bugün

dogru kalem tutmak diye bir kavram olmasa da birçok insan kalemi belirli bir şekilde tutar. birçok kalem de bu tutuşa göre dizayn edilmiştir. örnegin kalemi kagit düzlemiyle 90 derece açi olusturacak şekilde tutuyorsaniz (benim olayim), dolmakalem kullanmak size haramdir. bunun ötesinde "uç bozmak", bir kisim arkadaslarinizin bu yüzden size kalem vermekten imtina etmesi, sizin elinizde yazan kalemlerin başkalarinin elinde yazmamasi da hayatinizin gerçekleridir. kendim ve başka bir kisim arkadas üzerindeki gözlemlerime dayanarak gelistirdigim hipotez şudur ki, okuma yazmayi okula gitmeden, kendi kendine ögrenen insanlar arasinda kalemi bir tuhaf tutanlar genel popülasyona oranla daha fazladir. bunu da çocuk ve gelisim psikoloji bilgilerime göre şöyle açiklayabilirim ki, çocuklarin kas gelişimlerini tamamlamalari, dogru dürüst kalem tutacak hale gelmeleri 6-7 yaslari civarindadir, ilkokula baslama yaşının 7 konulmasinin sebeblerinden biri de budur.
benim de aralarinda bulundugum topluluk. okula gitmeden once kalem tutmuslugumdan ve solak olmamdan kaynaklanmaktadir.
(bkz: solak olmak)
kalemi yazma kısmına yakın yerden tutan insanların da dahil olduğu insanlar.
okul öncesi bir eğitim almamış kalem tutmayı 1. sınıfta öğrenmek zorunda olan insan tipi çoğunun yazısıda çok kötüdür bazıları solakken aileleri tarafından sağlak yapılan insanlardır
turgut özal. kalemi böyle gözümüze kakacak gibi tutardı. kalemi değil de başka şeyleri,
gözümüze değil de başka yerlerimize kaktırdıydı sonradan, o ayrı mesele.
güzel yazabilmek için, kalemi doğru tutma şekli vardır. okul öncesinde kontrolsüz olarak kalemle haşır neşir olanlarda yanlış tutma davranışları görilebilir.
öğretmen çocuklarında gözlemlenebilir; yanlış tutma ve çirkin yazma.
kalemi ilk üç parmagıyla değil de dört parmagıyla tutan insanlardır.
ellerinin küçüklüğü sebebiyle erken yaşta okula başladıklarında * öğretmenin gösterdiği şekilde kalemi tutamayan insanlardır.
Benimdir. Parmaklarım standarttan biraz uzun bundan dolayı normal kalem tutuşunu yapamıyorum ilkokul öğretmenim çok uğraşmıştı "yaparsan hediye alacağım" falan da dedi ama nafile hâlâ aynı.
zeki olurlar ekseriya ya da benim karşılaştıklarım öyleydi.