bugün

iyice azalmıştır. şu anda ülke genelinde böyle garip bir durum vardır. hem tekstil hem gıda sektöründe neredeyse aynı durum mevcut.

örneğin geçen bir pilavcıya gittim. sokak arasında dandik bir yer. üstelik içerenköy'ün konum olmasa önünden geçmeyeceğiz bir lokasyonda. oturup 1.5 porsiyon köri soslu tavuklu pilav yedim. 130 tl ödedim. aynı paraya herhangi bir kafede de yemek yiyebilirdim veya bir ocakbaşına gidip adana porsiyon da yiyebilirdim. 150 gr et dürüm de alabilirdim.

diğer örnek; geçenlerde lcw ye girdim. montlar gömlekler aman allahım fiyatları görseniz sanarsınız lüks bir mağazaya girdim. ulan araplara bu fiyatlardan iteliyorlar diye olan bize oluyor. monta 900 tl yazmışlar. aynı mont aynı model sadece rengi farkı pull and bear da 500 tl. şaka mı dedim amk.

artık eski alışkanlıklarımızı bırakma zamanı gelmiş.

aha bunlarda linki.
lcw:
https://www.lcwaikiki.com...umlu-Mont/5779726/2459812

pull & bear:
https://www.pullandbear.c...sme-mont-l08715519?cS=710
cumartesi gittim telefon almaya ceptekini çaldırdık diye...apple da selam vermek 25 000 liradan başlıyor...niyeti bozdum lan xiaomi falan bakayım dedim, onlar da asgari 10k. ortalama üstü bir model 14-15k. xiamoiye de o parayı verene kadar apple a 26 vermek daha mantıklı. ha ucuz mu değil tabi. bide telefonun kafadan 15 bin lirası vergi adamın zoruna giden o.
Pull and bear avrupa'nın lc wakikisi olduğu için 400 tllik ürün satıyor diye kaliteli görmek saçmalıktır.

Ha ama şöyle bir şey var: ucuz ürünler gerçekten çok kalitesiz. Üst alt ve ayakkabı alacaksan kaliteli ve pahalı alacaksın ki hemen yırtılıp yeniden alma... Levi's, colin's, ltb, mavi, mango vb markalar kaliteli.. Pull and bear'dan kıytırık ürün alacağınıza bu mağazalardan alın.

Sakıp sabancı ne demiş: ucuz ürün alacak kadar zengin değilim.
yıllarca bir çok üründe kafamdaki formül şudur... bilgisayardan tut giyime

1- en ucuz
2-ucuz
3- normal
4- normal üstü
5- pahalı
6- çok pahalı
7- yok aq!

kıstasım ucuz ve normal olandır. önce o fiyat ve özellikler artık ne ise alacağım şey...
aynı özellikler var görünse de ulan normal üstünün vardır bir artı tarafı ne olursa olsun der...
%80 zamanlarda 4 puanlık malı seçerim.
kalitesiz mallar daha pahalıdır. birisi zamanında söylemiş "ucuz bir şey kullanacak kadar zengin değilim" diye. aynı ürünü yarı fiyatına alırsın ama aldığın ürünün ömrü 1-2 seneyi geçmez. zamanında 2 katı verip kaliteli olanı alsan belki 5 sene kullanacak iken fiyatı uygun diye ucuza aldığın şeyi 2 sene sonra 3 katı fiyata yeniden alman gerekecek. neticede 5000 liradan kaçıp 5 sene kullanacağın şeyi almayıp 2500 liraya alıyorsun 2 sene sonra 4000 lira daha verip bir daha alıyorsun.
Kalmamıştır. Zaten kaliteli ürünler de kaliteyi düşürüyor.
Bende öyle düşünerek hep üst limite çıkıyorum. Geçen baktım lcv mont 1000 lira polo 2250 TL en iyisi indirimde Columbia almak dedin 1950 liraya Columbia aldım. Memleket iyice zıvanadan çıktı.

Fark ettiğim şu yerli ürünler fiyatı yakalamak için kaliteyi düşürdü iyice veya kar marjını arşa çıkarttı.

2019 yılında polonun Montu 500-750 arasındaydı, Columbia ise 2000-4500 arası gidiyordu bugün geldiğimiz noktada makas kapandı yerli daha pahalı oldu.
kaliteli, 1000 mbps hızında turk.net gigafiber kullanıyorum ve sadece ayda 139.90. kalitesizleri bilmem artık.
Bazen sadece marka etiketinin olmaması. izmir mtk da her markanın marka etiketi vurulmamış fiyatı çok uygun.
f/k dengesinin bozulduğunu gösteren tespittir. çok alışveriş yapan birisi olmamakla birlikte bu fiyat/kalite dengesinin en iyi fotoğraf makinalarında ve laptoplarda tuttuğunu görüyorum. bunun dışındaki tüm sektörlerde dip fiyatlar da korkunç uçuk. nasıl aile bütçesi yapıyorlar çok üzüldüğümdür.