1. 1.
  ** insanın kalabalığın içinde, arkadaşlarının arasında kendini yalniz hissetme olasiliğinin 1** olması durumdur. etrafında çok fazla insan olan insan da yalnız olabilir, belki hiç arkadaşı olmayan insandan daha fazla.. *buna önerdiğimiz çözüm ise arkadaşlarınızı iyi seçmeniz ve az ama öz arkadaşa sahip olmayı tercih etmenizdir.
  1 ... sivil itaatsiz
 2. 2.
  kendini cam bi fanus içinde hissetme durumudur.bütün sevdikleriniz orda durduğu halde yaklaşamıyorsunuzdur bile.özarkadaşla,dostla,aileyle alakası yoktur.içinize kaçmışsınızdır ve de tek çıkarabilen yine siz olursunuz.tabii çıkmak isterseniz.
  3 ... freedean
 3. 3.
  * bazen kendini denize atıp karadan uzaklaşmaya sevkeden hal, durum.
  ... sivil itaatsiz
 4. 4.
  yasanılanlar sadece bireye ait oldugundan, sevinirken, tam olarak sevinenin, uzulurken, tam olarak uzulenin insanın kendisi olmasından kaynaklanan durumdur, zaten insan basrolunu oynadıgı bir oyunu yasar, digerleri figurandır
  1 ... dopdop
 5. 5.
  sözlüğün büyümesinden sonra yaşanan durum..*
  2 ... atan alir spor
 6. 6.
  kisinin cevresi ne kadar genis olsa da, olaylarin birinci ve yegane tanigi olarak belirli bir sinirdan sonra yapayalniz kalmasi durumunu özetleyen cümlelerden birisi.
  1 ... rosie dunne
 7. 7.
  gününüz çok dolu geçmiştir aslında, bir sürü arkadaşınızla görüşmüşsünüzdür, yemişsinizdir, içmişsinizdir..
  ama bazı anlarda bir şeyi farketmişsinizdir, şöyle bir durup bakmışsınızdır hâlinize..
  sessizce bir köşede oturuyorsunuz, herkes delice eğleniyor, gülüyor, oynuyor..
  ama siz köşenize çekilmiş, onları izliyorsunuz belki çaresizce, belki de bilinçsizce..
  birden bir arkadaşınız yanınıza geliyor, sizin de katılmanızı istiyor eğlencenin göbeğine;
  fakat siz onun bu masumane isteğini geri çeviriyorsunuz..
  yalnızsınız çünkü, arkadaşlarınız ne kadar "biz varız" deseler de, siz aslında yalnızsınız..
  kendi kendine yetebilmeyi öğrenmeniz gerektiğinizin farkına varıyorsunuz, daha güçlü olmanız gerektiğini hissediyorsunuz, birden bir enerji doluyor içinize, yerinizde duramıyorsunuz..
  işte o anda onu görüyorsunuz, eski sevgilinizi.. yanında bir erkekle karşınızda geçiyor, sizi farketmiyor bile..
  işte o zaman bütün dünyanız başınıza yıkılıyor ve çaresizce o şarkıyı mırıldanıyorsunuz içinizden, usulca..

  (bkz: yanındaki var ya)
  5 ... trinfr
 8. 5.
  filmlerin klişe hissiyatıdır.
  ... populizmin köküne kibrit suyu
 9. 6.
  insanoglu hayatinin bir döneminden sonra özellikle yasama sevincini artik kaybettigi vakitler güncelliği yakalayamiyor. ne yaparsa yapsin ne kadar mücadele etsede artik yasanan caği yakalayamadigini idrak ediyor. ve böylelikle artik yavas yavas kabuguna cekilip vadesinin dolmasini bekliyor. ammavelakin yasadigi hayatin zorunluklarindan ve formalitelerinden ötürü topluma karismak zorunda kaliyor. ve bir baskiyor ki konustugu ve muhatap oldugu insanlar ayni ulkenin vatandalari oldugu halde ne yazik ki onlarin lisanlarindan ötürü anlayamiyor anlasilamiyor. toplumuzda anlasilamayan insanlara vurulan deli yahut terelli damgasini yiyor. bundan ötürü ilgili kisi kendi kendine vazgec gönül şarkisinda gecen ''vaz gec gönül sesini duyan yok'' mısrasinin icinde terennum etmekte oldugunu farkediyor. ve takibinde yenilmislik, ufunet ,yalnizligini bile kaybetme gibi durumlarla karsi karsiya kaliyor. bence kalabaliklar arasina yalniz kalma hissiyati budur.
  2 ... mulayim
 10. 7.
  kendini şarkılara vermek,kalabalık içinde şarkılarla yanlızlığını gidermek belkide.
  ... paranoyasnm