bugün

bunlardaki hava kompresörde yok amk.
Dervişlik olsaydı tâc ile hırka, Biz dahi alırdık otuza kırka.
Yunus Emre.
Entellik olsaydı kahveyle kitapla, entel olurdu herkes, üstünde danteliyle.
Tellal.
yalnız ve güzel ülkemdeki şekilcilik düşkünlüğünün tezahürlerinden biri dahadır.
cay icmenin cok koylu isi ya da turk isi oldugunu dusunup daha avrupai gorunmek icin cafe'de cay istedigi halde kahve siparisi veren tiplerdir.tek basina olsa cay icecekken yanindakine havali gozukmek istemistir.daha ilerlemis boyutunda filtre kahve isteyebilir.hatta filtre kahve yoksa soylenir.sanki anasi onu filtre kahveyle buyuttu beynine yandigimin.
bırakın öyle sansınlar.
" " entelektüel " böyle yazılır . " diyerek girmek istemezdim konuya fakat mecbur kaldım.
Efendim bu durum, Balzac denen pezevengin günde 15 bardak kahve içmesinden ötürü, iki kelimeyi bir araya getirip yazan herkeste, galonlarca kahve tüketmenin, yazma becerisini etkilediği yönünde bir izlenimden kaynaklıdır lakin yoktur öyle bir hadise, Balzac mideyi delip de ölmediyse çıbandan ölmüştür, o zaman Bephanten olaydı bunlar yaşanmazdı. Alnımıza ne yazıysa o efendim.
yıllardır beni entelektüel yapan şeyin ne olduğunu farketmemi sağlayan tespit.
o kitapları boşuna yalamış yutmuşum, o filmleri boşuna izlemişim, hatta boşuna üniversite düzeyinde eğitim alıyorum.
kahve içsem yetermiş. uykusuzluk kafası hep bunlar takılmayın mirim.
ne demek sanmak! mutlak gerçekliktir.
mesela çok kahve içtiğim için bana da tony ödülü verdiler, biraz önce aradılar bir de fizik dalında nobel vereceklermiş.
Bir sanrı değil, bir gerçekliktir. Günde 8 bardak kahve içtiğim için cannes film festivaline jüri seçildim mesela. *
Ayrıca,
(bkz: her akıla geleni tespit sanmak)
3ü 1 arada ise hiç konuşmayalım bu mevzuyu sanısı. entelim, sade kahveyi dantel dantel işlerim, ektüeller oradan gelir gibi saçma sapan bir mevzu. amaaaan ben kahve içene ancak afiyet olsun derim hacı, takılma bunlara.
yanlış bir düşünce. bir kere has kahve içicisi çay içene yukardan bakmaz. entelektüel olmak için çay içmemek diye bir kaide mi var yoksa? he şey var farz-ı misal: "kız tavlamak için sürekli kahve içen tip."
büyük yanılgı. ben günde yirmi sekiz bardak çay içerim gayet de entelektüel bir insanım. bu entelektüellik; entelektüelin entellektüel diye yazılmadığını bilmek demek değil miydi ?
blog yazarken şekersiz kahve içiyorum tanrım kah bir tolstoy'um kah bir dıckens.
entelektüel yazılsaydı daha doğru olurdu, bu bir.
ikincisi kim öyle sanmışsa çok yanılmış.
kahve içmek insanları entelektüel yapmıyormuş ya, ne içip böyle başlıklar açılıyor onun da bilgisini verseydiniz! he bir de entellektüel değil o entelektüel.
(bkz: sözlüğü ağlama duvarına çevirmek)
kahve içenlerin değil, entellektüellik kompleksi olanların önermesi gibi geldi bu bana. abuk bir önerme. yoksa kahve içilir yani. candır. kahvaltıdan sonra iyi gelir.
kahve tabakalar arası geçişi sağlayan ve çokca tercih edilen bir üründür. kahve içen avam tabakası bir anda entel olabilir. bunun sebebi kahvenin içindeki çok gizli bir maddedir hatta o kadar gizlidir ki burda adını söyleyemem.
edit: nerden aklınıza geliyor böyle şeyler? bir kahve keyfimiz vardı onunda içine ettiniz.
gözlük, kitap ve kahve üçlüsü.
kahvenin dokunduğu insanın düşsel saçmalamasıdır. bir şey içmek, bir şey giymek seni özel yapmaz. kahve içerken havalara girme, çay içene yukarıdan bakma gibi belirtileri vardır.