bugün

nisa 34.ayette bahsi geçen ayettir.

''vadrıbû-hunne : vurmak'' ifadesi tartışmalıdır çünkü darabe kelimesinin farklı anlamları vardır.

başka bir ayette durumun tam tersi anlatılmış. erkek kadından değilde kadın erkekten şikayetçi ise uzak kalın diyor.

nisa 128: eğer bir kadin kocasinin, kendisine kötü davranmasindan yahut yüz çevirmesinden endişe ederse, uzlaşarak aralarını düzeltmelerinde ikisine de bir günah yoktur. uzlaşmak daha hayırlıdır. nefisler ise kıskançlığa ve bencil tutkulara hazır (elverişli) kılınmıştır. eğer iyilik eder ve allah'a karşı gelmekten sakınırsanız, şüphesiz allah, yaptıklarınızdan haberdardır. ''

yani her iki ayette bir süre uzak kalın. siniriniz geçmez ise iki taraftan bir hakem aranızı düzeltmeye çalışsın (nisa35) diyor.

1-önce uyar
2-sonra yanında uyuma
3-uzaklaş
4-iki taraftan bir hakem aranızı düzeltsin

en doğrusunu Allah bilir.
poposuna hafifçe şaplak atın manası taşıyandır.
Yanlis cevrilmis oldugunu dusunuyordum. Bilgi icin tesekkurler.

Bir konu.
genelde nedense dinsiz imansız, allahsız kitapsızlara dert olur... aynen öyle lan. dövün diyo. dövücez. var mı sıkıntı?
Ya oglum manyakmısınız ne ya bütün önemli tefsirciler, alimler hepsi dövün yazdıgını söylüyor. Bakın başörtü ayetini bile farklı cevirenler var ama bu ayette hic tartışma yok hemde öyle sünepe gibi hafif dövün şeklinde cevirmeyede gerek yok basbaya dövün diyor biraz arapca bilenler yada arabistanda bi müddet yaşayanlar ne yazdıgını bilir, neyin kafasını yaşiyorsunuz anlamiyorum güzel göstermek icin bide hafif diyor hey allahım ya.
nisa suresi ayetidir. kuran da geçtiğine göre artık tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. evet.
iffetsizlik yapmasından şüphelendiğiniz kadınlara önce öğüt verin, öğüt vermek ise yaramazsa yataklarınızı ayırın, o da ise yaramazda hafifçe vurun anlamına gelen ayettir.
iffetsizlik yapan karisina öğüt verecek bir yiğit hiç tanımıyorum. Normal bir ailede Kemikleri kırilana kadar dövülecegine Emin’im.

Karisina karşı her zaman nazik ve anlayışlı olmuş bir adamın yatağını ayırması dahi büyük bir ceza ve caydırıcılık unsurudur. O fayda etmediyse hafifce itmesi bile kadının dünyasını basına yıkar.
rabbimin ağzına sağlık o da biliyor kadınların şeytan olduğunu.
https://youtu.be/W6KImkMISzY

Bunu izlerseniz akılda ki soru işaretlerinin gideceğini düşünüyorum.
halen ayet cımbızlamaktan bahsedenleri gösteren ayettir.

olm ayet açık. dövün diyor.

kadın iffetsizlik yaparsa dövün ama. erkek yaparsa ona ceza yok. o erkek çünkü ama kadına gelince iş değişiyor. ki bu iffetsizliğin tanımı nedir o da belli değil.

misal arabistan'da kadının araba kullanması iffetsizlik sayılır. yani düşün kadın araba kullandı diye iffetsiz sayılıp dayak yiyecek kocasından iyi mi?

ya da sokağa tek çıktı diye dayak yiyecek.
giyimine göre dayak yiyecek.
el bileği göründü diye dayak yiyecek.

çünkü iffetsizliğin de net tanımı yok.

hafifçe dövün de muğlak bir kavram.

kime göre hafif, neye göre hafif?

ayet yanlış çevrilmiş diye goy goya devam edin. diyanet çevirisi net olarak dövün diyor. benim eşek yüküyle para verdiğim din otoritem kadına şiddetten yana.