bugün

osman pamukoğlu paşanın 1993-1995 yılları arasında hakkaride türk askerinin yazdığı destanı anlatan belgesel. skyturk ekranlarında yayınlanacaktır.

"benim bir askerime 1 mermi atarsanız 5 mermi atarım. kime? mermiyi bizzat atana." osman pamukoğlu

işte devlet budur.

http://www.youtube.com/watch?v=38dve7pO1W4
fragmanında, bayrağımız ordaydı; ama devlet yoktu.
bir kurmay albay görevi kabul etti..
binlerce mehmetçikle destan yazdı,
sözleriyle direkt olarak mesajı bilinçaltımıza işleyen, hepsi gelsin ulan yerim onları dedirten sonra hitman oynattırabilecek kadar guzel olacağına inandığım super bir belgesel..
sky turk te 30 ekimde yayına konulacak hakkari dağ ve komando tugayının 93-95 yıllarındaki operasyonlarının anlatılacağı osman pamukoğluna dair belgesel.

http://www.youtube.com/watch?v=38dve7pO1W4

özellikle kan uykusu 3 yazan jenerik yanımızda gözyaşları için bir mendil bulundurulmak suretiyle mutlaka izlenmelidir.
saat 21.00 da başlayacak belgesel.
bir kez daha aziz şehitlerimize minnet duymamızı sağlamış belgeseldir.
her turk gencinin izlemesi gereken basyapit.
serdar akinan'in hazırladığı,gerek röportajlar gerekse aralara konulan operasyon videoları ile mükemmel bir belgesel.Ders olarak okutulması gerekir..şehit annesinin söyledikleri ile de beni gözyaşlarına boğmuş belgeseldir ayrıca...
güzel bir belgesel oldu. belgeseli izlerken gerçeğini kafamızda canlandıramadığımız durumları gördük, ucundan hissedebildik.. Gururla izlendi.
özellikle pkk kamplarına yapılan operasyonların haritalarla anlatılması, olayı çok net görmemizi sağladı..

3 noktada kafam takıldı.
1. incirlik üssünden kalkan abd uçağının bir helikopteri düşürmesi ile operasyonun aksaması
2. zamanın cumhurbaşkanının (s.Demirel) ve başbakanlığın (t.çiller) iran'a girme konusunda kararsız kalmaları. ve cumhurbaşkanı tarafından osman pamukoğlundan teröristlerin iranda barındığına dair kanıt istenmesi düşündürücüydü.
3'ncü nokta ise ele geçirilen 2 kadın teröristin gizli olan operasyon bilgisinin kendilerine haber verildiğinin bilgisiydi..
Bir enterasan durum ise silahlarımızın roket atar'dan ağır makineliye kadar teröristlerin kullandıklarından eski olmasıydı. Bu durumu gören Askerlerimizin, subayların, brifingi ile kuzey ıraktan teröristlerin kullandığı roket atar ve silahların aynısının satın alınması ve operasyonlarda kullanılmasıydı..

belgeseli yapanların ellerine sağlık, halimize şükürler olsun.
gözlerimiz dolarak izlediğimiz bir başyapıt.bence program trt1 tarafından prime time da defalarca yayımlanmalıdır. özellikle son zamanlarda şehit aileleri üzerinden siyaset yapmaya çalışan kişiler belgeseldeki şehit annesini dinlerlerde insafa gelirler belki.türk milleti olarak ellerinden öperiz anacığım sen bize oğlunun emanetisin.
(bkz: basyapit)
pazar günü ikinci kez izlediğim ve bugün saat 21.00 de tekrar sky türk kanalında yayınlanacak mükemmel sosyal belgesel.
ben askerlerime leş toplatmam sözüyle hafızalara kazınan, 93-95 yılları arasındaki pkk avına ışık tutan belgesel.

sonradan gelen edit: ne var gülüm pkk avı lafına mı gücendin?

(bkz: içimizdeki pkk lılar)
1993-1995 yılları arasında hakkari'de yaşananları, mehmetçiklerin mücadelesini anlatan belgesel. sky türk'e teşekkür etmemize ve şehitleri bir kere daha minnetle anmamıza neden olmuştur. sol yanımızda sızı, gözlerimiz dolarak defalarca izleyebileceğimiz*, o günleri anlamamıza, bugün yaşananlara ışık tutmaya yarayacak bir baş yapıttır.

http://kanuykusu.skyturkonline.com/index.php
an itibariyle 4. kez tekrarini izleyip yine 4. kez gozlerimin dolmasina sebep olan basyapit. her ne kadar 15 ay askerligimizi aslanlar gibi yapsakta, ordaki daha buyuk aslan parcalarini, daha buyuk yurekleri ve yaptiklarini gorunce kendi kendime askerlik mi yaptik bizler a.q. deyip orda bizim icin, atalarimizin mirasi olan bu topraklar icin aslanlar gibi carpisan bu isimsiz kahramanlarla ayni kani tasimaktan gurur duydum tekrardan.

