1. 1.
  sermayeleri devletçe sağlanarak kurulan ve piyasa şartlarına göre yönetilen kurumlar.tmo*,türkiye zirai donatım kurumu* vb. bu tür kurumlardandır.
  1 ... frozen hopes
 2. 2.
  ünlü iktisatçı alfred marshall ın deyimiyle "birkaç bürokratın çiftliği"
  -1 ... plug in baby
 3. 3.
  sermayelerinin %50 sinden fazlası devlete ait olmalıdır.kar amaçlı değilde daha çok sosyal fayda gözetilerek kurulduklarından ,günümüz serbest piyasalarında devlet desteği olmadan varolmaları imkansızdır.
  ... say
 4. 3.
  an itibari iel haşır neşir olduğum kurumların yapı şekli. örneklemede bulunacak olursak, botaş, teiaş, eüaş, tekel vs...
  ... cmoslogic
 5. 4.
  kit'ler sosyal ve ekonomik bir hizmet yerine getirmek amacıyla devlet tarafından oluşturulan ve bağımsız bir kişiliğe ve idari özerkliğe , aynı gelir kaynaklarına sahip bulunan, dış ilişkilerinde özel hukuk ve ticaret hukuku kurallarına bağlı olan ve ancak merkezden bir örgüt aracılığıyla yasama organının denetimine bağlı bulunan kuruluşlar biçiminde tanımlanmaktadır.
  ... ciddik kusu
 6. 5.
  ekonomik faaliyette bulunmak üzere devlet yada başka bir kamu kuruluşu tarafından yalnız veya ortaklık yolu ile oluşturulan, sermayesinin tamamı veya çoğunluğu devlet veya diğer kamu kuruluşlarına ait bulunan, doğrudan doğruya veya dolaylı biçimde devlet tarafından denetlenen ve ürettikleri mal ve hizmetlerden yararlanabilmek için karşılık ödenmesi gereken iktisadi işletmelerdir. *
  ... celebi
 7. 6.
  bir zamanlar sadece bir tane olduğunu sandığım, mykıl naytın kullandığı, ama sonra çok sayıda olduğunu öğrendiğim, siyah, uçabilen ve konuşabilen arabalar.
  ... basroldeki figuran
 8. 7.
  ilk olarak izmir iktisat kongresinde dile getirilen kuruluşlardır. çok büyük sermaye gerektirmesinden ve o dönemde ülkedeki sermaye azlığından dolayı devlet tarafından, ileride özel sektöre devredilmek üzere kurulmuş özel mal üreten şirketlerdir.
  ... phial
 9. 8.
  devletin başına ve bekasına bela kurumlardır. genelde kendi gelir ve giderlerini yaparlar. yani merkezi bütçeye dahil değildirler. belli bir tutarın altındaki ihaleleri hiçbir denetime tabii değildir. tam anlamıyla bürokratların ve siyasilerin rant kapılarıdır kitler. torpili olmayanlar buraların önünden bile geçemezler. eğer sağlam tanıdıklarınız varsa okuldan mezun olur olmaz bu kuruluşlardan birisinin başına genel müdür olarak bile atanabilirsiniz..

  türkiye'nin acilen özelleştirme sürecini tamamlaması ve devletin ekonomiden tamamen çekilmesi şarttır. bütün gelişmiş ülkeler keynesyen-sosyalist-müdahaleci(artık ne derseniz) politikaları bırakmıştır. devlet stratejik noktalarda, acil durumlarda ekonomiye müdahale etmelidir, bunun dışında kendi işini yapmalıdır. aksi takdirde bu az gelişmiş halimiz hükümranlığına devam edecektir..
  -1 ... karamsar kelimeler
 10. 9.
  59. hükümet tarafından en karlı en verimlileri yabancılara kelepir fiyatlardan "çatır çatır" satılmış, memleket varlıkları.

  (bkz: tüpraş)

  (bkz: türk telekom)

  (bkz: petkim)
  -1 ... tekyoldevrim