bugün

kapanmanin temel amaci dikkat cekmemek, gosteristen uzak olmak oldugu icin destekleyemedigim kizdir. bazilari kipkirmizi rujlari ve vicdanlarina kadar cektikleri eyelinerlarla o kadar cok dikkat cekiyorlar ki basortusu bir anlam ifade etmiyor.

herkesin gorusu kendine, isteyen istedigini yapar orasi ayri mesele ama oldukca yanlis ve arada kalmis gozukuyor bence.
abartılı makyaj yapmadığı ve kırmızı ruj sürmediği sürece abes bir durum yoktur. yılların deistiyim, bırakın dilediğini yapsın.
Twitter'da türbanlı yazınca çıkan kaltaklardır. Her makyaj yapan türbanlı kaltak değildir o ayrı.
Tesettür artık aile baskısına maruz kalan kızlar için moda aracı istisnayi durumlar hariç düzgün kapalı bir kadın görmek zor olur oldu.
normalde beni ilgilendirmez. ama yani açık kızlara her laf eleştiri yapılırken kapalılar için şöyle iyi böyle iyi diye pozitif ayrımcalık için yazacam.

bir kız islam ve din için kapanıyorsa ölçüsü kuralları belli. dar pantolon kısa kollu bluz gibi birşey giyip memeleri vücud hatlarını belli edip kolunda dövmesi yüzüne ruj allık rimel high lighter fondoten göz kalemi ne kadar boya badana tekniği var sürüp kafanın tepesine hörgüç gibi birşey yapıp başını sıkma şekilde bağlarsan abesle iştigal olur.

bu ne lahana bu ne turşu derler kişiye. sonra başı açıklara laf söylerler kötü ithamda bulunurlar.
Hem de fransız ürünleri kullanarak. Gram ümmet sevgisi yok bunların kalbinde. Hepsi şov peşinde.
Reyis ne dedi kız duymadınız mi siz?? Fransız ürünüyle yapılan makyaj caiz değil.
tamamen kisinin tercih meselesi diye dusunurken aslinda oldukca yanlis oldugu dank etti beynime.. evet herkes özgürdür fakat dinini temsil eden türbani basina taktiginda dört dörtlük olmasini isterim bu insanin. dinde hicbir zorlama olmamasina ragmen bazi aileler evlatlarinin basina zorla türban gecirip bu vazifeni tamamlayacaksin diyerekten baski olusturuyor. bu durumdan olusan bir etki oldugunu dusunuyorum daha çok. çünkü zaten kime sorsak kimse isteyerek kapanmamis.. yeni yeni turban sekilleri cikartip onlari din ile karistirmaya calisiyorlar.. bazen saçlar önden gözüküyor, bazan tirnaklara ojeler ve dudaklara kirmizi ruj suruluyor.. bilemiyorum altan.. rabbimin tirnaklara oje sürün, dudaklara kirmizi ruj sürün veyahut yeni yeni turban baglama sekilleri cikartin bagriniz saciniz gozuksun demis olabilecegini pek sanmiyorum. yine de saygilar ve sevgiler..
Beyni kokuşmuş tiplerin derdi olan eylem . sanane kardeşim. Sen mi hesap vereceksin. Bak şurdan siktir git.
(bkz: Süslüman)

Tesettüre aykırıdır.
Bazı açık kızlar kadar hatta bazen onlardan çok çok fazla makyaja abanması durumu.

Kimse kimsenin hayatına karışamaz ama bana garip geliyor açıkçası.

şehir içi otobüste denk geldim bir tanesine.
Yüzü full fondöten, rimel ve üstüne masmavi göz (lens o kadar belli ki) hadi onu geçtim dudağında bordo ruj.

