bugün

kadınların kendilerini koruyamayacağını düşünen insan fikridir. halbuki, kadınların korunmaya veya bakıma ihtiyacı yok. onların, eğitime, kendini geliştirmeye, desteğe ihtiyacı var. özellikle ülkemiz gibi, erkek egemen toplumlarda, bu istekler daha fazla önem kazanmaktadır. tabi önem verenler var mıdır? orası meçhul.
kendilerini kadınlardan korumaya ihtiyaç duyan mahluk tasviridir... kadının korunmaya ihtiyacı yoktur, korunacak kişide cinsiyet tayinine hiç gerenk yoktur...
erkek egemenliğinin gereğidir. (gerek dedim diye olumlu sanmayın)

insanın yaradılışından beri süregelen bir durum bu. sanmayın ki, günümüzde ortaya çıktı. kadınlar hep arka planda kalmalı ve erkeğin getirği ile hayatını devam ettrirmek zorundadır. bu bir tür bağımlılıktır. ve kadınlar da bu bağımlılığa kolayca uyum gösterir. çünkü bu kolay olandır. birileri yaşam için gerekli ne varsa yapacak ve kadın da uğraş vermeden yaşayacaktır. eski çağlar için beden gücünün önemi söz konusuysa, bu şekilde bir yaşam normal karşılanabilir. ama günümüzde kadının korunması, güç gerektirmediğinden, sadece alışkanlıkla ifade edilebilir.

bir dinin yaptırımları ve toplumun bunu bahane ederek yaptığı baskı sözkonusu. kadın öyle aciz bir varlık olarak gösteriliyor ki, kadın da sanki rolmüş gibi bunu kabul edip oynuyor. bir erkeğin himayesine girmeden yaşayamayacağını zannediyor.
din dedim diye atlanmaması lazım. kur'an-ı kerim'de geçen kadın tasviri ile insanların kadına bakışı aynı değil. kuranda kadın yüceltilirken, insanlar kadını aşağılayarak, islam dininin gereğini yaptığını bile söyleyebiliyor. bu aczaniyet kadını daha da beter ediyor. hatta benlik gelişiminin önündeki bu engel, kadının kendini de aşağılaması ile son buluyor. bunu yapıp ben müslümanım diyenlerden tiksindiğimi söylemiş miydim? haa evet, söylemiştim ama okuyan olmamıştı. neyse.

etrafınızdaki erkeğin korumasına muhtaç olduğunu belirten kadınlara bir bakın. gördüğünüz, erkeklerin aşağılamalarına ve güven yıkıcı davranışlarına maruz kalmış kadınlardır. erkeğin suçunu örtbas etmek için, ama bu kadınların suçu kendini ezdirmeseydi diyecek denyolar çıkacaktır. evet, kadınların hataları var. en büyüğü de kız çocuklarına "ezikliğe alış", erkek çocuklarına da "kadınalrı ez" diyen anneler. babaların konumunu anlatmaya gerek bile yok.

bir kadın, korunması gerektiğini düşünüp, kendini korumaktan acizleşiyorsa, bunun sorumlusu toplum kurallarıdır. bitmek bilmeyen güç afrodizyaklarıdır. oysa insan gücünü beyninden alır. kadınlarınızı düşünmekten men ediyorsanız, bu ancak sizin saplantınızdandır.
(bkz: ruhsatlı silahı olan kız)
(bkz: kadınlara özgü silahlar)
güncel Önemli Başlıklar