bugün

Silah olarak kullanılan, ucu sivri, iki ağzı da keskin uzun bıçak.
Açılmış olan boşluklarda tavan ve yanlardan taş veya cevher parçalarının düşmesini önlemek amacıyla tahkimat elemanları üstüne veya arkasına yerleştirilen bir tahkimat parçası.
Kütüğü yarmak için kullanılan ucu sivri, yassı, enli çivi, takoz, kıskı.
Askerlikte, topun gerisini kapayan kapak.
Halkdilinde, Oyunda kazanılan her parti.

kaynak:tdk
poğaçanın evrim gecirmiş hali...
(bkz: darwin)
makine elemanıdır
millerin üzerine geçirilmiş kasnak, dişli gibi parçaların emniyetli olarak yük taşımalarını sağlayan ve kesme kuvvetine mazruz kalan makina elemanlarıdır.
(bkz: ay kama)
beklemediğim anlarda vuruluyorum
beklemediğim anlarda dü$üyorum
bir bulutun
bu'sundan
lût
yasaklamı$tı herkesin dönüp arkasına bakmasını

ben baktım
baktım da ne oldu
kama$tıran büyük bir ı$ığın kaması
battı gözlerime
kama$tıran büyük bir ı$ığın kaması

bağırdım ellerimle
"kaMA!" "kaMA!"

artık çok geç!
artık çok geç!

lût
saklamı$tı ya herkesin dönüp arkasına bakmasını
ben baktım
kama$tıran büyük bir ı$ığın iki $'si dü$tü önüme
birini sana getirdim

ötekini
eller aldı

reha yünlüel..
diş hekimliğinde kullanılan ve dişlerin arasına yerleştirilen genellikle tahta (şeffaf plastik de olabilir) araçlardır.
dolgu yaparken taşkın olmaması ya da dişi keserken yandaki dişin zarar görmemesi için matrix bandı ile birlikte kullanılırlar.
(bkz: gel gidelim hAMAMA OTUR BENiM KAMAMA)
ermenicede çivi anlamına gelen "kam" kelimesinin, türkçeye geçmiş versiyonudur.

kafkasyada erkeklerin savunma silahı ve aksesuar olarak taşıdıkları çift tarafı keskin antik çağdan beri formu değişmemiş roma üslubunda bıçaklara denir. kafkasyada hiç bir halk bu bıçak türüne kama demez.sadece türkçede bu kelime vardır. (gürcüce de satevari)
afganistan'ın nangarhar eyaletinde yer alan, yaklaşık 53 bin nüfuslu bir şehir.
iki makine elemanı (mil-göbek) arasındaki bağıl hareketi kuvvet bağlantısı ile veya şekil bağı ile önleyen, moment ve hareketin milden göbeğe veya göbekten mile geçişini (iletilmesini) sağlayan makine elemanlarına denir.

kaynak: prof. dr. erdem koç, makina elemanları, cilt1
marvel comics çizgi romanlarında bir kadın süper karakter. örümcek adam maceralarında birkaç kez görülmüştür.
--spoiler--
bir uyuşturucu deneyi nedeniyle kazara kazandığı enteresan bir aydınlık gücüne sahiptir. aydınlık enerji kamaları fırlatarak düşmanlarını sersemletebilir. bir ilginç yönü de bu kamalarla vurduğu kişi uyuşturucu müptelası ise, aydınlığının etkisi ile bu bağımlılıktan kurtulabilmektedir. aynı deneyde kendisininkinden biraz daha farklı ama benzer iş gören aydınlık enerjisi kazanan erkek arkadaşı pelerin (#10021245) ile birlikte takılır. genelde etliye sütlüye karışmayıp kendi hallerinde kalmaya çalışsalar da bela onları bulur.
--spoiler--
(ing. orijinal ismi : "dagger")
40 cm lik çubuklar halinde satılır.
belirli standartları vardır. ilişikte güzel bir tablosu mevcuttur.
http://www.odakkama.com.tr/6885_kama.asp
40 cm dedik aldandık affedersin babam kol gibi fatura ödedik.
genellik ile duvarların sıkışmasını sağlama amacı ile kiriş ve duvar bağlantı yerine atılan artık yerini köpüğe bırakan türk icadı mükemmel tahta.

kama o duvarı nasıl tutuyor diye düşündüğüm için bugün duvara bir tekme attım.

baktım bir o yana gidiyor bir bu yana.

dedim tamam gerek yok duvar elimde kalacak.

2 ihtimal var. ya ben çok güçlüyüm ki bu ihtimal daha yüksek görünüyor. ya da kama dediğimiz tahtamsı varlık bir boka yaramıyor.

ileride daha net bir şekilde göreceğiz.