bugün

Ahkam (hüküm-emir ve yasaklar) ayetleri açıktır nettir ve kesindir. Örneğin "namaz kıl" der. Peki kuranda namazın tarifi var mıdır? Yoktur. Onu sünnetten öğrenirsin. işte sünnet uygulamada lazım. Hz peygamberin (s.a.s) görevi bu. Rasulullah (s.a.s) fiili ve sözlü sünneti olmadan din yaşanamaz. Peygamber her yönüyle örnektir.
peygamber çok küçük kızlarla evlenmesiyledemi örnektir ?

düzenleme : ilk defa masaüstünden girdim ya şu sözlüğe bilgisiz herifler alacağınız olsun.

kaynağım : http://www.wikiwand.com/tr/Muhammed'in_evlilikleri (wikipedia'ya ulaşamayan arkadaşlar içinde geçerli bu eleman hani ülkemizin güzide yasakları var ya)

kısa bilgi : hz muhammed ile arasında 10 yaştan fazla fark bulunan kadınların sayısı 10'dur. Bunlardan 9 tanesi Muhammedden küçük 1'i büyüktür. En büyük fark 39 ila 41 civarındadır. Muhammed toplamda 13 kadın ile evlenmiştir (bkz: islamda 4 kadınla evlenme hakkının serbest olması)

**Hatice bint Hüveylid 40 - Muhammed 25 (-15 yaş)

**Sevde bint-i Zem'a 55 - Muhammed 55 civarı (0 yaş)

**Aişe bint-i Ebu Bekir 9 ila 19 arası - Muhammed 55 ya da fazlası (min 36 yaş)
düdük herifler bu tarz evlilikler doğuda olunca bas bas bağırıyorsunuz "ağaya bak" diye peygamber evlenince niye bağırmıyorsunuzda "ımı aişe 19 yışındı bı kırı" moduna geçiyorsunuz ?
TDV (diyanet vakfı)'na göre 614 doğum 624 evlilik demiş mesela bak bak 10 yaşındaymış !!!!!!!

**Zeynep bint-i Cahş 35 - Muhammed 55 ya da fazlası (min 20 yaş)
az mı bu lan şimdi ben 20 yaşında falanım zaten !?

--Savaş dullarıyla evlilikler

**Hafsa bint-i Ömer 21 - Muhammed 55 civarı (32 yaş)
al babacım bu da örnek olsun arada kaç yaş var !?

**Hind bint-i Ebi Ümeyye 44 - Muhammed 55 ya da fazlası (yaklaşık 11 yaş)

**Reyhane bint-i Zeyd 44 - Muhammed 55 ya da fazlası (yaklaşık 11 yaş)

**Zeynep bint-i Huzeyme 60 - Muhammed 55 ya da fazlası (yaklaşık -5 yaş)

--Barış ve ittifak amaçlı evlilikler

**Cüveyriye bint Haris 20 - Muhammed 58 civarı (yaklaşık 38 yaş)
bunada cevap isterim bak cevap isterim diyorum belkide aişeden daha fazla fark var !!!!!!

**Safiyye bint Huyey 18 - Muhammed 58 civarı (yaklaşık 40 yaş)
40 yaş lan 40 40

**Ümmü Habibe Remle bint-i Ebi Süfyan 30 - Muhammed 58 civarı (yaklaşık 28 yaş)
bunu bilemiyorum bulamadım

**Mariye el-Kıbtiyye ? - Muhammed ? (?)
Peygambere "hediye" olarak gönderilmiş ve Muhammedde kabul etmiş

**Meymune bint-i Haris 20 ila 30 arası - Muhammed 59 (min 29 yaş)
bu da örnek kardeşim sana

düzeltme2 : sayım hatası düzeltildi
düzeltme3 : Muhammedin toplam evlendiği kadın sayısı belirtildi
kuranda namazın tarifi yoktur diyen kuran cahillerini ortaya çıkarmıştır.

