1. 1.
  murat menteş'in medyanın yokedici etkileri üzerinde yazdığı deneme kitabı.

  ilk -düzyazı- kitabıdır, aynı zamanda.
  2 ... nuh tufan
 2. 2.
  (#782467)
  1 ... nuh tufan
 3. 3.
  Murat Menteş'in kelimelerle dans ettiği bir başka kitabı.

  "iktidarın medya aracılığıyla manipülatif olanı latif göstermesi başlı başına bir manipülasyondur ve/fakat her zerresi sömürülen insanlığın direncini kırmak için kamçılamak yeterli[ve/ya da yeter sayıda kamçı] olsaydı, uğradığımız felaket,cehaletin ve gafletin verdiği ömür boyu garantiyle gizlenmezdi...."

  Bu ve sair alıntıları yapmak mümkün.

  Reklamlar,gazeteler,köşe yazarları ve en önemlisi toplumu eleştiren ama medyanın, onları takip etmemiz için bizi çaresiz bıraktığının anlatıldığı deneme.
  1 ... risorder pejmurder
 4. 4.
  şule yayınları tarafından basılmış olan ve kitapçılarda aranıpta bulunamayan kitap.*
  1 ... laedri
 5. 5.
  bir kitabı ne kadar ararsanız o kadar kıymetli oluyor herhalde. netice de don kişottaki kayıp bölümleri bile arayan bir okursanız sıcak bile etkilemiyor sizi. ancak direkt cağaloğluna, şule yayınlarına çıkarsanız orada var kitap.

  öncelikle isim çok mühim. ne de olsa "ismiyle müsemma" pek çok kitap da insan gibi. kaos bizim en sevdiğimiz kelimelerden biri oldu neredeyse. herşeyde bir keşmekeş, belirsizlik, siz modern insanlar nasıl diyor biraz: postmodern oldu herşey. (adam burada piposu ağzında olduğundan "r"leri biraz yuvarlayarak söyler)

  bir deneme kitabı olması bakımından önemli benim için kaosa mütevazı bir katkı. okur son derece önemsenmiş, bir nevi hasbihal edilmiş. hatta okurken "hakkaten murat abi, ben de böyle hissediyorum" diyorsunuz safça. zaten toplama yazılar, yani önceden dergilerde yayınlanmışlar.

  okuru yine muhtelif kelimelerle çarpıyor kitap, yani alışık olmadığımuız terimleri aslında alışık olduğumunz bir karmaşa ortamında dize getiriyor. sonrada üfleyip dağıtıyor. bu ne perhiz diyorsunuz: rahatsız oluyorsunuz. ama rahatsız oldukça hissettiğiniz garip bir ferahlık da var. bu mütevazi seans bitince siz de tekrar tekrar döneceğiniz yazılara sarılıyorsunuz. ne de olsa:

  "Underground'lukta ferahlık vardır/Lütfen silah sesinden sonra mesaj bırakın."
  2 ... oyuncakdunya
 6. 6.
  deniz baykal ın, güngören patlamasından sonra yaptıgı, miting yapalım teklifi.
  ... beklediginiz lider geldi
 7. 7.
  bir murat menteş girdabı. çok dalınca kaldıramıyorsun kitabı belli bir noktadan sonra. kısım kısım okumakta fayda var. kitaptan ufak bir alıntı;

  batı medeniyeti aşka, bireyin tüketim alışkanlıklarını değiştiren bir kaza süsü vermiştir. aşkın, dünya malına karşı bir kayıtsızlığa dönüşmesini engellemek için [aşk 'yapımında' kullanılacak] bir yığın malzeme piyasaya sürülmüştür. hediyelik eşya satıcılarına uğramadan, romantik filmlerin gösterildiği sinemalara gitmeden, çiçekçilerin bitkisel dünyasına dalmadan, kafeteryalara takılmadan, diskoteklerde tepinmeden, aşk şarkılarının cd kayıtlarını kulağınıza küpe yapmadan, lüks restoranlarda yemek törenleri düzenlemeden... aşkınızı inşa/izhar/ispat etmeniz imkansızdır. bir de sevgililer gününde düşman çatlatmanız.
  ... ikra
 8. 8.
  ikariam da ittifakımın ismi olur kendisi. benim de az bir bütçe ile bastığım askerin ve geminin adına da 'Mütavazı bir katkı' denir.
  ... buck
 9. 9.
  --spoiler--
  cemiyet (toplum), rastlantılar ve zorunlulukların biraraya getirdiği insanlar arasında muhtelif uzlaşma vesilelerinin devreye girmesiyle varlığını/bütünlüğünü korur. cemiyet içinde hizaya gelmek, kişinin kaybolmasından başka bir işe yaramaz yani toplumsal kurallara riayet, tarih yazmak ya da tarihe geçmek için elverişsizdir çünkü zafere giden yolda uygunadım yürünmez.
  --spoiler--
  1 ... sosyal yumurcak
 10. 10.
  kitaptır, güzeldir.

  --spoiler--
  "tuzağa konulan peynir, onu yutmak isteyene en fahiş bedele malolur. bedava sirkenin baldan tatlı addedildiği bir ortamda balın tadı, beleşçilik yoluyla sınır dışı edilmiştir.
  muhatabından karşılık umulmaksızın yapılan iyilik seküler bir topluluk için kuşkusuz zeka noksanlığı ve/ya da delilikle (anlamsızlıkla) at başı gider fakat bir öte dünya yatırımı olan iyilik, müslümanlar nazarında vazgeçilmez faydalarla yüklü bir iştir.

  delirmeksizin ve maraza gebe olmayan bir iyilik yapabilmek, ahiret inancı taşıyanlara özgü bir ayrıcalıktır. müslümanlar'ın birbirlerine verdikleri varoluşsal kredi ve primleri, hiçbir banka müşterisine veremez. ipotek veya rehin yoluyla sağlanan aşağılık güvenceye ve lanet faize müslümanlar'ın ihtiyacı ise bir uskumrunun motosiklete olan ihtiyacı kadardır..

  her günü, bir rehine krizi havasında yaşamamızı nasıl açıklayacağız o halde?"
  --spoiler--
  1 ... sosyal yumurcak