bugün

çok yanlış bir uygulamadır. kadın dediğin birkaç adım önden yürümeli, yemeği salçalı seven türk erkeği kalçaya doymalıdır. misal ben kadın olsam önden yürürdüm. bu deyyus zaten birilerinin götüne bakacak, bari benimkine baksın da yuvam yıkılmasın derdim. sabahtan akşama kadar böyle şeyler düşünüyorum.
enseye oturaklı bir şaplak indireceğine ya da arka cepteki cüzdanı yürüteceğine delalettir. dikkatli olmak lazım, kaseyi kollamak lazım.*
erkeğin kadının korumasına muhtaç olduğunun göstergesidir.
(bkz: herkes haddini bilecek)
(bkz: gadın didiin böyle olur)
son derece vahim hadiselere yol açabilecek uygulamadır. Bilakis kadın erkeğin 2-3 metre önünde yürümelidir ki, sarkanlar, askıntı olanlar net bir şekilde tespit edilip dövülebilsinlerdir. Böyledir bu.
(bkz: çılgın türkler)
- nasılsın abi nası gidiyor karı kız meseleleri
- nossun be canım baksana arkamda , peşimde bir sürü karı var
- nerde abi göremedim ben
- hastiiiir haremim nerde lannn haremimi çalmışlar, poliiiis
geç kalınmış uygulamadır. bunun gelişmişi erkeğin ceket omuzlarına dikiz aynası taktırıp arkadaki kadını daha iyi görmesidir.
(bkz: her basarili erkegin arkasinda bir kadin vardir)
kocasının emrine tahsis edilmiş,
kullanım alanı geniş,
muhtemelen koyun burcu kadın davranışıdır.
* * efendim, karadenizde, kimse kimseyi arkasından vurmazmış. delikanlı adamlar, birbirinin karşısına çıkıp vururlarmış yani. o yüzden karadenizli efeler hanımlara bişey olmasın diye onları birkaç adım geriden yürütürlermiş. yani tamamen koruma amacıyla. uygulama doğrudur, yanlıştır, bir şey diyemem. ancak böyle de bir durum vardır, bilginize arz ederim. *
arkada yuruyen karının bana bi faydası olmaz ciğerim 3 adım ( bu miyop , hipermetropa göre değisir) önde yürüyecekki bizde endamı izleyip endazeyi görelim ( gözlük 3 numara ise 5 adım)
genellikle partnerinden kisa boylu erkeklerin, aradaki farkı kapatmak amacıyla kullandıkları yöntem.
-adet ?
-gelenek ?
(bkz: götünden gelenek uydurmak)
kölelerin de önden yürüdüğünü düşünüp ikisini bağdaştırdığımızda pek de iç karartıcı durum olmasa gerek.
erkekler biraz kazma olduğu için hızlı ve büyük adımlarla yürüyüp kadının arkasında kalmasını sağlar(amaç neyse) kadınlar da yazık garibanlar erkeğe yetişmek için nefes nefese kalırlar...
bununla ilgili bir yazı okumuştum bütün dünya dergisinde yıllar önce.

amerikalı bir gazeteci savaş öncesinde israil'e gider. ve ordaki toplumu, kültürleri araştırır. ve kadınların birkaç adım arkadan yürümesine oldukça şaşırır.
yıllar sonra savaşın devam ettiği yıllarda tekrar israil'e giden gazeteci, kadınların erkeklerin önünde yürüdüklerini görür. bu kadar kısa zamanda böyle bir toplumsal değişimin nasıl olabileceğini düşünür. ve birilerine sorar nasıl oluyor da kadınlar önde yürüyor, bunun nedeni nedir der?
aldığı cevap ise mayınlar olur.
önde göğsüne kadar sakalıyla ellerini arkada birleştirmiş erkeği ve arkasında simsiyah bir kadın silüeti görürüz bazen. işte böyle bir şeydir bu..
erkeğinin korumasında olan kadının rahat bir şekilde huzur içinde yürümesini sağlayan durum.
gücün kimde olduğunun yanıltıcı bir göstergesi. arkada yürüdüğüne bakmayın, toplumumuzda aile reisi aslında kadındır *. ayrıca arkada yürümenin nasıl bir korunma mantığı olabilir anlamış değilim. arkada yürüyen kadına sarkan olsa önde yürüyen cengaverin haberi bile olmaz.
çok derin araştırmadım ama islamiyetin özünde olduğuna inanmıyorum bu uygulamanın. koca karısının yanında olmalıdır her daim.

evet din dogmadır, normları sorgulanamaz ama en azından varlığı yokluğu sorgulanabilir.
(bkz: onu benim beyime sormak lazım)
(bkz: paternel toplum)
dünyada genelinde sadece islam aleminde gerçekleşen olay.
erkekler hızli yürüdükleri için, kadınların yetişememesinden olabilir.
kadının, erkeğin çobanı olduğunun göstergesidir.