entry 85 galeri 1 video ses iyilertrends
 1. 1.
  iiBF'de bir bölüm.
  Devletin yönetim faaliyetlerinin yararlı ve verimli bir biçimde düzenlenmesiyle uğraşan bilim dalı,kamu idaresi,amme idaresi.
  #136636 :)
 2. 2.
  devletin kamudan yavaş yavaş elini çektiği bir dönemde her yıl daha fazla öğrenci alınan, ilk baştahayalperest öğrencilerin; kaymakam, müfettiş, amir, memur, idari hakim hatta daha da abartarak hesap uzmanlığı gibi hayaller kurdukları ama yıllar geçtikçe duvarın sert olduğunu anladıkları, aslında iyi bir bölüm olmakla beraber ülkemizde gereken değeri görmediği bir alandır. bu bölüm -eğer istenerek gidilmişse- kişinin kendini geliştirmesine imkan tanır. yine de ankara üniversitesi haricindeki ünversiteler çok da bir şey olmamaktadır. kamu yönetimi okuyup illa ki devlette çalışacam diyorsanız "mülkiyeli" olun denilecek bölümdür.
  #678247 :)
 3. 3.
  iktisadi ve idari bilimler fakültesi kamu yönetimi bölümünde okuyan öğrencilerin anayasası kabul edilen bir ders.
  devlet,insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ve ilişkilerin yasa ve kurallara uygun olarak yüremesini sağlayan;anlaşmazlıkları çözümleyen,kamusal mal ve hizmet üreten gerektiğinde zora başvurması meşru sayılan en üst seviyeli egemen güçtür.birlikte yaşamak zorunluluğu devlet kavramını,devlet kavramıda kamu yönetimi kavramını ortaya çıkarmıştır.
  kamu sözlükte;halk,toplum,kavim,millet olarak tanımlanmaktadır.dolayısıyla kamu yönetimi yönetim biliminin bir alt disiplini olarak kabul edilmektedir.dolayısıyla en kısa ve en geniş anlamıyla halkın yönetimi olarak tanımlanabilir.kamu yönetimi işlevsel ve yapısal olarak iki boyut üzerinden değerlendirilmektedir.
  #1065681 :)
 4. 4.
  sistemler arası bir bölümdür. hukuk ağırlıklı (ahh idare hukuku ahh zehra odyakmaz hoca) olsada yönetim bilimi, işletme ve iktisat dersleri karışımıdır.
  kaymakamlık ve idari hakimlik sınavlarının mülakatlarında öncelik verildiğine inanılır.
  vali olmak için orta okul mezunu olmak yeterlidir.
  #2313354 :)
 5. 5.
  iibf' nin bence en işe yarar bölümüdür. *
  4 alanı vardır kendi içinde;

  siyaset ve sosyal bilimler,
  hukuk,
  yönetim bilimleri,
  kentleşme ve çevre.

  yüksek lisans yada doktorada bu 4 alandan birinde çalısmalara devam edilebilir.
  #2313376 :)
 6. 6.
  Kamu Yönetimi derecesi birçok alanda kullanılabilir. Kamusal alanı içeren herhangi bir meslek, bu alanda yapılmış bir lisans derecesiyle elde edilen bilgi ve yeteneğe gereksinim duyar. Bu dereceyle mezunlar, kamu ve özel sektörde birçok değişik alanda kariyer yapma olanağı bulabilirler. Devlet Planlama Teşkilatı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, yerel yönetimlerin değişik birimleri, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, finans kurumları, bankalar ve medya gibi kamusal ve özel kurumlarda orta ve üst düzey yöneticisi olarak çalışabilirler. Kamu Yönetimi lisansüstü derecelerini izleyerek akademik dünyada da bir kariyere sahip olmak mümkündür.

