1. 1.
  öncelikle merhabalar, ilk zirvem olan kan veriyoruz mutlu oluyoruz zirvesi başlığına hepiniz hoş geldniz.
  olay şu ki kan bağışı önemli bir konu, sözlüğün yarısı doğu bölgelerine kitap yardımı yapıyor, yarısı da * toplanıp düzenli alkol alıyor. bu zirve ikisinin arasında hayati değeri yüksek bir zirve.
  4 haziran 2010 tarihinde saat 17:00 sularında* gidelim kızılay merkezine kan verelim, mutlu ve huzurlu bir şekilde hayatımıza devam edelim diyorum ben, kendim.

  katılımcıların çok olmasını umut ediyorum ama içimde kimsenin umurunda olmayacak gibi de bir korku var ama hadi bakalım. isteğe göre gelenlerle sanat bile konuşurum o denli yani.

  hadi kaldırın o güzel kalçalarınızı da biraz hayat kurtaralım!
  --spoiler--
  kimler kan bağışlayabilir ?
  18-65 yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin düzeyi uygun olan herkes 3 ayda 1 kez, yılda toplam 4 kez kan bağışında bulunabilir.

  kan bağışı ne kadar sürer ?
  kayıt, muayene, kan verme ve ikram işlemlerinin tamamı yaklaşık olarak 30-35 dakika sürmektedir. bir hayat kurtarılması için bu süreyi gözden çıkarmaya değmez mi? eğer kan merkezine gelmeye vaktiniz yoksa; kan merkezine telefon etmeniz yeterli, gezici kan alma ekibimiz, ekipman ile birlikte işyerinize gelir, kan bağışı kampanyası düzenler..

  çok canım yanar mı ?
  kullanılan iğnenin kalınlığı uluslararası standartlarda bu işlem için uygulanan kalınlıktadır. hayat kurtarmak için alınan kanın içindeki hücrelere zarar verilmemesi açısından iğnenin kalın olması gerekmektedir. iğnenin kalın olması kan alımı sırasında iğne içinden geçen kan hücrelerinin parçalanmasını engeller, oluşabilecek hasarı azaltır. acının az hissedilmesi için iğne ucu özel bir işlemle lazerle kesilmiş, silikon ile kaplanmıştır. personelimiz kan alımı konusunda özel eğitim almış uzmanlardır. hissettiğiniz acı çok azdır.

  kansız kalır mıyım ?
  bağışlanan kan 450 ml (bir kutu kola, 330 ml'dir.) kadardır. vücudumuzda ortalama 5000 - 6000 ml kan mevcut olup, bu miktar vücut ağırlığının %8 'ini oluşturur. alınan kan vücudumuzdaki kanın yaklaşık 1/13'ü kadarı olup, size zarar vermez. ayrıca kan bağışı öncesinde kan sayımınız yapılır, doktor tarafından değerlendirilirsiniz. kan bağışından önce yapılan muayenede, kan düzeyi düşük (anemi) olduğu saptanan insanlardan kan bağışı alınamaz. kan seviyesi normal olan sağlıklı bireyler kan bağışında bulunduklarında eksilen kan hücreleri, kemik iliğinin çalışmasıyla hızla yenilenir. genç kan hücrelerinin dolaşımı başlar. zaten vücut, bu hücrelerin yapım ve yıkım faaliyetlerini sürekli olarak gerçekleştirmektedir. alınan kan miktarı ise sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde olmadığı için kansız kalmak gibi bir durum söz konusu değildir.

  Bayılır mıyım ?
  Kan bağışı esnasında veya ilk yarım saat içinde nadiren baş dönmesi, mide bulantısı ve baygınlım hissi gibi şikâyetleriniz olabilir. Kan bağışından sonra, dikkat edilmesi gereken noktalara uyduğunuzda bu sorunları yaşamayacaksınız. Bağış sonrası; kan bağışı yatağında bir süre dinlenmeniz gerekir (yaklaşık 10 dk.). Hemen kalkmamalısınız. Sıvı eksikliğinin tamamlanması için ikram edilen meyve suyunu içmelisiniz, gün içinde bol sıvı almalı ve bir sonraki öğünden önce alkol almamalısınız (alkol vücudumuzda sıvı kaybına sebep olur). Bunlara dikkat ettiğiniz halde rahatsızlık hissederseniz; bir yere uzanarak veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturarak dinlenmelisiniz.

  Kan bağışçılarına neden ücret ödenmiyor ?
  Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre karşılık beklenerek bağışlanan kanın güvenilirliği düşüktür. Kişi elde edeceği maddi çıkara güdüleneceği için kan bağışına engel teşkil edebilecek durumları (form doldurma ve muayene aşamasında) gizleyebilir. Kanın güvenilirliği açısından gönüllü ve karşılık beklemeksizin kan bağışı gerekmektedir.

