1. 1.
  kafkas çoban köpeği kafkasyada ortaya çıkan ender cinsli bir çoban köpeğidir. çok büyük boyutlarda olup adeta bir ayıyı andırmaktadır. 70-80 kg civarındadır. pitbull'u boğabilen tek köpek cinsi olduğu rivayet edilmekte. buyrun bir kaç fotosuna gözatın;
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/92169/ +
  http://aycu18.webshots.co...001213477732023854_rs.jpg
  http://www.crazyblue.cz/foto/pes-foto1-v.jpg
  1 ...
  #3790028 :)
 2. 2.
  it değil aslan mübarek. neyle neyin karışımı anlamış değilim arkadaş. aslanı andıran ayımsı bir köpek kendileri.
  3 ...
  #9336232 :)
 3. 3.
  aslan ya da ayı soyundan geldiğine inandığım, damızlık olanlarının yanında sivas kangalın normal köpek gibi göründüğü (tüyleri de çok uzun ama o da etkili), yetişkinlerinin 140-150 kiloya kadar çıktığı yaratık.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/50955/ +
  1 ...
  #9445651 :)
 4. 4.
  pederin gürcistan'dan -çok aradınız mı sorusuna karşılık nerden geldiğini söylüyorum ha, ayık olun- arkadaşlarından ricası üzerine geldi bize.
  dedim "eheh, bu mu lan kafkas çoban?" yarabbi, demez olaydım! normal köpek boyutundaydı ama henüz 2 aylık haliymiş.

  ama bir köpek bu kadar mı zeki olur, bu kadar mı şebek, bu kadar mı korumacı olur. oy ben ona ölürüm. şu anda cüssesi benim cüssemi geçmiş olmasına rağmen, iki kere köpek kovalarken beni yerde sürüklemesine rağmen -dinlemiyor ak- hala geceleri gökgürültüsünden korkuyor mal. hem korkuyor, hem de yağmurun ortasında oturuyor. lan gir kulübene, dimi ya?

  efendim, bu hayvan soğuğu pek sever. sıcağa gelemez, salak olur yatar öyle bütün gün. ara sıra başından aşağı bi kova su dökün çok ciddiyim bak.
  soğuğu sevdiğinden 10 kat daha fazla da sahibine aşıktır bu yaratık. nasıl şebektir, nasıl nasıl anlatamam lan. iri cüsseli ayı görünümlü bebek gibi düşünün.

  yabancılara da öyle çok zararlı değil, daha önce hiç görmediği arkadaşlarımla gezdirdim onu hep ufak zararı dokunmadı. tehlikeyi hissettiği anda saldırganlaşıyor zaten bu hayvancık.

  sokakta gezdirmek başlı başına bir sorun... yolun karşısındaki teyze "etme gızıııım etme gızıııım" diye duvara yapıştırdı kendini. sanki biz saniyesinde oraya uçucaz.

  her şeye rağmen sevilesi, okşanılası bir köpek. sezar adında sevimli bir ayıcık. yerim ben onu sözlük oy moy.
  10 ...
  #9782982 :)
 5. 5.
  küçükken cinsinden bi bok anlaşılmayan hatta sokö* sanılan**, sahibi ile iletişimi çok kuvvetli, yelelisi makbul siyah dudaklı, ayı patili köpüşlerdir. Görünüşüne aldanmamak lazım karşısında sevdiği biri varsa ölümüne oyun oynarlar, spiral kuyrukları vardır. Rus ordusu gösterişleri için bunları kullanır. Sürülerde de kullanılırlar. Dişisi kurdun önünü çevirirken erkeği parçalar. Erkeği daha büyüktür. Kızgınlık dönemi gelince çöp kutularına dadanıyorlar. *
  1 ...
  #14740474 :)
 6. 6.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/265040/ +

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/265039/ +

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/265037/ +

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/265038/ +

  Kangal köpeğinin atası olarak bilinir. Kangal köpeğinden post rengiyle farklılık gösterir
  onun haricinde huy, zeka ve dayanıklılık kangal köpeğiyle aynıdır. Hitilerle birlikte Anadoluya
  yayılan bu köpek diğer köpek cinsleri içinde en cesur ve kuvvetli olanıdır. Bazı tabletlerden ve
  kabartmalardan anlaşıldığı üzere savaşlarda ve aslan avlarken bu köpek cinsinden yararlanılmıştır.