  Kamu Yönetimi Bölümü kamu alanında, özel sektör ve uluslararası platformlarda başta yöneticilik olmak üzere, uzmanlık gerektiren değişik alanlarda istihdam edilecek, bilgisayar destekli modern eğitim laboratuvarlarında eğitim almış, iyi seviyede yabancı dil bilen lisans ve yüksek lisans düzeyinde nitelikli elemanlar yetistirmektedir. Kamu Yönetimi Bölümü'nün müfredatı, kendine ait temel derslerin yanında işletme, iktisat ve uluslararası ilişkiler gibi bölümlerin ana dersleriyle de genişletilerek zengin ve interdisipliner bir niteliğe sahip olmuştur. Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olan öğrenciler özel sektör alanında finans, eğitim, hizmet, dış ticaret, yönetim ve organizasyon, imalat, satış ve pazarlama gibi sektörlerin yani sıra; Başbakanlık, değişik bakanlıklar, yerel yönetimler, genel müdürlükler, ve değişik müsteşarlıklar bünyesinde müfettiş, uzman ya da yönetici pozisyonunda rahatlıkla is bulabilmektedirler.
  #2563119 :)
 7. 7.
  mezun oldugunuzda, ne ünvan verildigini merak ettigim bölümdür, bizzat merakımdan okudum bölümü, diplomada, konu ile ilgili hiç bir şey yazmamaktadır.

  örnek: heyo kamucuyuz bizzz.
  #3949220 :)
 8. 8.
  kamu yönetimi, disiplinler arası bir içerikle yönetim olgusunu çeşitli açılardan analiz etmedir.***
  #4627089 :)
 9. 9.
  bu bölümü bitirdikten sonra, her şey olabileceğiniz gibi * hiçbir şey de olunamayabilinen riskli bir bölümdür.
  #5099780 :)
 10. 10.
  "lan oğlum sen kaymakam mı olucan şimdi he..!" denilesi bölümdür. bu bölümü okuyanların kesinlikle yabancı dile ihtiyacı vardır. 4 yıl okuduktan sonra birde kpss derdi vardır. ama bir şans; özel sektörde(sigorta şirketleri) iş imkanı olabilir. iş imkanı aslında çok geniştir. kariyer yapmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.
  #5209467 :)
 11. 11.
  iibf nin en kolay bölümlerinden biridir.
  #5209477 :)
 12. 12.
  iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümlerinden önü en açık olan bölümdür.

  budur;

  (bkz: kamu yonetimi/#2313376)
  #5209501 :)
 13. 13.
  üniversitelerin, i.i.b.f'sinde bulunan,çok karizmatik mesleklere sürekleyecek bir bölüm...tabi yakalayabilirseniz.aynı zamanda entelektüel açıdan da fena hava yapmaya yardımcı olur. tabi bunun yanında yine değerlendirilemediğinde işsiz kalma ihtimali de çok yüksek, çünkü mezun olduktan sonra işiniz çok zor...
  #5209515 :)
 14. 14.
  öğrencisi olduğum asklerlikten yırtmak için okuduğum bölüm
  -ne olacaksın sen öğrentmen neyim olacakmısın bari?
  +yok kaymak am olacam ben teyze
  -inşallah yavrucuğum
  +ne diyosun sen teyze?!
  #5218456 :)
 15. 15.
  5 yıldır okuduğum bölüm. eğer mülkiye ya da yakın denklikte bi okulda kamu eğitimi görmüyorsanız, zaten görmemişsiniz demektir. öyle derslere girer geçersiniz bir şekilde. hocalarınız iyiyse fena olmayan, iyi değilse çekilmesi çok zor bölümdür.
  #5286120 :)
 16. 16.
  iktisadi ve idari bilimler fakültesinde bir bölüm.
  ayrıca mezun olduğum bölümdür. şimdi yanlış anlaşılmalara mahal vermeden birkaç birşey söyleyeyim kamu yönetimi bölümü hakkında. söyleyeceğim şeyler az buçuk uludag üniversitesi kamu yönetimi bölümü çerçevesinde olacak. bu bölümde eğer alanında kendini ispatlamış hocaların tavsiyelerine uyarak, onların sizin için çizdiği yolda doğru okumalarla dört yıla yayacağınız düzgün bi tempo tutturursanız bu dört yılın sonunda entellektüel sohbetlerde olsun akademik sohbet ve platformlarda olsun söyleyecek ya da tartışacak çok şeyiniz olur. özgürce kendi düşünsel arka planını kendi oluşturan ya da enazından oluşturmaya çalışan bağımsız bir birey olma yolunda mesafe kat etmiş olursunuz. çevrenin, siyasal düzenin, yaşam boyunca karşılaştığınız birçok şeyin bir imajdan ibaret olduğu, neredeyse tüm ideolojilerin nasıl birer hakim sınıfın tahakküm araçlarına döndüğünü, yüzyüze geldiğiniz birçok meselenin size görünen yüzünden ziyade asıl dayanağını görme yetisi kazanabilirsiniz. tabiiki bunların birçoğu kendi iradenizle başarabileceğiniz şeyler. hatta kamu yönetimi ya da bir okul okumadan da kazanabileceğiniz perspektifler ama diyeceğim o ki kamu yönetimi okuyarak bu yetileri kazanma olanağına belki de daha az eziyetle daha kolay yoldan sahip olabiliyorsunuz tabiiki sizi yönlendiren akademisyenlerinde büyük katkılarıyla.
  #5360944 :)
 17. 17.
  yazmayın derim . fransızcaysa hele 2-3 kez düşünün .

