1. 1.
    zaman zaman belli yaşlarda sık görülen kanserleri erken tespit etmek amacıyla yapılan uygulamalardır. meme, kolon, rahim ağzı için zaman zaman bakanlık da yapar. şu an bildiğim kadarıyla ülkenin farklı illerinde farklı ilçelerindeki sağlıklı yaşam merkezlerinde sürmekte. yine bu sağlıklı yaşam merkezlerinin ketem birimlerinde de yıl boyu devam etmekte.

görevli idik tsm de. sokağın ortasına bir masa koydular. bir arkadaşla beraber oturduk. broşürler, afişler.. ilk günler biz yoldan insan çeviriyorduk, sonraki günler onlar gelmeye başladılar. ama yaş sınırını aşmış yaşlı amcalar da geliyordu. kolon kanseri için gaytada gizli kan bakılıyor. ama 50-70 yaş arası. 71 yaşındaki bir insana ücretsiz bakılmıyor. çünkü ülkelerin sağlık politikaları var ve istatistiksel çalışmalarda görülmüş ki 50-70 yaş arasını tarar tedaviye erken başlarsan sağ kalım artıyor ve ileri evre kanserleri tedavi etmekten daha az para harcıyorsun. aynı istatistiksel çalışma diyor ki; 71 yaşında bir insanı taraman ya da taramaman benim için fark etmiyor. o yüzden tarama. bu malesef dünyanın tarama yapılan tüm ülkelerinde üç aşağı beş yukarı böyle.

bir amca yaklaştı. "ne yapıyorsunuz burada?" dedi. anlattık güzel güzel. "kaç yaşındasınız?" dedil. 73 müş. siz tarama aralığından çıkmışsınız malesef, eğer isterseniz kendiniz özel başvurabilirsiniz ya da özelde gaytada gizli kan baktırabilirsiniz" dedik.

amca bastona dayandı, gülümsedi. "bizi mezar paklar kızım bu saatten sonra." dedi. benim içime bir şey oturdu sözlük. sağlık sistemi kapitalizme kurban gitmemeliydi. "yok" dedim. "o aralıkta çok görülüyor, şimdiye kadar olmamışsa yüksek ihtimalle bu saatten sonra da olmaz." yalan.. olabilir gayet. atıyorum %1 dir belki ama başına gelirse %100 olur.

yine gülümsedi. kolay gelsin dedi. gitti.
    2 ... nammu