bugün

Kışın her daim tercih nedenidir.
tarhana 7 / 24 , ancak gündemde yoktur.
uzun zaman olmuştu yapmayalı. bugün çorba kahvaltısı günüdür...
yarın sabah için şimdiden üşendiğimden yapacağım eylem. Ekmek doğrayınca da doyurucu oluyor. Bazen çorba fazla gelince akşam yemeklerinde sürekli onu yemek istemiyor oluyoruz, bozmadan ortadan da kalkıyor. insanın içi ısınıyor sabah sabah ben çok severim bunu.
Pazar kahvaltıları dışında erken uyanıp kahvaltı etmekten nefret eden birisi olarak en sevdiğim şeydir. Sıcacık bi kase mercimek çorbası..
Asla ve asla bilincim yerinde olduğu sürece yapmadığım şey. Sabahları kafaltılık dışında bir sey yemeyi reddediyorum bu dunyada normal yemek falan yiyenler var bi de sabirlar diliyorum.
akşam yemeğinde kahvaltı yapmakla yarışır. çok güzel bir aktivitedir.
okula giderken ara sıra içerdim. sabah sabah gelen o iştahsızlık hissini yok eder. zaten sabahın köründe çorbadan başkasını da sokamam mideme. mercimek olmak kaydıyla tabi.
varoş tiplerin yaptığı mide bulandıran eylemidir. kahvaltıda öküz gibi çorba içmek yerine mideye daha hafif gelen tereyağ bal süt yumurta ve domates gibi güç verici gıdalar alınmalıdır. haaa siz ben keresteyim sığır gibi önüme ne gelirse yerim diyorsanız o başka. evet...
günün diğer öğünlerine kıyasla daha sıkı ve sağlam olması gerektiği herkesçe bilinen sabah öğünü kahvaltıyı; seçme şansınız varsa çorbayla yahut gevrekler, simit poğaçayla geçiştirmeyin, adamakıllı özenle donatın masayı, domatesten bibere, zeytinden peynire, imkânınız elverirse bütçeniz ölçüsünde yumurtadan tereyağına, bala, pekmez, kaymak ve reçellere kadar çeşitlendirilmiş bir kahvaltıya güne başlayın, enerjiyi ve zindeliği filtreleyerek yol alın.

yoksa, çorba morba boş iş.

annemin de dediği gibi:

'çorbanın tokluğu; gezince çıkar bokluğu'!
kahvaltı değil de öğlen iyi oluyor. mesela bugün 2 tas kelle paçayı gömdüm...hem tok tutuyor hem faydalı...
Kışın güzel oluyor.
Tarhana çorbası veya şehriye çorbası.
Mevsimi gelmiş galiba. Bu sabah pek serin oldu buralar.
mercimek gaz yapar ama siz bilirsiniz.

ben ne karisirim.

maras tarhanasi corbasi olabilir.
Dünyanın en sevimli kahvaltısı olabilir altında beyaz bir servis tabağı ile beyaz bir kaseye konmuş mercimek çorbası, közlenmiş biber közlenmiş domates ve tulum peyniri içeren kahvaltı.

Mercimek çorbasının yalnız olduğu kahvaltı ise çocukluğumdur, o da minnaktır işte, idare eder. içine ekmek doğranıp yenir.
Lezzetli ve pratik duruyor ancak yeterli protein almak zor olur sadece bununla. Ayrıca yanında ekmek tuketimi artacak derken günde 2 öğün yiyorsanız çok sağlıklı bir kahvaltı olmayabilir. Günde 3 öğün yiyorsanız öğle yemeğine kadar tok tutması için az ekmekle yenirse o zaman mantıklı bir kahvaltı olur.
Tarhana çorbası 60'lara kadar Anadolu'nun çok eski geleneksel kahvaltısıdır. Mcdonaltlaşmadan evvel anadoluda kimse sabah kahvaltısında gevrek ve ya yulaf ezmesi yemiyordu.
zengin ve elit insan eylemidir, fakirlerin ağlamasın sakın.
Kışın güzel olan eylem. Yazın bayar.
Her sabah yaptığımdır.
Batman Sason da yeşiller köyündeki okula gitmeden önce her perşembe ve cuma günleri yaptığım eylem .taburdan ilçeye 5 kilometre yürüdükten sonra iyi geliyordu.
Birde mercimek çorbasıysa miss miss.
kış aylarında keşke fırsatımız olsa da her gün içebilsek.
kışın yapılması mantıklı olan olay. hem ısınıyosun hem de sabah sabah mideni yormuyosun. kışın sabahları çorba içerek okula gitmiş bir öğrenci olarak tavsiyemdir.