  (bkz: marmara kamu)
  #5360977 :)
 18. 18.
  Genel kültürü yüksek ve entellektüel bakış açıları geniş bireyler yetiştiren, en başarılı öğrencilerin bile okulu uzatacağım korkusuna kapıldığı iibf içinde yer alan bölümüm.
  #5548408 :)
 19. 19.
  ismiyle sahiden yüksek bi mevki makam yönetecekmişiz gibi kakalandığımız bölümdür.
  #6132514 :)
 20. 20.
  torpil varsa iibf'nin en güzel bölümüdür. torpil yoksa mezun olunca sap gibi açıkta kalınır.
  #6132519 :)
 21. 21.
  bölüme ilk girdiğimde kaymakam olacağımı zannediyordum ancak 2. sınıfta otostop çekerek bindiğim bir kamyon şoförünün "hangi okulda okuyorsun yeğen?" sorusuna gururlu bir tavırla "kamu yönetimi dayı" dediğimde "kamyonet mi o da ne yeğen" dediği zaman aslında okuduğum bölümün hiç bir halt olmadığına kanaat getirdiğim elini sallasan değebileceklerin oluşturduğu bir garip bölüm....
  #7387964 :)
 22. 22.
  mezunlarının çoğunun kamuyla uğraşmadığı daha doğrusu uğraşamadığı bölüm. en baba torpili ister, bu bölümü okuyan kişiye ya "kaymakam mı olacan" diye saçma bi soru sorulur ya da "muhtar ol muhtar hahaha" diye iğrenç ötesi espri yapılır. şansın varsa inat eder kamuya atarsın kapağı. *
  #7885695 :)
 23. 23.
  hakkında fazla karamsar düşünülen bölümdür. yapmayın, etmeyin.
  #8869210 :)
 24. 24.
  Kamu Yönetimi Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsünde tezli ve tezsiz öğrenci aldığı Kamu Yönetimi Yüksek Lisans programı da yürütmektedir. Gerek akademik kariyer yapmak (kamu yönetimi ve benzer bölümlerde öğretim elemanı olmak) isteyenler gerekirse mesleki becerilerini artırmak isteyen ve ilgili alanlarda halihazırda (uzman, müfettiş, komiser, subay, hakim-yargıç, müdür-müdür yardımcısı gibi unvanlarla ve/veya mesleklerde) çalışanlar için zengin ve farklı ihtiyaçlara cevap verebilen derslerin bulunduğu tezli ve tezsiz yüksek lisans programları yürütülmektedir. Yüksek lisans programında yeni mezunlar kadar, kaymakam, hakim, denetçi, il planlama uzmanı, insan kaynakları uzmanı, avukat gibi mesleklerden öğrenciler de bulunmaktadır Kimi öğrencilerimiz de yüksek lisans programında iken kariyer mesleklerinde işe girmektedirler. (En son Ekim 2006'da 1 il planlama ve koordinasyon uzman yardımcısı)
  MEZUNLARIN iŞ ALANLARI
  Kamu yönetimi bölümünden mezun olan öğrenciler, başta kamu kuruluşlarının ve giderek artan oranda da özel sektör kuruluşlarının ve üçüncü sektör kuruluşlarının (dernekler, vakıflar, odalar, araştırma merkezleri, kooperatifler ve sendikalar gibi), genel yönetimi, personel (insan kaynakları) yönetimi, araştırma ve geliştirme, halkla ilişkiler gibi bölümlerinde görev almaktadırlar. Son yıllarda ortaklık yoluyla veya münferit olarak kendi işini kuran mezun sayısında da artış bulunmaktadır. Kamu Yönetimi Bölümü mezunları sınavlar yoluyla kimi mesleklere ve unvanlara sahip olabilmektedir.
