bugün

galileo'nun meşhur sözü. pisagor da kainattaki her şeyin sayılarla ifade edilebileceğini söylemiştir. buna göre matrematik, ister insan zekasının eseri olsun, ister keşif olsun, teorik olarak bulunan bir şeylerin incelendiğinde hayatın bir noktasında gerçeklendiğini görmek çok çarpıcı.

fibonacci sayılarının ağacın dallarının dizilimine uyması, alternatif akımın fonksiyonu, hatta hayvanların hareketlerinin birer fonksiyonu olması...

ve belki de çok daha çarpıcı bir örnek. Bilim adamı Comte de Buffon (1707-1788), iğnelerin yere düşmeleriyle ilgili hesaplamalar yapmış. ve belli bir yere iğnelerin yüksekliği kadar aralıklı çizgiler çizmiş. sonra 3000 adet iğneyi serbest bir şekilde bıraktığında çarpıcı sonuç elde etmiş.

benzer bir şekilde ışığın hareketini inceleyen bir bilim adamı, ışığın yoğunluğu farklı iki noktadan geçecek şekilde bir noktadan diğerine en kısa sürede nasıl gideceğini merak etmiş. bunun için yoğunluğu farklı iki ortam düşünmüş ve bu ortamı at pisti kabul etmiş. pistin yarısı çimen, yarısı kum olsun demiş. ve pistin çimenle başlayan köşesinden, kumla biten köşesine kadar atın en kısa sürede gidebilmesi için takip etmesi gereken yolu çizmiş. ve bu yol ışığın takip ettiği yola eşit çıkmış.

http://www.sizinti.com.tr...p;SAYIID=363&KATID=19

kainatın dili matematiktir.
evren her an gözlemlerimize açıktır; ama onun dilini ve bu dilin yazıldığı harfleri öğrenmeden ve kavramadan anlaşılmaz. evren, matematik diliyle yazılmıştır. harfleri üçgenler, daireler ve diğer geometrik biçimlerdir. bunlar olmadan tek bir sözü bile anlaşılmaz; bunlarsız ancak karanlık bir labirent olabilir. -galileo-
(bkz: islam dininde mirasin paylasimi)
Matematik ile kafayı bozmuş asosyal tiplemenin saçmasapan söylemi, kendini " ben matematik biliyorum o halde kainat dili konusuyorum " diye avutmaya çalışan bir grubun ortaya attığı gerçekliği olmayan söylem.
"... matematiksel açıklamalar ve yöntemler kullanmadan yapılan hiçbir araştırmaya bilimsel denemez. -leonardo da vinci-
pi adlı filmde sık sık dile getirilen önermedir.

(bkz: Darren Aronofsky)
(bkz: pi)