(bkz: kurana göre nasıl namaz kılınır)
(bkz: kuran da namaz yoktur yalanı)

kuranı geçtim, şu sözlükte iki arama yapsa aydınlanacak halbuki. dur sen sormadan ben söyliyim senin sorunu:

- peki kaç rekat olduğu, hangi rekatta hangi sureyi okuyacağın, hangi ayağın üzerinde duracağın, tekbir alırken başparmaklar kulak memesine değecek mi bunlar var mı kuranda? peygamber efendimiz sav olmadan nasıl yapıcaktık bunları? blablabla

+ kuranda belirtilmeyen konularda serbestsin. ister 30 rekat kıl ister 4 rekat. ister ayakta kıl, ister amuda kalk kıl. kurandan kolayına geleni oku, tövbe et, şükür et, allah ı zikret. şekilci olma. öze odaklan.

bakara suresinin adı niye bakaradır başlığını oku, araştır, beynini kullan.
peygamber aişe ile 19 yaşında ilen evlenmiştir. lan bi iddia atıyorsunuz keşke azıcık okusanız, araştırsanız.
bu arada, kuranı herkes kendi okuyup araştırıp anlayıp hayatına yansıtmakla sorumludur. ehli cinnet vel cinayet (z)alimlerinin götünün peşinde koşmayın. hocaaam şu haram mı, sakız çiğnesem, göte su kaçsa oruç bozulur mu vs. saçmalıkları anca ehli cinnet vel cinayet ahmakları ve takipçilerinin uğraşıp durduğu konulardır. aç kendin oku kuranı. ebu zer in dediği gibi kuranda defalarca, açık ve anlaşılır bir kitap olduğuna dair yapılan vurguları göreceksin. ben kuranı kendi okuyup da anlamayan bir insan evladı görmedim bugüne dek.
yazmışsınız ki şekilci olma, öze odaklan, kolayına geleni oku falan falan cart curt kendinizce yeterli ilminiz olmadan dini kendiniz yorumlamaya kalkmışsınız. şu kainattaki şüphesiz en düzgün ve en gerçek müslüman peygamberimiz (sav)'dir. bunu her müslüman bilir ve böyle kabul eder. bunun tartışılması dahi mümkün değildir.

bu sebeple öyle kafama göre takılırım kur'an'ı kafama göre yorumlarım hangisi kolaysa onu yaparım namazı istediğim gibi kılarım gibi saçmalıklar söz konusu olamaz. tam aksine bu tarz düşünceler islamiyetin bozulması için girişimleri bulunanların fikirleridir. mustafa islamoğlu, zekeriya beyaz, yaşar nuri öztürk, adnan oktar, fetullah gülen gibi bu tarz sapık islamiyet düşüncesine sahip isimler günümüz türkiyesinde ki en büyük islam düşmanlarıdır.

kur'an müslümanın dinini hadisler ve siyer ise müslümanın hayatını ve ahlakını belirleyen unsurlardır. bir müslümanın hayatı ve dininin gerekleri peygamberimiz (sav) hayatından gelir çünkü o alemlere rahmettir ve örnektir aynı zamanda insanların en şereflisi ve en yücesidir onun yaptığı şekilde yapmamak takdir edersiniz ki bizim gibi ilimden ve islamiyetten doğru düzgün nasibini alamamış bir nesil ve insanlık için çok saçma olur. bizim ne haddimize kendimize göre yorumlayıp islamı kendi yorumumuza göre yaşamak.

bu konularda dikkatli olmak lazım. çok ince sınırlardır bu yüzden herkesin yorumuna açık olmayan konulardır öyle her önüne gelen bir ayet okuyup yorumlamaya kalksa islamiyet birliğini ve dirliğini koruyamaz hale gelir.
apaçık bir ayettir. ha bu arada, arapça bilmediğimizden sallamıyoruz birader. verecek cevabımız olmadığından değil * neyi soruyorsan türkçesini sor, açıklayalım allah ın izniyle. kaldı ki bu ehli cinnet vel cinayet saçmalıklarına verdiğimiz onlarca cevap var başka başlıklar altında, az araştır lütfen.

hast du jetzt verstanden? almanca sorayım ben de. kimse cevap vermeyince de, sallamayınca da '' soruyorum lakin, cevap alamıyorum'' diyeyim, ist das passende für dich?
(bkz: nietzsche nin mealini okumak)
sure içindeki ayetler hiçbir zaman tek defada " indirilmemiştir. "
bu nedenle gereksiz duyar kasmanın bir anlamı yok.
o ayetlerin iniş kronilijisine bakmak gerekir.

yoksa plak takılmış derler ve işin tadı kaçar.
Hala dinlere inanan var, şaşırtıcı.

şimdi gelsin eksiler.