1. 1.
    bir hoşgörü dinine yakışmayacak bir anlayışın dile, yazıya dökümüdür.

oysa aynı hoşgörü dini uygulamada gayrimüslim savaş esirleri için "müslümanlara okuma yazma öğretenleri serbest bırakan" bir öndere sahiptir.

bu durumda da kitabın çok ciddiye alınmadığı, zaman zaman yazılı kanunların esneyebileceği sonucu çıkıyor ortaya.
    1 ... poisonx
  2. 2.
    Savaş anı için inmiş bir ayettir.
    9 -5 ... min son
  3. 3.
    Savaş alanında geçerlidir. Nefsi müdafaa için.
    10 -2 ... selia
  4. 4.
    savaş esnasında nefsi müdafaadır. yapılması gerekendir.
    7 -2 ... seruven44
  5. 5.
    bu milletin ne zaman savaşsız günü olmuş ki?
    1 ... sisli geceler
  6. 6.
    Kuranın sözlü bir zikr olduğunu bilmeyen ateistlerin üstüne çullandığı ayet.
    Kuranın kitap haline getirilme gibi bir emri yok hatta sürekli ''de ki, de'' gibi kalıplar kullanılır.
    Elimize geçen nüshalara bakınca bu ayetin neden indiğini tarihsel olarak inceleyin anlarsınız.
    (bkz: tarihselci kuran anlayışı)
    3 -2 ... berberedayayanadam
  7. 7.
    Allah"ın aslanı Hz. Ali bir savaş esnasında düşmanı olan yiğitle epeyce vuruşarak sonunda onu yere yıkıp öldürmek üzereyken, o düşman askeri Hz. Ali"nin mübârek yüzüne tükürdü. bunun üzerine Hz. Ali düşmanını bırakarak ayağa kalktı:

-Yürü git, seni öldürmekten vazgeçtim, serbestsin, dedi.

Savaşçı bu duruma şaştı:

-Beni altedip öldürmek üzereyken neden vazgeçtin. Seni ne alıkoydu? diye sordu.

Hz. Ali cevap verip şöyle dedi:

-Ben seninle Allah yolunda ve sırf Allah"ın hoşnutluğunu kazanmak için savaşıyordum ve onun için seni öldürecektim. Sen yüzüme tükürünce öfkelendim, sana kızdım. Eğer o an öldürseydim, sana olan kızgınlığımdan dolayı bunu yapmış olacaktım. Yani seni Allah rızası için değil de kendi nefsim için öldürmüş olacaktım. işte bu düşünceyle seni serbest bıraktım.

Bunu duyan adam, bu büyük asâlet ve ince anlayış karşısında îman ederek müslümanların safına katıldı.

(Mesnevî, C. I, beyit: 3721 vd. )
    7 -1 ... tango necla
  8. 8.
    Kendi verdiği canı kendi alması, gerektiği durumda cezayı kendi vermesi gereken bir yaratıcının kimin kafir olduğu hükmünü insana bırakıp, öldürmek gibi vahşice bir cezayla cezalandırma yetkisi vermesi durumu.
    Ne kadar mantıklı di mi?
    3 -2 ... dinsiz kitapsiz kafir
  9. 9.
    savaş deklarasyonu şeklinde başlayan surenin devamındaki söz. ha savaş halinde geçerliymiş tmm o zmn. bazıları herkesi kendisi gibi aptal sanıyor sanırım.
    3 -2 ... ebu nadya el batmani
  10. 10.
    Umarım karşıma çıkar dediğim biri var! Karşımda şahadet getirir korkusundan ondan eminim.

Eğer karşıma çıkar şahadet getirmez ise yapacağım eylemdir. Sözüm söz olsun.

Ed. Dinime saldırırken ayetler ile dalga geçerken senin dinin sana benimki bana demiyorsa hakediyor demektir. Allah, kafirlerin rahat durmayacağını saldıracağını bildiği için bu ayet nazil olmuş demek ki günümüzde bu gerçeği yaşıyoruz.
    5 -4 ... desifreleyici