1. 1.
  Viyana belki de bizim ikinci önemli sınavımızdı, en az istanbul kadar önemliydi ama malesef bu sınavı geçemedik. Avrupanın kapısı denen bu yeri alsaydık neler olurdu, harita nasıl şekillenirdi merak konusudur. ingiltereye kadar ilerlebilirmiydik yoksa alsak bile viyana da tutunamaz geri mi püskürtülürdük?
  1 -2 ... turin
 2. 2.
  Cok dramatik bir degisiklik olmazdi. Zira Osmanli ordusunu o savasta puskurten ana kuvvet Polonya'li "Winged Hussar" isimli suveri bolugu idi. Kuzeyden gelen bu kuvvete Osmanli care bulamamis ki o donem Osmanli'nin en kuvvetli oldugu donem idi.
  Bilgi icin: http://www.badassoftheweek.com/hussars.html

  Osmanlinin ordu yapisi, agir zirhli askerlerden degil, cevik ve ok atabilen mobil askerlerden olusuyordu. Dunyanin en iyi topculari Osmanlida idi. Her ne kadar bu mobilite, acik arazide yapilan savaslarda muthis etkili olsa da, ornegin Mohac savasi osmanlinin en kisa suren major savasidir. Onlarca zirhli suvari topcularin atislari sayesinde yerle bir oluyor, sehri cevrelediklerinde etkisini kaybediyor.

  Avrupa, Osmanlinin ilerleyisini bir noktada durduracakti. Bunun kacari yok. Bu Viyana olmasaydi baska bir sey olacakti. Germanik imparatorluklarin kuzeyde yukselen gucu ( Prusya gibi ) ve Polonya'nin Avusturya ile olan iyi iliskileri nedeniyle, Viyanayi alsa dahi Osmanli ya elinde tutamayacak, ya da daha batida bir noktada ilerleyisi duracakti. Cunku askeri teknoloji olarak gerileme baslamisti.

  Bugun Vatikan'a giderseniz, orada "Hristiyanligin buyuk zaferi" adi altinda Viyana kusatmasi eserlerini gorursunuz. Belki onun yerine X kusatmasi adi altinda bir baska eser gorecektik o zaman. Cunku eger olaya farkli bir perspektiften bakarsaniz; Osmanli Hristiyan topraklari isgal eden bir Musluman devlet. Bu cok guclu bir provokasyon ve tarihte kendi bagimsizligi icin mucadele eden cogu koklu devlet eninde sonunda bu mucadeleyi kazaniyor. Ayni seyi biz de Kurtulus savasinda isgalci devletlere karsi yaptik.
  5 ... 81tw15e
 3. 3.
  viyana bugün olduğu kadar harika bir şehir olmazdı mesela.

  caaanım konstantinopolis'i alıp onu yüzyıllar içinde boktan bir beton yığınına çevirmeyi nasıl başardıysak viyana'ya da aynısını yapardık şüpheniz olmasın.
  7 -2 ... ecinni
 4. 4.
  o tarihten, sakarya meydan muharebesine kadar, her kıta' da " götün götün " kaçmazdık.
  -1 ... eratosthenes
 5. 5.
  viyana öyle çok da önemli bir jeopolitik yer değildi. bu osmanlının bir uydurmasıdır. tıpkı sınıfta kalan öğrencinin 'hoca bana taktı yeaa' demesi gibi bir şey.

  diyelim ki viyana çok önemli bir bölge ki istanbul için de aynı şeyi söylediler ama istanbulu almayıp etrafındaki yerleri alarak istanbul'u savunasız hale getirdiler. aynı şeyi viyanaya'da yapabilirlerdi.

  ancak geri zekalı çomarların inanacağı bir şeydir avrupaya açılan kapının viyana olması.
  1 -1 ... eddie gluskin
 6. 6.
  kanuni'nin alması önemli değil ki önemli olan kanuni'den sonra gelenler sahip çıkabilir miydi oralara.
  ... bedreddin
 7. 7.
  teyzemin sakalları olsaydı amcam olur muydu?
  ... kakandoboy
 8. 8.
  Bugün avrupa türkiyeden tarihi eser araklamasına gerek kalmazdı.
  ... sogeking
 9. 9.
  Bence viyana nın önemini görememek için tarih cahili bi angut olmak gerekir. Zaten istanbulu sarıp zayıf düşürdüğümüz gibi aynısını viyanaya da yapabilirdik demek bunun bi başka göstergesi. istanbul un çevresi ile viyananın ki bir değil, orda trilyontane güçlü rakip var bize pusu kuracak.
  ... turin
 10. 10.
  hiç bir şey olmaz, şehri kısa süre sonra kaybederdik.

  birinci viyana kuşatmasında 15.000 civarında kayıp verdik. buna kasım bey'in başarısızlıkla sonuçlanan akıncı saldırısındaki büyük kayıplar dahil değildir. zigetvar seferinde düşmanın verdiği 3000 kayba karşı 20.000'den fazla asker kaybettik. malta kuşatmasında yine 20.000 civarında kayba karşı düşman 2500 asker, 7000 sivil kaybetti. kandiye kuşatması tam 25 yıl sürdü, kayıplar belirsizdir.

  osmanlı yolun sonuna gelmişti zaten. karşısındaki devletler balkanlarda karşılaştığı düşük teknoloji kullanan zayıf devletçikler değildi.
  2 ... rumeli71