  Sınavlar Yoluyla Girilen Meslekler / Elde Edilen Statüler;
  Bu mesleklere ve iş olanaklarına örnek olarak:
  Kaymakamlık, mülki idare amirliği,
  idare Mahkemeleri ve Bölge idare Mahkemelerinde idari hakimlik,
  Bakanlıklarda uzmanlık, müfettişlik, danışmanlık,
  Polislik, komiser yardımcılığı, komiser ve emniyet teşkilatında diğer uzmanlık görevleri,
  Belediyeler, il özel idareleri ve büyükşehir belediyelerinde kimi kariyer görevleri,
  KiT'ler ile yatırımcı kuruluşlarda orta ve üst kademe yöneticilik, uzmanlık ve müfettişlik,
  Teftiş kurullarında müfettişlik, uzmanlık ve yöneticilik,
  Danıştay ve Sayıştay'da denetçi ve uzmanlık,
  Dış işleri Bakanlığında meslek memurluğu ve idari memurluk,
  içişleri Bakanlığında il Planlama ve Koordinasyon Uzmanlığı,
  Devlet Planlama Teşkilatı gibi Başbakanlığa veya bakanlığa bağlı kuruluşlarda uzmanlık,
  Rekabet Kurulu, Telekom Üst Kurulu gibi üst (düzenleyici) kuruluşlarda uzmanlık ve denetçilik,
  Hazine, DPT, Maliye Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TUiK/DiE gibi kuruluşlarda müfettişlik ve uzmanlık,
  Tüm kamu ve özel bankalar ile özel sektör kuruluşlarında ve çokuluslu şirketlerde yöneticilik, müfettişlik ve uzmanlık,
  Ulusal Düzeyde Sınav Yapılmayan
  Belediyeler ve il özel idarelerinde uzmanlık, orta ve üst kademe yöneticilik, danışmanlık,
  Belediyeler, il özel idareleri ve diğer kamu kuruluşlarına mal ve hizmet satan kuruluşlarda üst düzey görevler, aktif satış elemanlığı, eğitimci pozisyonunda görevler,
  Üniversiteler başta olmak üzere özerk kamu kuruluşlarında uzman ve yönetici kadrolarında görevler (şef, şube müdürü, uzman, daire başkanı yardımcısı gibi)

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler;
  Kamu yönetimi programında siyaset ve sosyal bilimler, yönetim bilimleri, kentleşme ve çevre sorunları, siyasal teoriler, siyasal düşünceler tarihi, devlet olgusu ve kökeni, siyasal iktidar, siyasal rejimler, anayasa, hukuk gibi alanlara ilişkin dersler okutulmaktadır.

  özet geç piç diyenler için; iş alanları oldukça geniştir. okuması, bitirmesi kolaydır ama sonrası ve sizin kendinize artı olarak neler katabildiğiniz çok çok çok çok önemli. gerekli bütün techizatları beyninize yüklemiş olmanız gerekir. akabinde ışığı görebilirsiniz.
  #9247289 :)
 25. 25.
  (bkz: amme idaresi)
  (bkz: public administration)
  #9792680 :)