1. 1.
    şırıngayı deliğe soktuklarından direkt kana karışıyor diye biliyorum ben.
    1 -3 ... xyclonb
  2. 2.
    En çok kas kütlesinin olduğu yer kalçadır. Ve en az acıtan yer de kalçadır bu yüzden enjeksiyon kalçaya yapılır genelde. Enjeksiyon için bol kaslı içinden yalnız kılcal damarların geçtiği az acıtan bölge seçilir.
    Edit:omuz başının olduğu deltoid kasından da iğne yapılabilir ama yine acı söz konusu olduğundan çok tercih edilmez.
    3 -1 ... contramalretard
  3. 3.
    Çünkü kalça yağ dokusudur iğne yapılacak yer de bellidir. Belden yaklaşık 4 parmak sonrası diye biliyorum(kesin bilgi değil delirmeyin).

Yağ da kolay emilim sağladığı için(yine kesin bilgi değil ben öyle düşünüyorum) kalçadan yapılır.

Güzel salladıysam hemşireler bilgilendirsin.
    7 -2 ... hamile taklidi yapan panda
  4. 4.
    koldan yapılan iğne derken? sadeve damar yolu açılırken ya da kan alınırken kolda damar yolu bulunur. bunun dışında aşı Vs yapmak için kas kütlesinin bol olduğu kol arkası veya kalça bölgeleri seçilir.
    4 ... lady kk
  5. 5.
    biri desin ki: kalçada damar mı varmış ki yolu olsun.
    2 -1 ... monk of monkmountain
  6. 6.
    Kalçada görünen damar yoktur.
    1 ... big zeker cift teker zekeriya
  7. 7.
    Oradaki lale o kadar büyümüş ki damar aramaya gerek kalmamış.
    2 ... thelma
  8. 8.
    Her iğne kalçaya vurulmaz ki.
    1 ... bilgisayar delisi
  9. 9.
    Götte damar mı var da yolunu açsınlar.
    ... zeynanin yancisi
  10. 10.
    çeşitli enjeksiyon yolları vardır.
    temel olarak kullanılanları:
    intradermal (deri içine) : göbek çevresi, kolun arka yüzü ve üst bacağın ön yüzündeki yağlı dokulara yapılır.
    intramuskuler (kas içine): kalçadan ya da omuzdan yapılır.
    intravenöz (toplardamar içine): damar yolundan yapılır.

bu kullanım yolları genel olarak ilacın moleküler özelliğine göre belirlenir. nadir de olsa çabuk etki etmesi gibi işlemler için bu yollar değiştirilebilir.

kalçada amaç damar değil de kas olduğu için, kalçayı dörde bölüp üst dış kadrana gelişine çakılır. üst dış kadrana yapılmasının nedeni de ilgili bölgede siyatik sinirin geçiyor olma ihtimalinin en az oluşudur.
    8 ... nammu