bugün

preity zinta, Shah Rukh Khan ve Saif Ali Khan'ın oynadığı 2003 yapımı hint filmdir.
günü yaşa yarın ne olacağı belli olmaz felsefesi barından, shah rukh khan'ın oyunculuğunun tavan yaptığı filmdir.
oldukça duygusal, acıklıdır ağlatabilir. en azından gözlerinizi sulandırır.
kal ho naa ho'yu yarın hiç olmayabilir olarak çevirebiliriz.
an itibariyle ağzıma sıçmış filmdir. benim gibi odun, öküz, hıyar, duygusuz gibi bilimum sıfatlara layık olacak bir insanın bile boğazını düğüm düğüm edebilmiş filmdir.

tek başınıza izleyip salya sümük ağlayın amk. anne baba evdeyken ekrana mal mal bakmaya, sanki celal ile cereni izlermiş gibi hiç bir şey hissetmeyen bir yüz hali takınmaya çalışmak gerçekten çok zor oluyor. sonucuysa boğazda yumruk gibi bişey...

insana en çok koyan da şu ki; film yarıya kadar kakara kikiri geliyor, izleyiciyi eğlendirip neşelendirip herşey güllük gülistanlıkmış havasına kapılmasını sağlıyor. sonra adamın amınakoyuyor.
bununla aynı bok olan diğer bir film için ise (bkz: vivah)

ah shahrukh khan ah. my name is khan'da ağlamadan ağlattın, bunda oluk oluk yaşlar dökerek ağlattın. nasıl bir suratın var amk.
(bkz: sıfatına sıçam)

bu sıralar iyi kaptırdım bollywood sinemasına. imdb de sağolsun güzel filmleri bulmama yardımcı oluyor.

he şunu da eklemeden edemeyeceğim; filmdeki danslar izlediğim onlarca bollywood filmleri içinde bana en itici gelen danslardı. hepsini ilerletip de izleyin. danslarla beraber çalan şarkılar da gerçekten çok iğrençti. tabi baştaki pretty woman ve filmin adıyla aynı ada sahip olan şarkı hariç.

şarkının nakaratı da şöyle
har pal yahan jeebhar jiyo (her anını burada gönlüne göre yaşa)
jo hai sama kal ho naa ho (bugün sahip olduğun zaman, yarın hiç olmayabilir.)

şarkılarını en çok beğendiğim, dilime dolanıp duran şarkılarsa jab tak hai jaan filmindeydi.
(bkz: heer) http://www.youtube.com/watch?v=Ei1RDCs6fOw
(bkz: challa) http://www.youtube.com/watch?v=9a4izd3Rvdw
(bkz: jiya re) http://www.youtube.com/watch?v=smn3mDBOUy4
neyse bu entry kal ho naa ho ile alakalıydı. son kısmı ben jab tak hai jaan'a yazayım. evet öyle yapayım.
http://www.youtube.com/watch?v=V_i6HPPPwSg
2003 yapımı shahrukh khan'ı bir nebze olsun sevebilmek için izlediğim 3 saatlik vasat film görsel

bir şans daha vereyim belki severim dediğim 10'cu shahrukh filmi ama yine olmadı yine sevemedim bu adamı. Karan johar'ın yaptığı hiç bir filmi sevmiyorum zaten, basit duygu sömürüsü bol saçma sapan klipler çekip adına film dediği için hazetmiyorum kendisinden.

Şimdi gerçekçi olalım, sırf izleyenler övdü diye güzel film sayılmaz. Neden mi?
1. Aman öleceğini bildiği halde kıza kur yapıp kendine aşık ediyor.
2. Kız ona aşık olunca, yalan söyleyip kendisinden uzaklaştırıyor.
Madem ölüyorsun neden aşık ettin? Kıza boşuna niye acı çektirdin? Bu dramın amacı ne?
Hint filminde mantık aramanın yararı yoktur ama bu kadar da saçmalanmazki!

Gelelim shahrukh khan'ın o çok övülen performansına. Bu adam ağlayamıyor bir kere, çok abarttığı için yapmacık duruyor. Bi yandan konuşup ağlamaya çalıştığı zamansa çok itici görünüyor, bu yüzden filmde bırrak ağlamayı gözlerim bile dolmadı. Benki angry birds animasyonunda yumurta sahnesinde gözleri dolmuş, ota boka ağlayan bir insanım. Hani shahruk'u on yerinden bıçaklayıp işkence ile öldürseler bile ağlayasım gelmiyor, yüzüne bakınca "hassiktir ordan yapmacık herif" diyesim geldiği için duyguya giremiyorum. Ben hint filmlerine bayılırım, dramın dibini görüp ağlamak için sürekli izlerim. Şimdiye kadar izlediğim dram filmlerinin yüzde 99'da ağladım ama shahrukh'un oynadığı hiç bir filmde ağlayasım gelmedi, zaten o 1% lik kısım kendisinin filmleri. Belki bu güzeldir diye onlarca filmini izledim ama sonuç hep aynı, ne bu adam ne de filmleri beni gram etkilemiyor.

Filmde sadece şu replik güzeldi "naina bu hayatta senin olabilir ama bundan sonraki bütün hayatlarda, her yeni doğuşta o benim" tabiki bir replik için 3 saatlik film izlenmez. Ayrıca danslar çok berbattı, ilk defa bir hint filminde dans/müzik sahnelerini ileri sararak izledim.