bugün

yerli üretim saçmalığı goygoyunda yapılan yeni tespit.

evet, şu mercimek;
görsel

gördüğünüz üzre üzerinde "yerli üretim" logosu var.
lakin mercimek ambalajında "menşei" bölümünde kanada yazıyor.

kanada'yı topraklarımıza kattık da haberimiz mi yok?
yok eğer kanada bizimse süper bişi. teşekkürler.

hayır bu nasıl bir taşak geçmedir anlayamadım artık.
enflasyonla mücadele kampanyasına katılan pırlantacılar, yerli üretim logolu ithal ürünler...
yok yahu, bu millet bu kadar keriz değil ha.
sakın milleti bu kadar keriz zannetmeyin, olan size olacak bak benden söylemesi...

ek: (bkz: mercimek/#39229417)
türkiye'de paketlenen her şeye yerli üretim logosu basıyorlar. koskoca devlet "üretim"le "ambalajlama" arasındaki farkı bilmiyor.
toronto 82, ottawa 83.
Montaji burada yapmışlar.
parçalar yurtdışından.
vestel venüs gibi

yerli ve milli

yersen.
daha enteresan olanı türkiye gibi verimli arazi zengini bir ülkenin, mercimek gibi nereye eksen çıkacak bir tahılı kanada'dan ithal etmesi.

kanada lan kanada.
Türkiye'de üretilmiştir.

Dış pazara dahil olabilmek için iç pazar fiyatından çok daha ucuza kanadaya satılmıştır.

Kanadalı firma'da dış pazara dahil olmak için bizden satın aldığı ucuz fiyatlı mercimeğe çok az kar ekleyip tekrar dış pazara sunmuştur.

Türkiye'deki mercimek perakendecisi ise ülke içindeki fiyattan daha ucuza kanadadan bu mercimeği görmüş ve ithal etmiştir.

Yani anlattığım bir hayal ürünüydü ve bu konuda herhangi bir bilgim yok ama Türk üreticilerin ürünlerini dışarıya, içeriye sattıklarından çok daha ucuza sattıklarını düşüyorum. Yoksa başka ülkeler bizden birşey almayı neden tercih etsinler.
şöyle de bir durum var ayrıca;

görsel
Mercimek ne abi bizim eve bi masa üretin. Koltuğu letgodan bulup aldık masa bulamıyoruz.
paketi bizim.
http://www.hurriyet.com.t...hal-logosu-yerli-40978279
Durumun acizliğini gösteren gerçektir.

Çok iyiyiz nevet.
82 vancouver, 83 quebec, 84 british columbia...
bu yerli milli goygoyuyla hiç ilgilenmediğim için isterlerse gerçek yerli üretimlere bassınlar bu etiketleri farketmez. yerli kelimesinden irrite oluyorum artık o kadar çok kullanıldı ki içi boşaltılan kavramlardan oldu geçmiş olsun.
güncel Önemli Başlıklar