(bkz: karisik duygular icinde olmak)
tülün-caner , bbg , popstar , dötstar , kuşum aydın , reha muhtar v.s gibi saçmalıklarla sistematik olarak türk insanını uyutma çalışması yapılırken , böyle bir çalışmayı yapacak cesareti gösteren serdar akınan'ın yönetiminde çekilen skytürk belgeseli.
bu belgesel pek çok ilke imza
attı.
ilk kez yıllardır süren bir savaşın ne anlama geldiği ilk kez şehit, yaralı,
ölü geçen rakamların ötesinde verildi.
türk kamuoyuna duyurulmayan operasyonlar ilk kez anlatıldı.
ilk kez bir karakol baskını nedir, nasıl yapılır, nasıl korunur grafiklerle
gördük.
ilk kez komutanlar yaptıkları operasyonların planlarını dakika dakika
televizyonlarda anlattı.
ilk kez kamuoyu bir savaşın perde arakasında türk ordusu cephesinde
yaşananların perde arkasını bir film estetiğinde izledi.
ilk kez operasyonlarda siyasetçi * ,* lerin yaptığı hatalar, tereddütler ekrana
geldi.
ilk kez askerlerin savaş meydanında neler yaşadığı, neler hissettiği bu
kadar somut anlatıldı.
ilk kez şehit olmanın anlamı komutan için ,baba için ,ana için bu kadar
sıcak bir çatışma ortamından verildi.
ilk kez bir askeri operasyonunun hatta birçoklarının nasıl hayata
geçirildiği son derece gelişmiş grafik sistemleri ile planlarla gösterildi.
ilk kez savaş meydanındaki askerler yaşadıklarını objektif olarak ekranda
anlattılar.
ilk kez bir şehit ailesi haberi nasıl aldığını bu kadar sıcak ve ilk ağızdan
anlattı.
ilk kez askerlerin bir operasyon sonrasında pkk'lıların sorguları ekrana
geldi.
ilk kez türk ordusunda askerlerin kuzey irak'dan silah alıp pkk ile
mücadelede kullandıkları emekli askerler tarafından anlatıldı.
ilk kez bir askerin komutanına nasıl yalvardığı * anlatıldı.
mükemmel bir başyapıt. emeği geçen herkese teşekkürler.
bir çok bünye tarafından binlerce kez gösterilse dahi izlenilmeyecek belgesel olarak kayda geçse de suni gündem, magazin empozesi ve starlar bombardımanı ile mücadele eden yurdum insanı nın oturup düşünmesi ve "ben ne yapabilirim " diye sorması için gerekli olan güzel bir çalışmadır. *
insanın milliyetçi duygularını kıpırdatan ve o aşağılık varlığın imralı'da hala nefes almasına neden olanlara küfretmemize neden olan belgesel.
reklam olarak algılanmasın ama iyiki sky-türk varmış da böyle politik-belgeselleri izliyoruz. işin açıkçası ben dahil birçok türk genci 93-95 yılları arasında orada ne yaşandığı hakkında en ufak bir bilgimiz bile yoktu.
izledikten sonra,o kahramanların yanında bir hiç olduğumu fark ettiğim,zaman zaman gozlerım dolarak,zaman zaman o an orda olmak ıcın neler vermeyecegımı dusunerek,izlediğim serdar akinan imzalı belgesel.
Sıcak yataklarımızda rahatca uyumamızı saglamak ıcın,gozunu kırpmadan olume gıden ınsanların hikayesi,bir inanc,33 defa kursuna dızılsekde,yılmayız dıyenlerın savaşı bu.400 katiln öldürülmesinden sonra,cesetlerın fotolarını cekmek ıcın kuzey ırak a gıren gazetecenın,foto cekmesı ıcın cesetlerın hep bır araya toparlanmasının ıyı olacagını soylemesı uzerine,''Ben askerlerime leş toplatmam!!'' diyen komutanların var oldugunu bıze gosteren basyapıt.
herkesin seyretmesi gereken belgesel.
tek parça olarak indirebilceğiniz adres;
http://www.turkcedunya.com/kan_uykusu_belgeseli
bazı tim komutanlarının psikolojilerini hiç iyi bulmadığım belgesel.
diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e günde 3 öğün * izlettirilmesi gereken belgesel.
belgeselin en çok etkileyen yerlerinden birisi de göğsünden vurularak şehit düşen şehit er zekeriya gözyuman'ın çantasından çıkan şiirdir. gözlerimden yaşlar boşalmasına sebebiyet vermiştir. askerliğin yan gelip yatma yeri sananlara (!!!!!!) tokat gibi yapıştırılacak bir şiirdir.

olur ya bir çatışmada ölürsem arkamdan yas tutmayın
bırakın, toprağımda rahat içinde yatayım
bedenimden komandomu çıkarmayın
onlar benim gururumdur
botlarımı çıkarmayın
onlar nice yollar aşacak
şehit olursam sırat köprüsünden geçecek
elimden tüfeğimi almayın
o benim namusumdur
ölünce mezarıma sembol olacak
yaramın kanını silmeyin
ahirette hesabı sorulacak
göğsümden kör kurşunu çıkarmayın
o benim madalyam olacak...

hala etkisindeyim... mekanı cennet olsun...
insanı derinden sarsan, sarstığı kadar da helal olsun dedirten belgesel. özellikle o dönemdeki ortamın resmen savaş ortamı olduğunun ispatı.