğu kayseri uçak fabrikası olarak bilinen ve 1926’da, alman junkers firmasıyla, türkiye cumhuriyeti hükümeti’nin anlaşmasıyla, açılan uçak fabrikası da (tomtas) bundan nasibini aldı.
  1928 yılında, junkers firmasının yükümlülüklerini yerine getirmemesi sonucu fabrika iflas eşiğine geldi ve türk tayyare cemiyeti fabrikayı satın alarak üretime devam etti. 1950 yılında ise cüzi bir bedelle (4 milyon) -MKEK- kurumuna satıldı ve uçak üretimine son verilerek , bakım ve ikmal tesisi olarak kullanıldı. (1926-1950 arası 200 civarında uçak üretmiş bir şirkettir)

  Sadece uçak fabrikaları değil tüm askeri fabrikalar Makina Kimya Enstütüsü Kurumu'na (MKEK) ye satılmıştır.

  KANUN çıkartsaymış da menderes düzeltseymiş! diyenler de var fabrikalar zaten satılmış! ve bu kanun yürürlüğe girmiş! ne diye kanun çıkaracaksın? Fabrikaları geri verin diye mi kanun çıkaracaksın?  Olmadı o satılanları geri verin!! Öyle mi?  Üstelik fabrikalar zaten elden gitmiş batmış bitmiş tükenmiş satılmış ! Ve yürürlükte olan kanunlar geriye dönük işlemez.

  Tüm askeri fabrikalar MKEK ne satılmış!! Biri (ismet inönü) kanun Çıkartacak 1926 dan  1939 a  kadar tüm zorluklarla yapılan fabrikaları mart 1950 de zorunlu sattıracak! Sonra da sen kalkıp mayıs 1950 de iktidara gelen adam (adnan menderes)kurtarsaydı diye yırtınacaksın! Kafaya bak pırıl pırıl.
  2 -2 ... desifreleyici
 2. 2.
  biz, uçak, tank gibi yüksek teknoloji gerektiren işlere siyasi kafayla yaklaşıp rant elde etmeye çalıştığımız sürece hem daha çok fabrika kapatırız hem de yenilerini kuramayız.

  bu işlere mühendis kafası lazım.
  1 ... pilotmont 1