  dünyada bulunduğu alana en sadık hayvandır kendi olduğu alana helikopter bile indirmez.
  4 ...
  #15519539 :)
 7. 7.
  tipine bakılınca 3 4 kangalı tek patisiyle haklayacakmış gibi duran köpek cinsidir.

  bunun alternatifi yine kangal değildir bana göre tibet mastifidir.

  http://www.bilgiustam.com.../1083-Tibetan-Mastiff.jpg
  1 ...
  #18296231 :)
 8. 8.
  genleri gereği serin ve soğuk havalarda enerjisi yüksektir. oldukça akıllı ve sadık bir hayvandır.
  eğitimi biraz zor da olsa otur dediğimde sadece otur komutumu uygulamaktadır.

  can dostum efe.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/422595/ +
  1 ...
  #19289770 :)
 9. 9.
  anavatanı kafkasya ve asıl adı 'caucasian ovcharka' olan, st bernard da dahil dünyanın en iri ve bilinen en uzun ömürlü köpek ırkıdır.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/422605/ +

  kabardey balkar, karaçay çerkes, çeçenistan, dağıstan, abhazya, osetya, inguşya ve gürcistan dağlarında sıkça görülen bu türün kimi örneklerinde ağırlık 150 kilogramı ve yaşam süresi 22 yılı bulabilir. iri cüsseleri ve büyük başları, kimi zaman bir dağ aslanı, çoğu zaman da ayı zannedilerek köylüler tarafından öldürülmelerine neden olur. dağlarda otlayan sürülere saldıran kurtları, aynı sivas kangal türü çoban köpekleri gibi hızla koşup döşleyerek devirir ve güçlü çeneleriyle kavradıkları boyunlarını kırarak öldürürler. yetişkin bir kafkas çoban köpeğinin sayıları 10'u bulan kurt sürülerini alt edebildiği bilinmektedir.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/422608/ +

  aynı ırkın değişik bir türü olan tibet mastifi yapı itibarı ile kafkas çoban köpeği'ne çok benzemekle birlikte, sırtta kuzguni siyah, karın ve döş bölgesinde kızıla kaçan uzun tüyleriyle farklılaşır.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/422611/ +
  4 ...
  #19304042 :)
 10. 10.
  "hacı bu nasıl doyurulur?" diye sorasım gelen ito...

  bir tane almak hedefim haline geldi ama izmir sıcağında dellenir mi acep?
  1 ...
  #19304880 :)
 11. 11.
  https://video.uludagsozluk.com/v/kafkas-çoban-köpeği-76197/

  ...
  #19304905 :)
 12. 12.
  dünyanın en iri köpeklerinden biri olan kars çoban-kafkas çoban- caucasian ovcharka şeklinde farklı isimlerle tanınan köpek cinsi. kabarık ve uzun tüyleri sebebiyle olduğundan daha cüsseli ve heybetli görünmektedir malumunuz balon balığınında silahı kendini şişirerek olduğundan büyük göstererek karşısındakini korkutmasıdır (yerse) bu uzun tüyler kafkas çoban köpeğinin en büyük artılarından biridir sert soğuklardan korumasının yanında cüssesiyle rakibine korku salar ve diş geçmesini engeller. kurt-aslan boğma dövme olayı tamamen safsatadır göz var izan var amk aslan ne lan aslan diyorsun en iri kafkas köpeğinden en az iki katı daha büyük daha atletik daha güçlü daha yırtıcı, kurt konusundaysa yok 10 tane boğmuş allah sizi ne yapmasın arkadaş bu kadar sallamayın lan tamam iyi köpekler ama 3-4 tanesi ancak bir kurtla baş edebilir çok halis olanlar ancak teke tek boğuşmayı göze alabilirler. ağrı'da yaşadığım yıllarda bir vakit bakmışlığım vardır o yüzden bazı konulara vakıfımdır. özellikleri tanımadığı ve tehlikeli gördüğü kişilere karşı saldırgandır, güçlü, agresif ve duygusaldır. kangalla kıyaslama hastalığımız vardır ya bi spoiler atayım bu konuda;


  --spoiler--
  Karadeniz / Rize çocuğuyum yaylada evimiz sürülerimiz var şahsımın olmasada amcamın dayımın vs..Altı tane kangalımız vardı vakti zamanında dört ü erkek ikisi dişi.Üç erkek ve bir dişi yaşıyor diğer dişi 6 kurt un saldırısına uğradı kurtlar köpeği boğdu erkeklerden bir tanesi ise hastalıktan öldü.

