1. 1.
  Osmanlı sultanlarının onuncusu ve islam halifelerinin yetmişbeşincisi.

  Saltanatı: 1520-1566
  Babası: Yavuz Sultan Selim- Annesi: Hafsa Sultan
  Doğumu: 27 Nisan 1495 Vefatı: 7 Eylül 1566

  1509'da Kefe sancakbeyliğine gönderilinceye kadar babasının yanında kalmış ve bu müddet içinde iyi bir öğrenim ve eğitim görmüştür. Babası Yavuz Sultan Selim'in 1514 iran ve 1516 Mısır seferleri sırasında Rumeli'nin muhafazası ile görevlendirildi ve Edirne'de oturdu. Babasının vefatı ile de 30 Eylül 1520 tarihinde 26 yaşında iken Osmanlı tahtına çıktı.

  Kanuni Sultan Süleyman Belgrad'ın fethi (1521) ile Orta Avrupa'nın, şövalyelerin üssü olan Rodos'un zaptı (1522) ile de Akdeniz hakimiyetinin kapılarını devletine açtı. 1526'da yüz bin kişilik ordusuyla ve üç yüz kadar top ile Mohaç Ovası'nda Macar ordusuyla karşılaştı. Bu durumda sancaklarını açık ellerini semaya doğru kaldıran sultan; "Ya Rabbi! Senin kudret ve himayeni diliyor, Hazret-i Muhammet'in ümmetine yardımını niyaz ediyorum" diye yalvardı. Tarihin bu en büyük meydan savaşında düşman ordusunu yok eden Kanuni, 20 Eylül'de Macaristan'ın başşehri Budin'e girdi. 1529'da Viyana muhasara edildi ise de kuşatma vasıtalarının getirilmemesi ve kış mevsiminin yaklaşması üzerine neticesiz kaldı. 1532'de Alman seferine çıkan Kanuni, Viyana'yı arkada bırakarak Gratz, Marburg, Gunss ve daha bir çok Alman şehirlerini zaptetti. Yedi ay Avrupa içlerinde dolaştığı halde imparator karşısına çıkmaya cesaret edemeyince geri döndü.

  1534'te Safeviler üzerine sefere çıkan Sultan, Bağdat ve Basra'yı zaptetti. Bağdat'ta evliya kabirlerini ve Kerbela'da Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'in makamlarını ziyaret eden Kanuni, Abdülkadir-i Geylani hazretlerinin kabrine türbe ve yanına imaret yaptırdı. Fetih hareketlerine devam eden Kanuni, 1535'teTebriz'i zaptetti. 1537'de italya seferine çıkarak, Otranto'ya kadar ilerledi.

  Karalarda cihan hakimiyetini eline geçiren Kanuni Sultan Süleyman, Barbaros Hayrettin Paşa vasıtasıyla denizlerde de Osmanlı Devleti'nin gücünü gösteriyordu. Nitekim bu büyük deniz komutanı haçlı donanmasını 27 Eylül 1538'de Preveze'de imha ederek, müstesna bir zaferle Akdeniz'de tam bir Türk hakimiyeti kurdu. Kanuni Süveyş'te kurduğu donanma ile de Kızıldeniz'i ve Arabistan sahillerini emniyet altına aldı ve Avrupalıları Hindistan sahillerinden uzaklaştırmaya başladı.

  Bu fetihleri; 1543'te Estergon, Nis ve istolni-Belgrad, 1551'de Trablusgarb'ın zaptı ve 1553'te Nahcıvan Seferi takip etti. ihtiyar ve hasta bir halde iken 1566'da yine cihada çıkan bu büyük Türk sultanı, Zigetvar kalesinin zaptı sırasında top sesleri arasında 72 yaşında iken vefat etti. Naşı Süleymaniye'deki türbesine defnedildi.

  Türklerin kendisine Kanuni ve Gazi, Avrupalıların ise "Muhteşem" dedikleri Süleyman Han, babasından devraldığı 6,557,000 kilometrekarelik Osmanlı toprağını, yaptığı fetihlerle 14,893,000 kilometrekareye ulaştırdı. Bulunduğu yüzyıl, dünya tarihine Türk asrı olarak geçti. Bu asırda her sahada dahi devlet ve ilim adamları yetişti. Nitekim sadrazamı ibrahim Paşa, Lütfi Paşa, Sokullu Mehmet Paşa; şeyhülislamı Kemal Paşazade, Ebüssuud Efendi, şairi Baki, Fuzuli; sanatkarı Mimar Sinan; kaptan-ı deryası Barbaros Hayrettin Paşa olan bir devletin padişahı Kanuni olurdu.