  Kan neden para karşılığında satılıyor ?
  Alınan ücret kana uygulanan testlerin ve işlemlerin ücretidir. Bu ücretler hastanelerden veya sosyal güvenlik kurumlardan tahsil edilir. Sağlık sisteminde her hizmetin bir bedeli vardır. Bu ücretlerin belirleyicisi ise Maliye Bakanlığı olup, ücretler resmi gazetede yayınlanmaktadır. Sağlık sistemindeki sıkıntılarını çözmüş ülkelerde bu ücretler hasta veya hasta yakınlarına yansımamaktadır. Hastaneler ile sosyal güvenlik kurumları arasında çözülmektedir. Mevcut durumda hastaneler ile Türk Kızılayı arasında protokoller imzalanmakta olup, çoğu yerde hastane tarafından talep edilen kanlar Türk Kızılayı tarafından uygun ısı koşullarında taşınarak teslim edilmektedir. Anlaşmaların yapıldığı hastanelerde hasta ve hasta yakınları bu konuda yaşadıkları sıkıntının önüne geçilmiştir. Ulusal kan hizmetleri organizasyonu tamamlandığında bu ücretler hasta veya hasta yakınlarına yansımayacaktır.

  Kan bağışladıktan sonra nelere dikkat etmem gerekir ?
  Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.
  · Kan verme işlemi bittikten sonra ayağa kalkmak için acele etmeyin ve görevli hemşirenin bu konudaki önerilerini dikkate alın!
  · Kan bağışından sonra bir süre dinlenerek ikram edilen içecek ve yiyecekleri almanızda büyük fayda vardır. Lütfen kan merkezi personelinin bu konudaki önerilerine uyunuz! Sağlığınız bizim için çok önemlidir.
  · Sigara kullanıyorsanız kan bağışından sonra en az 30 dk geçmeden sigara içmeyiniz. Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi, bulantı gibi şikayetlere yol açabilir.
  · ilk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu kanamaya neden olabilir.
  · ilk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler (su, kola, meyve suyu vb) almaya çalışınız.
  · Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.
  · Sporla uğraşıyorsanız kan bağışladığınız gün ağır spor faaliyetleri yapmayınız.
  · Kan bağışladıktan sonraki ilk 4 saat aşırı sıcak ortamlarda (hamam,sauna gibi) bulunmayınız.
  · Pilot, ticari araç şoförleri, tehlikeli makine operatörleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet gösteren vb. meslek gruplarının kan bağışladıktan sonra 24 saat işlerine ara vermeleri önerilir.
  · Eğer baygınlık hissi, baş dönmesi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturun.

  Ne zaman madalya hak edeceğim ?
  Bağışçıları onurlandırmak amacıyla 10. bağışta bronz, 25. bağışta gümüş, 35. bağışta altın madalya verilmektedir. 45. bağışta ise plaket takdim edilmektedir.

  kan bağışlamak sağlığa faydalı mıdır ?
  kan bağışlamanın sağlığa herhangi bir zararı olmadığı gibi faydası da tıbbi olarak kanıtlanmış değildir. kan bağışçısına manevi olarak doyum sağlar, tanımadığı bir kişinin hayatını kurtarmak bağışçıyı mutlu eder. sadece kana ihtiyacı olan hastalara faydası vardır. hayat kurtarıcıdır.

  http://www.kanver.org/
  --spoiler---
  29 -5 ... female demon
 2. 2.
  desteklenmesi gereken zirvedir.

  hem kan vermek sağlıklıdır.
  2 -1 ... rosava
 3. 3.
  gidilmesi sevap olan zirvedir.
  2 ... nakata
 4. 4.
  damarda dolaşan plazmanın yanına alkol eklemekten daha hayırlı olan zirvedir. kızılay temmuzun başına kadar benden kan almayı reddetse de (kanal tedavisi oldum canım, yoksa asil kanımı niye almasınlar) desteklemekteyimdir.

  gidin ve hayat kurtarın.
  2 ... wolf
 5. 5.
  kesinlikle desteklenmesi gereken zirvedir. bu kadar katılım çok az. bursalı yazarlar daha yoğun ilgi göstermeli bu zirveye.
  2 -1 ... adonisdiyenickmiolur
 6. 6.
  izmir'de üçkuyular otobüs duraklarının olduğu yerde kurulan merkezde yapılabilecek eylemdir.
  1 -1 ... loveatthefirstsight
 7. 7.
  şüpheli cinsel ilişkisi olanlar gelemiyor. dikkat ona göre gelin. aids, hepatit v.s olanlarda gelmeyecek. kanı bozuklar gelmesin anlayacağınız.
  1 ... nankorkedi
 8. 8.
  hayata pozitif bakıyoruz.

  (bkz: hiv pozitif)
  2 -1 ... devriman
 9. 9.
  son 5 günü kalmış zirvedir. katılım beklenmektedir; hep alkol almayın, biraz da kan verin gençler!
  3 ... female demon
 10. 10.
  "çılgınca" kan verecek insanların zirvesi. * kan verirken amuda kalkmayı unutmayın.
  1 ... taypura