  Ayrıca 4 tane kafkas çoban köpeğimiz oldu 4 sene bekçilik yaptılar bize.Sıkı köpekler iri devasa ve yırtıcı görsellik olarak kangaldan daha korkutucu asi ve karizmatik oluyorlar.Ancak bu köpeklerde anlamsız bir agresiflik var sürekli sinirliler kangallar gibi duygu sahibi köpekler değil.Koruduğu bölgeye yabancı birisi girdiğinde zararlımı zararsızmı olacağını kestiremiyorlar.Tanınmadık bir yüzse düşmandır deyip icraate girişiyorlar. Bu yüzden kangaldan bir adım geride kalıyorlar.Güç konusunda ise buna bir şey diyemem birbirlerini aratacaklarını sanmıyorum.Ara sıra kangal ile kafkas lar arasında dalaşma vs. oluyordu herhangi bir tanesinin diğerini mat ettiğini görmedim ha uzun vaade de ne olur bilemiyorum neticede kavga olduğunda ayırmak bize düşüyordu "sakin ol abi yaşlı başlı adamsın ayıp" misali

  Cesaret konusunda da bir iki kez ayı indiğinde kafkasların 2 sinin çekingen davrandığını gördük kangallarda böyle bir şey asla olmadı çünkü kangal bir şeyi yada bir yeri korumakla görevlendirilmişse "beni öldüreceksin ondan sonra istediğini alacaksın" mantığıyla hareket ederler ölümü göze almış köpeklerdir.

  Genç kesim pek yaylada kalmayı tercih etmez o yüzden yaylada çoluk çocuk çok fazladır iki üç kere iki kafkasın çocuklara doğru hamle yaptığını gördük biri zaten zincirliydi diğerinde ise bir abimiz erken davranıp önüne atlamıştı.Kangallardan bu güne kadar böyle bir şeyi ne biz gördük nede aynı durumda yakın ahbap larımız gördü.O yüzden kafkasları gönderdik.

  Dediğim gibi güç konusu muamma ancak benim görüşüm kangal her zaman kangaldır arkadaştır dosttur.

  Son olarak ön yargılı yaklaştığım düşünülmesin çünkü görsellik olarak kafkas çoban köpekleri kangallardan çok daha güzel alımlı hayvanlar.Bir tane safkan yavru alıp yetiştirmeyi düşünüyorum zaten.
  --spoiler--
  1 ...
  #23405804 :)
 13. 13.
  Sahip olmadığım ama olmak istediğim köpektir.
  1 ...
  #23405810 :)
 14. 14.
  çok büyük bir köpektir. hatta fazla büyüktür.
  ...
  #23405814 :)
 15. 15.
  dedemin bunlardan iki tane filan vardı da at sandımdı çocuk yaşımda at. küçük at sandım. o derece büyük gelmişti, bu ortaya çıkınca diğer köpekler, hayvanlar filan hizaya girer bi. o derece.
  2 ...
  #25598223 :)
 16. 16.
  Ayı, aslan ve kangalın yasak aşkı.
  2 ...
  #30124403 :)
 17. 17.
  babam büyük baş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşır vakti zamanında samsundan trabzona köylere gezip sığır toplamak için gitmişler gene bir köye hayvan bakmaya gittiklerinde bunlardan birini bir kafesin içinde görmüş ayı zannetmiş ilk önce.

  adam zaten salamıyormuş oldukça da saldırganmış yavrusu var mı bunun diye sorunca babam 'atsam atamıyorum gider birinin çocuğunu çoluğunu öldürür diye vuracam çoktan içim el vermiyor. aman uzak dur ' demiş.

  tehlikeli bir hayvan yani anlayacağınız. dağ başında bir başınıza kalan biriyseniz tam size göre bir hayvan. hobi olarak köpek beslemeye başlayacak birisi için kesinlikle yanlış tercih. bakımı kolay daha eğitime yatkın ola ki birine saldırdığında adamı öldürmeyecek ufakça bir köpek edinin.
  3 ...
  #32221750 :)
 18. 18.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1133496/ +
  Taş gibi köpektir. al evin önüne koy bunu amk. evet.
  1 ...
  #33481147 :)

kafkas çoban köpeği ile alakalı başlıklar
kapat