1. 1.
  ispanya'da bulunan özerk bölgelerden birini oluşturan mükemmel adalar zinciridir. kuzeybatı afrika'nın açıklarında atlas okyanusu'nda yer alır. volkaniktir. en büyük adaları aynı zamanda birer şehir olan las palmas de gran canaria ve santa cruz de tenerife'dir. bu güzel adaların la liga'da en azından bir temsilcisi olmasını dört gözle beklemekteyiz.
  3 ... real betis
 2. 2.
  7 adet adadan oluşurlar.adlari; la palma, gomera, hierro, gran canaria, tenerife, fuerteventura ve lanzarote olmak uzere ispanya'ya bagli atlantik'teki takımadalardır
  ayrıca ismi latince köpek demek olan "canis" ten gelir...
  3 ... robin van persie
 3. 3.
  las palmas ve santa cruz de tenerife olmak üzere iki bölgeye ayrılan adalar topluluğu. las palmas (las palmas aynı zamanda gran canaria adasının en büyük şehrinin de ismidir) gran canaria, lanzarote ve fuerteventura adalarından oluşurken; santa cruz de tenerife la gomera, tenerife, la palma ve el hierro adalarını kapsar.

  adalardan tenerife'in plajları özellikle ingiliz turistlerin göz bebeğidir. bunun dışında tenerife adasında ispanya'nın en yüksek dağı olan el pico del teide (3.718 m) bulunmaktadır. tenerife adasının başkenti olan santa cruz'un eski kesimlerinde koloni döneminin renkli mimarisi görülebilir.

  volkanik bir ada olan lanzarote siyah kumsallarıyla ilgi çekicidir. tropik ada beklentisi içinde olanları hayal kırıklığına uğratır, öyle ki yer şekilleri ay yüzeyini andırır. çok sınırlı bir bitki örtüsü vardır.

  gran canaria ise bünyesinde her cins bitki örtüsü ve ikilimi barındırırken (çöl, tropik orman vs.) en büyük kenti las palmas bana özellikle izmir'i anımsatmıştır. las palmas'ın eski kesimlerinde koloni döneminden kalma taş bir katedral ve kristof kolomb'un meşhur amerika seferine çıkmadan önce konakladığı tarihi ev görülmeye değerdir. sokak aralarındaki tapas barlar ise kaçırılmamalıdır.

  ismi hangi hayvandan geliyor diye soran biri olursa sazanlık yapılmaması gereken adalardır.ismi fok balıklarından gelmektedir , çünkü latince adı fokların adası anlamındadır.
  1 ... kuru fasulye
 4. 4.
  tropik adalar topluluğu tatil için çok güzel sahilleri var, deniz ürünleri yönünden oldukca çok zengin adalardır.
  1 ... efe misin
 5. 5.
  kanarya adaları ismini fok balıklarından almıştır. latincesi folklori dir.
  1 -1 ... kuntayi kinteleyen adam
 6. 6.
  (bkz: talihli adalar)

  insan yapımı devasa bir tuzlu-su gölüne sahiptir. birçok aktiviteleri, iyi restoranları, hareketli gece klüpleri ve casinoları vardır. muhteşem botanik bahçelerine rastlamak mümkündür. yer yer sakin plajları da vardır. her yönden insana hitap eden adalardır.
  ... astrastisuyum
 7. 7.
  "Gran Canaria" dan gelir,sanıldığı gibi kanaryalarla dolu bir ada degildir... Bildiğin yarı çöl yarı kurak topraktan oluşan, denizinde köpek balıkcıklarının yüzmekten hoşlandığı adadır, gittiğimde cennet gibi bir yer beklerken kurak bir adayla karşılaşılaşınca büyük hayal kırıklığına uğradığım yerdir... Ayrıca rehberin anlattıklarına göre Gran= Büyük Can= köpek Aria= alan demek yani Gran Canaria'nin tam türkçe karşığı " Büyük Köpek Alanı" demektir...
  ... reflectionofthemirrors
 8. 8.
  (bkz: las palmas)
  ... bozok baykusu
 9. 9.
  40 yıl sonra bir yanardağda volkonik patlama meydana gelmiş ülke.
  ... recomax
 10. 10.
  Orman yangınlarıyla boğuşan ispanya'ya bağlı takımadalar.
  ... kullanici adimi unuttum