bugün

Bu şarkıyı henüz dinlememiş insanlara çok üzülüyorum.

Hiçbir şey anlamıyorsun ama ağlayasın geliyor.
Lazca herhalde şarkı, kazım koyuncu söylüyor umay umay eşlik ediyor anlamaya gerek kalmıyor kalbinizi acıtıyor.

Çevirisi yukarda bir yerde var ne güzel yazmış

"bir sabah sustursam içimdeki beni; bir sabaha gülerek başlasam; yapabilsem sen olmadan...

bir dağ başında; sesimi sadece kendi yankıları duyacak belki...
isyan değil ki bu; içim acıyor; durduramıyorum".
http://www.youtube.com/watch?v=NuJhSIKMkgE

kazım bey abi gittikten sonra her dinlendiğinde biraz daha fazla acıtır.

buyrun geceniz zehir geceniz zıkkım olsun.
acıdı kalbim biliyor musun
sen ben seni sevmiyorum diyince

ben onu seviyorum diyince

seni başkası için acı çekerken gördüm.
viski içince herşeyi unutturur özeliikle kalp acısı diye birşey bırakmaz .
Bu acı geçiyor mu sorusunu kulaklarıma duyuran sorudur.
365 gecenin şarkısı. ulan bir insan sözlerinden bir bok anlamayıp bir şarkıyla ruhunu söküp atabilir mi bedenden? ölmeden önce kesin dinleyin, dinlettirin.
(bkz: umay umay)
Şarkıyı bilmem. Şu anda bulunduğum durum, birinden mesaj bekliyorum buradan ama o atmıyor. Neden? Bilmiyorum bugün de çok düşündüm bu gece rüyamda bile sembolik bir şekilde gördüm onu. Düşündükçe niye böyle diye cevap da bulamıyorum. Eminim bunu da görmeyecek neden bu kadar duyarsız ve zalimsin ki b.j.? Artık tahmin de yürüyebilirsiniz kim olduğu hakkında. Egoistliğine mi versem bunu acaba...
Çok güzel bir şarkıdır. Umay umay ve Kazım Koyuncu nun mükemmel yorumlarıyla dünya dışına çıkabilirsiniz bir anda.
Birgün yolda gidiyordum, bir şarkı duydum. Kalbim acıdı sözleri ile biter.
içinize işler...

hiç anlamazsınız ama her şeyi de anlatır...

çok başka bir şarkıdır...

öyle böyle değildir...
götün de acıdı mı be yarram.
dinledikçe ölünesi şarkılardan.

(bkz: durduk yere adamın amına koyan şarkılar)
her dinleyişte umay umaya olan hayranlığı, kazım koyuncuya olan özlemi arttıran enfes şarkıdır.
Her dinlediğimde 'kalbimi acıtan' muhteşem Kazım Koyuncu şarkısı. iyi ki tanıdık onu. Ve iyi ki tanıdık Umay Umay'ı...
eşliğinde bir kere olsun ağlamadan ölmeyin bu şarkının.
ağlayacağını bile bile bi daha dinlemeyeceğim diye verilen sözlerden sonra hergün dinlenir ağıt gibi bir şarkıdır sondaki söz kalbi kısa süreliğine durdurur ardından sık sık soluk alırsınız. tüm gecelere yakışan bir şarkıdır.
--spoiler--
"bir gün yolda yürüyordum... bir şarkı duydum, kalbim acıdı ... bu kadar ..."
--spoiler--

diyor şarkının sonunda umay umay.
...bir yerinden tutsam diyorum da elimde kalan yaşamı; neresinden; bilemiyorum... kaç yürek dayanır susuşuna sevdiğinin?...
kalpten geliyorsa acısı bile güzeldir. kalpten gelen hepsinden üstün ve hoştur.
--spoiler--
birgün yolda yürüyordum... bir şarkı duydum... kalbim acıdı... bu kadar...
--spoiler--
sözleriyle insanı delirten bir şarkı olmuş. gerisi lazca olduğu için anlamasak bile çevirisine baktığımız zaman ne kadar acı bir şarkı olduğunu söylememe gerek bile kalmaz...

bu arada son sözler de bana gelsin...
gerçekleşmiş en süper düetlerden biridir.. kalbi acıtandır..
olduktan sonra hiç dinmeyen acı... üzerine eklenen ama dinmeyen... çaresizlikle birleşince öldüren...
(bkz: gyulu ckimi)
muhteşem kazım vokali, bir o kadar güzel umay umay geri vokali ve bunalım...

şarkının yan etkisi: adamın ağzına sıçılması.