  Sultan Süleyman Han'ın asıl adından daha fazla bilinip, şöhreti olan Kanuni ünvanı, önceki Osmanlı kanunnamelerini ve devri icabı lüzumlu hükümleri Kanunname-i Al-i Osman adı altında, islam hukuku esasları dahilinde toplattırıp tanzim ettirmesinden ileri gelmektedir. Kanuni hareket ve sözleri güzel, aklı kamil, nezaketli, irfan sahibi, sözleri tatlı, alim, hakim ve şairlere dost, bütün maddi-manevi iyilikleri şahsında toplamış emsalsiz bir padişahtı.

  Pek çok hayrat ve iyilikleri olan Kanuni, imar faaliyetleriyle de uğraştı. Memleketin hemen her yerinde camiler, mescitler, medreseler, hamamlar ve çeşmeler inşa ettirdi. Mimar Sinan'ın yaptığı Süleymaniye Camii de bu devirde Türk azameti devrinin tacını teşkil etmiştir. Koca Mimar Sinan büyük Hakan'a; "Padişahım sana öyle bir cami inşa ettim ki, kıyamete değin ayakta duracak bir metanete sahiptir." diyerek bu güzel eserini takdim etmiştir.

  Pek çok özellikleri yanında büyük bir şair olan Kanuni Sultan Süleyman'ın hastalığında yazdığı şu beyti yüzyıllardır dillerde söylenmektedir.

  Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

  Bir olay

  Fransa Kral`i bir gün Alman Imparatoru Sarlken´e esir düser. Bunun üzerine validesi derhal Osmanli imparatoru Kanuni Sultan Süleyman Han´a münacat´ta bulunarak yardim ister. Süleyman Han, derhal Alman Imparatoruna bir name yazdirir :

  "Biz ki, diyar-i Trablusgarbin, diyar-i Libyanin, diyar-i Misirin, diyar-i Rumun, diyar-i ... vesaire´nin fatihi, Sultan Süleyman Han´iz. Sen ki, Almanya Eyaletinin Kral´i Sarlken´sin. Sana deriz ki, tez Fransiz Kral´i kulumuzu serbest birakasin ". Muhtesem Süleyman´in koskoca Almanya Imparatoruna olan hitabi iste bu sekilde olur. Yazdirdigi o nameyi Alman Kralina göndermek icin bir Pasa dahi tayin etmeye tenezzül etmeyen Süleyman Han, bu ise siradan bir Cavusu vazifelendirmekle iktifa eder. Tabii neticemi ? Fransiz Krali derhal serbest birakilir. Koskoca Kanuni Sultan Sülayman´a karsi durmak öyle kolay degildir.

  Hakkında Yazılanlar

  1. Kanuni Sultan Süleyman
  Hayatı / Mefkuresi / Mücadelesi
  Yavuz Bahadıroğlu
  Yeni Asya Yayınları / Biyografiler Dizisi