Saçı açık olsaydı dudağındaki bordo ruj kadar dikkat çekmezdi diye düşünüyorum.
Samimiyetsiz bir davranış.
herkesin makyajına kimse karışamaz. kapalı kızları pek sevmem ama konuşma hakkımız yok bence. aşırı makyaj hakkında belki konuşuruz.
hoş değil gerçekten maden kapanıyorsun ona göre yaşa .
Heh bir tane akli basinda turbanli ablam ciksin bana desinki biz su nedenden yapiyoruz. Sozde basini kapatiyorsun vucudunun herhangi bir bolgesini gostermekten kaciniyorsun, cunku haram. Ama makyaj yapip dar pantalon giyebiliyorsun. Bunun mantikli aciklamasi nedir ya bana bir anlatsaniza. Kendinize mi guzel gozukmek istiyorsunuz ? Esinize mi ? Yada yok aslnda biz ozentiyiz sadece bu kadarini yasayabiliyoruz mu diyorsunuz. Nedir amac yani ?
bana kalırsa yapılmaması gerekendir. yapılsa bile çok hafif bir makyaj yapılmalıdır. ama tabi onun için başındaki örtüyü allah istedi diye takmak gerekiyor, sus için değil.
abartıya kaçmadığı sürece olabilir.
kapalı kız deyince neden dar budy ve kot giyen götü memesi belirgin tipler canlanıyor kafanızda anlamış değilim ama bu kadar sığ bir başlık olamaz bunun farkındayım dediğim başlık.
(bkz: ılımlı müslüman)
Gerçi bunlar direk ılık ama olsun.
size ne bana ne bize ne?
şahsen ben bütün dinlere karşıyım, zerre de inancım yok, hatta tesettürün emredilmesi kadını aşağılamaktır benim gözümde.
ancak beni ilgilendirmez, o öyle mutludur, öyle giyinir. kadın ile inandığı arasındadır giyimi.
artık kadının bedeninden, saçından, makyajından çekin ellerinizi.
bence müslümanların tesettür kullanıp makyaj yapan kadınlardan daha önemli sorunları var, kadınlarla, kadınların nasıl yaşayacağıyla ilgili fetvalar verip konuşulmasından, kadınların yargılanmasından ziyade allahuekber diyip kafa kesenler için bir şeyler yapsınlar, din adı altında kendilerine çocuklardan eş yapanlar için konuşsunlar.
insan olamadıktan sonra tesettürü konuşmaya hacet yok.
kadınları rahat bırakın.

edit: bakıyorum da her yerde kadın kadına vuruyor, kadın kadını daha çok eleştiriyor. siz yapmayın bari hemcinslerinize bunu, her allah'ın günü her şeyimize bir kulp takılıyor. buna karşı durması gereken siz kadınlarken yok türbanı var makyaj yapmış, yok selüliti var şort giymiş diye ataerkil düzene sevimli görünmek için birbirinizi yerden yere vurmayın.
Bildiğim kadarıyla kapanmanın amacı mümkün olduğunca az ilgi çekmek, vücüt hatlarının belli olmamasını ve gösterişten uzak olmayı gerektiriyor. Şuan böyle mi, hayır :p

Kapalı kızların çoğunun yüzündeki makyajın haddi hesabı yok, çok yüksek dozda havalılar ve "i am the best" tribinde bulunmaktalar. Açık insana edilmeyen lâfı pek bırakmayabilirler. Ama açık olan tanıdıklarımın çoğu kapalı olanlardan daha düzgün düşünceye sahip ve halkımız anlayışında daha 'namuslu'lar.

Bu lâfım bütün kapalılara değil, yanlış anlaşılma olmasın. Ayrıca kapalıları hor görme gibi bir niyetim de yok, istediği gibi giyinsin, bizi bağlamaz(gıybetlerini yapmak haricinde).

Bir kısım ise (tövbe) üstü minare altı kerâne..
görsel
bir de eleştirdiğim zaman sen kapalı bile değilsin diyorlar ya ölüyorum. senin bir günde yaptığın makyajı ben bir sene de yapmıyorum.
Hiç anlam veremediğim ayrıca yakıştıramadığım durumdur. Kapanmayın daha iyi yani kapanmak var kapanmak var. Sadece kapalı desinler diye kapanmayın herşeyin bir usulü var. Kapanmak vücut hatlarını belli edecek kıyafetler giyip, makyaj yapmak değil öyle kapalı değil açık saçık ortadasınız. Ben açık olduğum halde sizden kapalıyım.
bu tesettür anlayışı değildir bu (bkz: teberruc)dur.
yani kişinin ziynet ve kıyafetlerini dikkat çekecek şekilde ortaya dökmesidir.sanıyoruz ki bunu allah'ın emri olduğu için değil bir moda akımı olduğu için uyguluyorlar.güzel kardeşim sen o tülbenti örtmüşsün ne fayda yüzün boya badana olduktan sonra.
böyle bir tanesi instagramda denk geldi. suratı o kadar güzel ki. kızın yüz ifadeleri filan sexi bir çağrışımda bulunuyor. 5 bin küsür takipçisi var yüzlerce fotoğraf ama sürekli yüz güzelliği ve vücud güzelliği ön planda. ben buna yazdım, saçlarında yüzün kadar güzelmi? diye bir soru sordum. ama kızımızın cevabı, bir kapalı kıza saçların güzel mi diye sorulmaz. oldu. oysa anlatmak istediğim tüm güzelliğini tanımadığın 5bin erkeğe sunuyorsun ama, üç beş tel kılını insanlardan sakınıyorsun. siktir.