bugün

(bkz: başlık başa kalmış)

3-5 gerzeğin biraraya gelerek açıklığa kavuşturması gereken farklardır. bu karşılaştırmanın taraflarından birisine "sen siyasi bir anlamı olsa da olmasa da türban takabilirsin ve gelip kamuda hizmet alabilirsin" denmekte iken diğer tarafa "sen siyasi bir anlamı olsun veya olmasın kamuda hizmet veremezsin" denmektedir.

ben deniz seviyesinde, +4 derece sıcaklıkta, her iki insan tipinin de kütle ölçümlerini yaptım ve eşit kollu terazi dengede durdu.

döndüm tehlike varsa farkına varayım diye bir düşündüm; "tehlikeyi yaratmak için kamuda hizmet vermeye gerek yok kamuda hizmet alarak da tehlike yaratılabilir" gerçeğine ulaştım.

sonra bir düşündüm; ben pkk lı ve başı açık bir canlı bomba olsam dahi aslında kamuda hizmet verebilecek bir özelliğe sahip olduğumu gördüm.

enteresan dedim.

edit: tanım cümlesindeki gerzeği üzerine alarak "şimdi buraya fark yazınca gerzek mi oluyorum" diyen üstün zekalı arkadaşlar oluyor. burada biraraya gelenler gerzek değil imece yapanlardır. esfağfurullah.
hizmet alan ile hizmet veren farkı şeklinde bir sun'i uygulama,"fazlasını istemeye haddiniz yok"diyen bürokratik,oligarşik,halktan kopuk zihniyetin can simididir.

bu kişilerin iddiasına göre,kamuda hizmet veren kişiler devleti temsil etmektedir,dolayısıyla bir inancı,fikri ya da ideolojiyi ifade eden semboller-araçlar kullanamazlar.

ancak bu iddiaya itibar edeceksek şuna da inanmamız gerekir;mesela bir tapu memuru,işlem için gelen vatandaşla görevi esnasında ve göreviyle ilgili bir konuda kavga ederse,bunu devlet o vatandaşla kavga ediyor gibi mi algılamalıyız?ya da görevini kötüye kullanan bir kamu personelinin kabahatini de devletin tavrı olarak mı kabul edeceğiz?

bilhassa inancın tezahürü olan şeylerin(tesettür gibi) sadece kişilerin kendisini bağladığını söylemeye bile gerek yoktur.ancak bunu söylesek ve haklılığımızı ispat etsek bile bu husustaki baskı mümkün olduğunca sürdürülecektir,nitekim amaç her zaman olduğu gibi "üzüm yemek"ten ziyade bağcıyı dövmek"tir.