1. 1.
  mustafa kemal atatürk'ün dil devriminden sonra kullandığı isim ve imzası.
  14 -8 ... pierre st
 2. 2.
  atatürk ün nüfus cüzdanındaki ismi.

  atam önce arapça kökenli olan mustafa adını ö kaldırtmış sonra da yine arapça kökenli olup uyduruk mitlerle aldığına inandığımız kemal ismini türkçeleştirerek bu son haline getirmiş.

  ne demişti atatürk;

  'yaradılışımdaki en büyük mucize türk olmamdır.'
  11 -23 ... sir isaac
 3. 3.
  kamal atatürk
  10 ... tonights the night
 4. 4.
  (bkz: mustafa kemal atatürk)
  9 -7 ... tinnitus
 5. 5.
  ulu önderimizin az bilinen ismi. "kale" anlamına gelen "kamâl" ve "ataları gibi türk" anlamına gelen "atatürk" isimlerinin birleşkesinden ibarettir.
  21 -1 ... dumlu
 6. 6.
  ilkelerini zengileştirmek bir yana dursun, daha da tahrip ettiğimiz büyük liderin ismi. özellikle şu sözü beni benden alır:

  "ben manevî miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevî mirasım ilim ve akıldır."
  11 -3 ... dumlu
 7. 7.
  ölümünün 72. yılında da minnet, özlem ve sevgiyle andığımız yüce başbuğ. falih rıfkı atay'ın da dediği gibi; "o, kazandığı zaferlerden de büyük adamdı." kürtçü-arapçı-emperyalist ittifakının kör baltalarla o'na yüklenmesi hep bu yüzden!
  7 -3 ... dumlu
 8. 8.
  ulu önder'in 5 şubat 1935'ten ölümüne dek kullandığı addır.

  bir gece önce türk dil kurumu toplantısında kabûl edilen ad ertesi sabah ulus gazetesi'nin 3. sayfasından duyuruluyor. isteyenler hâlâ çıkmakta olan gazetenin arşivine gidebilirler. gazetenin internet sitesi'ndeki arşivi 2007 öncesini kapsamadığından internet'te özgün belgeyi bulamazsınız.

  aynı belgeye dayanarak mehmet doğan denen yobaz da batılılaşma ihaneti kitabının 168. sayfasında gazetedeki yazıyı aktarmıştır:

  "atatürk'ün taşıdığı kemâl adı bir arapça kelime olmadığı gibi, arapça kemâl kelimesinin delâlet ettiği mânada da değildir (burada d. mehmet doğan şöyle bir ekleme yapıyor: "kemâl kelimesi arapça'dan osmanlıcaya geçmiş olup şu mânaları taşımaktadır: olgunluk, mükemmellik, noksansızlık, tamlık; bilgi, fazilet, değer. bu mânalardan neden kaçılıyor acaba?"). atatürk'ün muhafaza edilen öz adı, türkçe ordu ve kale mânasına olan kamâl'dir. son â üstündeki tahfif işareti l harfini yumuşattığı için telâffuz hemen hemen kemâl telâffuzuna yaklaşır. benzeyiş bundan ibarettir."

  bize inanmıyorsunuz bari kendi adamınıza inanın!
  6 -3 ... sadaeke
 9. 9.
  ilk duyduğumda atatürk'e hakaret olarak söylendiğini zannettiğim ibare... gerçekliğine ve hala savunulabilirliğine inanmadığım için, ekşi'de ayar yedim bu yüzden...

  arkadaş bu nasıl olur ya? kamal nedir yahu? diyorlar ki, "kale" demekmiş... moğolca falan mı? hadi ona da boyun eğdik diyelim, mustafa'yı ne yapacağız?

  bak, birisi çıkıp "gazi" yerine "gazı" yazar, sonra da türkçe'de bu kelime "kahraman" demek falan derse, çok pis küfür edicem...

  lan bu kemalizm nası bişey ya böyle?.. pardon: kamalizm...
  12 -8 ... tahin ile pekmez
 10. 10.
  (bkz: recep tayyip erdoğan/#13639578)
  1 -1 ... sadaeke