  Bir devlet adamı düşünün ki, 46 yıl boyunca ülkesini dünyanın daima zirvede ülkesi olarak idare etmeyi başarmış olsun.
  e bir padişah düşünün ki, yarım asra yaklaşan idaresi süresince ülkesinde günümüze ışık tutacak hürriyet ve eşitlik prensiplerine uygun bir idare tatbik etsin.
  şte bütün idaresi boyunca seferler, zaferler, adalet, eşitlik ve huzur dolu ülkesini uzun süre zirvede tutmayı başarmış bir devlet adamı:
  Kanuni Sultan Süleyman.
  33 -5 ... feylule
 2. 2.
  avrupada the magnificent süleyman olarak bilinir...
  12 ... cartman
 3. 3.
  (bkz: the law maker)
  8 ... eru
 4. 4.
  halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
  olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
  Saltanat didükleri ancak cihan gavgasıdır
  Olmaya baht u saadet dünyada vahdet gibi
  Muhibbi mahlasıyla şiirler yazmış olan şair padişahımız.
  7 -1 ... farabi
 5. 5.
  döneminde osmanlı dünya lideri devlet olma vasıflarına ulaşmıştır..şimdiki amerika dünyada neyse onun döneminde de osmanlı öyleydi dersem daha iyi anlaşılır sanırım..babası yavuz ardında müthiş bir hazine ve örgütlenmiş devlet bırakmış oğlu kanuni de bunu çok iyi kullanmıştır..fransa hükümdarının annesi esir düşen oğlunu alman kralından kurtarmak için kanuni'den yardım istemiş '-sen ki tüm cihanın hakimisin senden başka kimse oğlumu kurtaramaz' yakarışını içeren bir mektubu kanuni'ye gönderir ve kanuni yaptığı seferde almanya'nın altını üstüne getirir fransa kralını kurtarır..hem de öyle bir seferdir ki şu an sultanahmet'teki dikilitaş aslında almanya sınırları içerisinde inşaa edilmiştir;bu sefer sonucu oradan istanbul'a taşınmıştır..nedendir bilinmez ama türkler geçmişte fransızlara hep yardım etmiş,iyi ilişkiler kurmuş ve hiçbir ülkeye vermediği imtiyazlar vermiştir..karşılığını almışmıdır bilinmez ama şu an almadığımız kesindir..
  10 -2 ... killing joke
 6. 6.
  babası yavuz dan daha başarılı olmak istemiş ama başaramamıştır öyleki yavuz paralara kendi muhurunu vurdurmus ve hazineyı daha cok dolduracak biri gelince muhurumu kendi muhuruyle deiştire bilir demiştir
  5 -1 ... rapter
 7. 7.
  nasil da hakkinda entry girmedim diye kendime kizdigim osmanli padisahi.tek esliligi benimseyen tek osmanli padisahi.avrupa da muthis suleyman olarak bilinir.kazandigi zaferkerden sonra asla kutlama yapmaz,kutlayanlari da cezalandirirdi.inanilmaz inanclidir.avrupalilarin bizden bu kadar cok nefret etme sebebidir.hicbir zaman boburlenmeyen,kibirli olmayan hayatim da en cok etkilendigim 2 kisiden biri.(o kadar ki onun muhrunu nick olarak kullaniyorum)digeri de james hetfield.bazi liderlerin ornek almasi gerektigi muthis insan(tayyip bak ta ornek al.sabahin korunde havai fisek atmakla olmuyor bu isler).
  13 -2 ... hexagram
 8. 8.
  bilindigi gibi 1. viyana kuşatması ekstradan yapmamistir.
  3 -2 ... hexagram
 9. 9.
  hakkında şöyle bir hikaye anlatılır.
  günün birinde, sultan yanına hürrem'i alarak edirne'ye tatile gider. tatildeyken yeniçeriler sinirlenir ve sarayı basarlar. istanbul'a dönene Kanuni, atıyla kalabalığı yara yara sarayın kapısına kadar gelir. O kadar bağıran ve kızan yeniçerilerden bi tane bile karşısına çıkmaya cesaret edemez.
  Sonunda Kanuni bağırarak " aranızdan iki temsilci gönderin. derdinizi anlatsın" der.
  Gelen temsilcinin birisi,
  "biz burda düşman avlarken, yüce padişahımız Hürrem'in koynunda yatmaktadır" der. Bunu duyan kanuni ise kılıcını kınından anında çıkararak, askerin oracıkta kafasını gövdesinden ayırır.
  Bunu izleyen isyancı yeniçeriler, anında sarayı boşaltır ve isyanı bitirirler.
  10 -6 ... maksat muhabbet
 10. 10.
  huzuruna gelip
  -evim soyuldu padisahım zararımı karsılayın
  diyen bir kadınla aralarında söyle bir dialog gecmiştir

  kanuni:ey kadın kadın sen ağır uykunda uyursun evine hırsız girer duymassın sonrada bunun hesabını banamı sorarsın
  kadın:ben padisahım uyanık bilirim koskoca süleyman bir bicare kadını koruyamaz mı

  demek suretiyle kadının verdiği ayara gelen ve gözleri dolan kanuni

  -tiz kadının zararı öz hazinemden karsılana!!!.. emrini vermiştir..
  13 -1 ... imitasyon
 11. kanuni sultan süleyman Başlığındaki Önemli Entry'ler