bugün

öncelikle kadınsı kavramının elle tutulamaz ya da kolay gözlemlenemez davranışlardan oluşmasının getirdiği bir zorluk var başlığın başına bela olabilecek, kafamdakini yansıtabilirsem yanlış anlaşılmaları minimize edebilirim diye umuyorum.

bir kere söz konusu kadının bu kadınsılığı kendisine yedirememe durumunu romantik bir ilişkide olduğu insana karşı ortaya koymasından bahsediyorum. yoksa arkadaş ortamında 'abi', 'eyvallah' falan diyen bir kadın kişisel olarak bana itici geliyor olsa da bunu kadınsı davranmayı kendisine yedirememek olarak adlandıramayız, çünkü o arkadaş ortamında kişinin cinsiyetiyle ilgili bir durum söz konusu değildir, yani kişi arkadaş ortamında kadın ya da erkek değildir, arkadaştır, en azından ideal dünyada bu böyledir ve böyle yapan kadın kadınsılığı kendisine yediremiyor denemez, en fazla içinde bulunduğu ortam sebebiyle kadın gibi davranmak zorunda hissetmiyor denebilir.

gerek sevgilisiyle gerek arkadaşlarıyla olsun bazı anlamlarda erkek gibi diye nitelendirilecek şeyler yapan kadınlar da değildir kastım, örneğin içip dağıtmaktan korkmayan, özgüven sahibi olduğu için kolay kolay alınmayan, gece eve dönecekken "yaağ ben nası gidicem tek başımaağ" demeyen, tek başına yaşayabileceklerinin farkında olan kadınlar candırlar, erkekle eşit olmanın biyolojik bir mesele değil bir haklar meselesi olduğunun farkında olan kadınlardır ki çekicidirler.

ancak aynı kadın sevgilisiyle ya da ilk buluşmasında bir müstakbel sevgilisiyleyken, eğer iki tarafın da aradığı şey heteroseksüel bir ilişkiyse* ve bu noktada kadın hala erkek cinsiyet rolünü oynuyorsa, işte o kadın bu başlığın konusudur.

bir kere bir kadın-erkek ilişkisinin kadın tarafında bulunuyor olması sebebiyle bu kadınımızın tavrı içinde bulunduğu durumla özü itibariyle çelişiktir. bu kadınla hakkaten çok güzel bir an yaşıyor olduğunuzu ikiniz de bilirsiniz mesela, başını omzunuza yaslamak yerine "off çok güzel abi ya" der sıçar o anın içine, deli gibi sevişiyor olursunuz ne yaptığınızı bilmez bi halde şekilden şekile girersiniz, ama adı lazım değil bazı şekiller ters gelir* "yaa öyle olmasın" der bütün gazını alır sevişmenin, lan ben nerdeyim sen nerdesin diyesiniz gelir. eve kendi başına gidebileceğini bilirsiniz zaten mümkünse öyle yapsındır ama güzel bir gecenin sonunda tüm içtenliğinizle eve kadar onunla gelmek istediğinizi söylersiniz, çocuk muamelesi yaptığınızı zanneder, halbuki türk filmlerinden kalma bir kadın-erkek ritüelini onunla sahneye koymak istemişsinizdir. cilve falan gibi kavramların zaten doğal olark uzağındadır ama onun o kadar uzağındaki kadınların neredeyse tamamı, unuttuk öyle birşeyin varlığını o sorun değil. bunları yapan kadınlar genelde ayrı ayrı tiplerdir çünkü bunlardan birine maruz kalmak ayrılık için yeterli motivasyonu sağlar aslında erkek tarafına.

aslında sorunu şudur bu kadının, erkek arkadaşıyla beraberken bile kadınsı olmayı kötü bir şey sanar ki bu da feminizmi g.tünden anlamış olduğunu gösterir. feminizmin ulaşmaya çalıştığı gaye kadının cinsiyetten yoksun bir yaratığa dönüşmesi değil kadını cinsiyetine özgü davranışları sebebiyle erkeklerden aşağı görenlere karşı çıkmak ve bunu engellemektir. feministler bu kadını taşlasa yeridir.
tam bir osmanlı kadını şeklinde tanımlanan etrafa sözü geçen bir kadındır. kadın olmasına rağmen kimse onu kadın olarak algılamaz.
kadınsı davranmanın ayıp olduğu öğretilmiştir kendisine...
kilo almaktan korkan kadınlardan biridir.
(bkz: gururuma yedirdim kendime yediremem) *
çevresindeki insanların 'kendisini bize beğendirmeye çalışıyor' diye düşünmesinden korkan kadındır.
(bkz: erkek fatma)
frijittir.
dogarken son anda kadın oldugunu her fırsatta içtenlıkle söyleyendir.
- çok güzelsin
+ sensin güzel!
yarmagül türevi kadındır. tespih sallar, kahveye gider, spor gazetesi filan okur.
kadın olmanın eksiklik kabul edildiği bir ülkede yaşıyor olabilir.