bugün

kanada'da yaşayan bir grup aktivist, bir müslümana sözlü saldırı olduğunda halkın vereceği tepkiyi merak etmişler. bu meraktan ötürü de bir sosyal deney yaptılar.

http://alkislarlayasiyoru...saldiriya-ugrarsa-ne-olur

keşke bizim ülkemizde de böyle olsa dedirtir. bizler sürekli insanları ayırıyoruz. yok alevi, yok sünni, yok hanefi, yok yahudi... ucu bucağı bitmez. videodaki arkadaş, gruptaki müslüman arkadaşına "üzerinde bomba taşıyor olabilir" deyince yanındaki adam "ben de taşıyor olabilirim" diyerek koruyor. ayrımcılık sıfır.

sırf ideolojilerimiz yüzünden insanları ötekileştirdik.
kanadalıların prensipte doğru olanı yaptıklarını görüyoruz bu videoda. medeniyet, gelişmişlik ve ahlak budur işte düşündürtüyorlar. kesinlikle de doğru bu saydıklarım. hepsine katılıyorum.

ancak onlar türkiye'de ya da başka bir müslüman ülkede yaşamadılar hiç. bazı çarpıcı şeylerle yüz yüze gelmediler hiçbir zaman. bildiğim bir şey varsa o da şudur; bazı gerçekler içine girilmeden asla anlaşılamaz.
aslında olması gereken şeyin yapılmasının, çok garipsenen bir şey olduğunu bizlere gösteren sual. ne yapmış kanadalılar? insanları dış görünüşlerine göre yadırgamayıp tartışmışlar deney yapanlarla. keşke bizler de böyle insanlar olabilsek la, keşke bizler de insanları giyimlerine, ten renklerine göre ayırmasak da böyle şeyler gördüğümüz zaman şaşırmasak.

ama bazıları bunu bile hazmedemiyor. görürmüş o öküzler kanada'ya saldırı olduğunda. aferin size aferin. hristiyanlardan daha fazla nefret ediyorsunuz sizler müslümanlardan.

hatırladığım kadarıyla kanada askerleri taliban tarafından öldürüldü. ama adamlarda bir ön yargı yok. olması gereken bir şeyi sorun yapıyoruz kendimize. aferin be bize.
"fatih çarşamba'da ateistler saldırıya uğrarsa ne olur?" sorusu da bu kadar anlamlı bir sorudur. yanıtı olan?
aynı sosyal deneyi türkiye'de de yapmak lazım. "ben allah'a inanmıyorum" diyin sokak ortasında.
müslümanların gerçek yüzünü bilmeyen boktan grubun eylemidir.

senin de bacına sarksınlar, malına mülküne zarar versinler de görürüm ben sizi. koduğumun hümanist yavşakları.
Muslumanlikla alakasi olmayan durum. Bir musluman ya da zenci ya da ne bileyim farkli herhangi birisine yapilsaydi sonuc degismezdi. Cunku adamlar korkak degil, cahil degil ve en onemlisi haklarinin farkinda.

Ulkemizde olsaydi ne olurdu diye sormaya luzum yok, herkes gucluden taraf olurdu (gaziye hakaret eden ego soforune "abi haksizsin yeaaaaa diyen sikik guruh). Cunku alismisliklar farkli. Biz bizi sikene eyvallah demeye alistirildik. Bur herif cikip sen soylesin boylesin bu otobuse binme falan dese ya halki arkasina alip o adami linc ederler ya da polis gelip anlayip dinlemeden zavalli adami goz altina alir. Turkiye'de yasamak maalesef gun gectikce daha da zor ve nefret veren bir hal aliyor...
beğenmediğiniz batı medeniyeti.
kanadalı arkadaşların yaptığından onur duydum. insanlık için umut hala var. fakat akit denen karaktersiz sürüsü aynı deneyi bir gay ile ya da bir transeksüelle yapıyor olsaydı gene gündemlerine taşırlar mıydı.

türkiyedeki meyda araçlarının (gazete, internet sitesi, sosyal ağlar) sırf içinde kendi kitlesine hitap edecek bi unsur barındırıyor diye bunu gündeme taşıma iki yüzlülüğünden tiskiniyorum, hatta utanıyorum.
ehl-i sünnet muhabirinin validebağ korusu'ndan uzaklaştırılmasıyla karşılaştırılamayacak sosyal deney. ehl-i sünnet isimli akla değer oluşum daha önce nişantaşı'nda gezenleri hedef alarak ''ahlaksızca giyiniyorlar'' demiş bir oluşum, sosyal deneydeki abimizin de daha önce ehl-i sünnet tarzında bir viral videosu olsaydı zaten kanada'da barınamazdı. neyse avrupa'da islamofobi'nin tavan yaparken durumun kanada'da farklı olduğunu gösteren bir video olmuş, kanadalılar olayı kıyafete indirgeyip kitabı kapağına göre yargılamayalım demişler, en iyisi.
kemalizme göre sadece müslümanlara düşman olmak gerektiği için anlayamadıkları davranış.
yaptıkları deneyi görünce cidden bizim insanlarımıza çok örnek bir davranış olduğuna kanaat getirdim. insanlar hangi dinden, hangi kültürden olsa da saygı duyuyor ve deneyde müslüman gibi görünen arkadaşına terörist diyen adamı yumrukluyordu kanadalı genç. Saygı önemliymiş demek ki.
adamı dövdüler ya la.

işte bu mantık bizi yüceltir. ülkemizin ve cehaletin en büyük sebebi 'genellemeler' dir kesinlikle.
kanadaya olan sempatimi perçinlemiş videodur.
insanların ön yargılarınının olmadığı,gerçekten de özgürlüğe ve hakka saygı duyulan bir ülke ütopya gibi geliyor şuan.
özellikle kapalı bir bayana ya da cübbeli bi adama hemen yobaz damgası vurulan ya da biraz açık giyinmiş birinin orospu diye yaftalandığı bu nadide ülkede.
anlamlı çalışma. kanadaya gidip yerleşesim geldi nerde türkiye nerde bu insanlık.
Bizim buralarda müslüman müslümanı korumazken adamların düşünce olarak aşmışlar.
bir bok olmaz. 4 gün önce kanada da cami kundaklandı kimse ağzını açmıyor.
Saldıranları kınarız.