1. 1.
  kanun hükmünde kararnameler yasama yetkisinin sadece yasama organı yani tbmm ne ait oluşunun bir istisnasıdır.
  kanun hükmünde kararname çıkartma yani bu anlamda yasama yetkisi yürütme organına yani bakanlar kuruluna aittir.
  kanun hükmünde kararname çıkartılması ancak acil olan sosyal, ekonomik bir takım zorunluluklar olması halinde meydana gelir. *
  kanun hükmünde kararnameler varolan yasaları değiştirme ,
  ortadan kaldırma gibi işlevlere sahiptir.

  tc anayası;

  MADDE 91

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere, Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile dördüncü bölümünde yer alan siyasî haklar ve ödevler kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez.

  Yetki kanunu, çıkarılacak kanun hükmünde kararnamenin, amacını, kapsamını, ilkelerini, kullanma süresini ve süresi içinde birden fazla kararname çıkarılıp çıkarılamayacağını gösterir.

  Bakanlar Kurulunun istifası, düşürülmesi veya yasama döneminin bitmesi, belli süre için verilmiş olan yetkinin sona ermesine sebep olmaz.

  Kanun hükmünde kararnamenin, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından süre bitiminden önce onaylanması sırasında, yetkinin son bulduğu veya süre bitimine kadar devam ettiği de belirtilir.

  Sıkıyönetim ve olağanüstü hallerde, Cumhurbaşkanının Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunun kanun hükmünde kararname çıkarmasına ilişkin hükümler saklıdır.

  Kanun hükmünde kararnameler, Resmî Gazetede yayımlandıkları gün yürürlüğe girerler. Ancak, kararnamede yürürlük tarihi olarak daha sonraki bir tarih de gösterilebilir.

  Kararnameler, Resmî Gazetede yayımlandıkları gün Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulur.

  Yetki kanunları ve bunlara dayanan kanun hükmünde kararnameler, Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonları ve Genel Kurulunda öncelikle ve ivedikle görüşülür.

  Yayımlandıkları gün Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmayan kararnameler bu tarihte, Türkiye Büyük Millet Meclisince reddedilen kararnameler bu kararın Resmî Gazetede yayımlandığı tarihte, yürürlükten kalkar. Değiştirilerek kabul edilen kararnamelerin değiştirilmiş hükümleri, bu değişikliklerin Resmî Gazetede yayımlandığı gün yürürlüğe girer.
  5 -1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  (bkz: turgut ozal)
  4 ... child
 3. 3.
  ilk entrysi ben olayım dediğim yazar. şimdiye kadar adaşına rastlanmmamıştır. mahsuniboizzetalişanözcan gibi beşi bir yerde arabesk grubunu hazmedebildiği gibi, mauro picotto, coldplay, john zorn gibi müzik olgularını aynı playlistde çalıp dinleyebilen, bulunduğu rahtsız tavırın yanında belki perfection idolejisindendir belki değil, sürekli, her zaman, her daim, her an şanssız olan, mayıs aylarını kola kutusunun içine düşen bir hamamböceği gibi (nerden geldi bilmiorum aklıma kola kutusunun içine düşen hamamböceği lakin kendilerinin ne hissedeceğini de bilmediimden bu benzetmeyi burada bitiriyorum.) genellikle melankolik, pessimist, çoğunlukla depresyonda geçiren ve bu doğa olayına mayıs sendromu ismini takan, yarı dolu bir bardağa baktığında "ulan bu bardağın içindekinin su olduğunu nereden bilioruz" diyip içen ve "bardak boş" diyen millet ulan bu tetris ne güzel oyun derken internette sörf yapan, fallara kalmış bir geleceği olan, ama fallara inanmayan, üzerinde denenen yüzlerce voodoo büyüsünün işe yaramamasıyla atağa kalkan büyücüleri yeni büyüler bulmaya teşvik eden, okuduğu okulda kimi kimsesi kalmamış, "elbet bir gün o da göçüp gider bu diyarlardan" temennisinde bulunulan, hiçbir şeyin altında kalmayıp, doğaüstü bir ikna kabiliyeti olan, tartıştığı her konudan kendisini haklı çıkarabilen, narsist olmayan ancak megaloman olan, ama arada diğer insanları da düşünüp ayarını veren, allah sonunu hayır etsin dediğim şahsiyet.
  - hoş geldin
  - hoş bulduk
  5 ... kanun hükmünde kararname
 4. 4.
  sağlam bir nicke sahip ikinci nesil çaylak yazar.
  1 ... kurabiyecanavari
 5. 5.
  sözlüğün en uzun nickine sahip, parlak fikirleri olan 1-2 entryini okuduğum, hoşgeldin yazarı.
  1 ... asiti kaçmış kola
 6. 6.
  gordugum en manasiz nicklerden biri. kanunun temelini esas alinarak verilen bir karar bir insani nasil tanimlayabilir. belki benim hayalgucumun eksikligidir ama bu sozle zuhurumda canlanan sadece elinde bir ferman ile ebleg ebleg siritan bir yeniceri bozmasi.
  2 -1 ... intihar edemeyen adam
 7. 7.
  sözlüğün en ilgi çekici en tebessüm ettirici nickidir. bir diğeri için
  (bkz: benden yazar olmaz)
  2 ... palta
 8. 8.
  nickini her okudugumda mühür kimdeyse süleymen odur sözünü aklıma getiren,gelecek vadeden yazar.
  2 ... karpuzkabugu
 9. 9.
  üniversitelerimizin bazı bölümlerinde *, gelmesi muhtemel sınav sorusu *... herkes bilir. * * *
  3 ... mualla
 10. 10.
  ikinci nesil yazarlardan olup sözlükte bugün kü birkaç entrysiyle dikkat çekmiş yazardır.
  (#458581) entrysine bir anlam veremediğim (#458593)entrysine de güzel düşünmüşsün dediğim yazar. hoşgeldin
  3 ... kacak kelebek