bugün

BUNU SEVENLERE HAYRET EDiYORUM.
uçak biletlerini alıp doğru iskandinav ülkelerine postalamak lazım.
nedir bu arkadaş ya. bunun nesini seviyorsunuz.
Hollanda’da hergün yaşadığım durum. Hiç sevmiyorum böyle kasvetli havaları.
o da lazım. biraz insanın kendi içine dönmesini sağlar.
gezmelere engel olur.
insanların son derece düşük modlu, gergin, asabi, keyifsiz oldukları hava. daha az mutluluk hormonu salgılanıyor bu havalarda. bilimsel araştırmalar da bunu söylüyor.
halbuki yaz aylarında masmavi gökyüzü, yemyeşil doğa, güneş ışığı, berrak deniz ve o denizin kokusunun verdiği mutluluk hormonları kapalı havada tatile çıkmış oluyor.
Hava kapalı
Ama akalım..
içimizi kasvet kaplayan havadır.
Britanya'da isem severim. Karadeniz'de isem sevmem. Britanya adaları daha düzgün bir iklim geçişine egemen.

Karadeniz'de Alırsın papağı, gocuğu emme öğlen pişersin. Eve bırakırsın, aksam donarsın. Ötesi gün bir güzel yorgan töşek yatarsın.
O gün, insanın daha az mutluluk hormonu salgıladığı gökyüzü şekli.
iki av tüfekli adam olup havaya ateş açsa bu olmaz.
bak adana ya güllük güreşlik.
nedense kışın sevmediğim ama yazın hoşuma giden bir hava. yazın olunca hava ne üşütecek kadar soğuk ne de terletecek kadar sıcak oluyor, dışarı çıkınca hafif rüzgar esiyor ve o rüzgar seni ferahlatıyor ya çok hoşuma gidiyor.
Yahu yaz çocuğuyum onu da geçtim yagmur, güneşli hava, kar hepsini çok severim, hepsi kabulüm de şu kapalı havayi bir türlü sevemedim(ki bilimsel olarak da normal bu)..otomatikman insanın içini karatan birşey yapısı gezesi tozasi gelmeyen hava
tamam normalade de alemlere akıp bir düzine kız düşürmeyecektik ama harbiden böyle havalarda içim kapanıyo evden çıkasım gelmiyo.
Bugün cidden içimi darlayandır.
Küçükken böyle havalarda jelibonla intihar ederdim. Maasuscuktan.
klasik trabzon havası. ne menem bir işse.
Bana yataktan çıkma uyu diye fısıldayan hava.
ankara havası .
çamaşırları balkona asmıştım yağacak ve ben küfür edeceğim.
evet çamaşırları balkona asıyorum ve pazara gidiyorum.
şu an istanbul'un havası. tam sevişmelik.
Doğacak olan güne direniş gösterecek olan hava. Yerimiz bulutların yanı.
Öğle sonrası, balkona çıkıp sigara ve kahveni yüzüne vuran rüzgar eşliğinde içersin. Düşündüğün sorunlar ve gerçekleşmeyecek hayaller içini bunaltınca kulaklığını takıp yürümeye başlarsın. Betonlar arasındaki, gri sokaklarda.
En sevdiğimdir. Hele bir de yağmur yağarsa tadından yenmez.

"Dünyanın şakırtılı yıkanışına karışmanın sevinci içinde yavaş yavaş yürüyordu. Savrulan iri damlalar yüzüne çarptıkça daha da istiyordu. Bu yürek büyütücü sevinç var olmanın, yaşamanın sevinciydi; biliyordu." -c.
Yusuf Atılgan.
en sevdiğim hava o gün favorimdir.
Yağmurun habercisi havadır. Bugünlerde hasret kaldığım havadır aynı zamanda. Sonbahar gelse de yine içim içime sığmasa be. Ağustos sıcağında dert daha çok bunaltıyo. Eminim ekimde daha çekilir bir hal alır. Ya yaz dediğin nedir zaten? Çapsız gibi. Yaz sevilir mi, no.
insanın ruhunu daraltan hava. hay anasını.