bugün

her ay 5 gün olmak üzere, kadınlara özel günlerinde izin kullanma hakkını doguran yasa tasarısı.
türkiye şartlarında anormal karşılnması normal gibi zira kadınların en fazla tekstil sektöründe çalıştıkları düşünülürse ;
erkek eleman çalıştırırım der işverenler,
öte yandan bu yasa kadını eve kapatır der uzmanlar..

o değil de 5 gün yerine en azından 3 gün olsa süper oldurdu demeden de geçemediğim yasalasmamış tasarı... *
ilk 3 günü izin verilebilir ama regl olmadan bi hafta önce de belirtileri baş gösterir.sıkıntı stres huysuzluk sivilceler de cabası.
ramazan ayı öncesi çalışanlarına çeşitli gıdalardan oluşan koliler hazırlayan işletmelerin regl iznine çıkacak çalışanlarına çikolata, nutella, ped ve bol miktarda ağrı kesiciden müteşekkil paketler hazırlamasının sağlanmasıyla amacına daha bir ulaşacak izindir.
sekreterleri zor durumda bırakacak izin..

-ayten hanım lütfen?
+izinli beyefendi ben yardımcı olayım.
-izin mi? geçen günde öyle demiştiniz hanımefendi?
+hayır o ben değildim beyefendi. izinde olduğum bir gün aramış olabilirsiniz.
-(hay aq) anladım. peki aradığımı söylersiniz.
ilginç bir konu. hatta başlı başına bir tez konusu. kadınların bu yasa tasarısının hazırlanmasında ne kadar payı olduğu da bir merak konusu. ayrımcılığı körükleyip kadın iş gücünün önünün kesilmesine mi sebep olur, yoksa çalışma şartlarının işçilerin ihtiyaçlarına göre biçim alması yönünde atılmış olumlu bir adım mıdır? acaba kadın işçi istihdamını güvence altına alacak 'fırsat eşitliği'* yasalarıyla desteklenmeli midir?
hali hazırda çoğu işyeri gebelik izni vb. bahane ederek kadınları işe almıyor, erkekleri tercih ediyor. bu durum doğrudan suratına söylenmiş kadınlar tanıyorum, bu nedenle işsizler. bir de böyle bir izin konulursa özel sektörde kadınlara çalışma hakkı tanınmaz maalesef. o yüzden iyi niyetli bir girişim olsa da uzun vadede kadınlara zarar verecektir.
"bu durumda sen şubat ayı yoksun."
lise hayatımın en güzel izin alma sebebiydi. hocalar da karnım ağrıyor dedikten sonra soru sorma yetisini kaybettiği için ayda 4-5 kere izin alırdık. hey gidi günler hey.
Kadınların çalışmaması ile sonuçlanacak yasaların başlangıcı. Kadının hamileyken dışarıda dolaşması seks yaptığı anlamına geliyorsa, regl olduğunu beyan eden kadının seks yapabileceği anlamını çıkartacak adamlar olacaktır. Dolayısı ile caiz olmayacaktır.
ben de akşamdan kalma izni istiyorum.
pozitif ayrımcılığa girecek olandır. evet
işi bedensel güç gerektirmiyorsa ( ya da çok zor geçmiyorsa) gerek yoktur. dünyada kullandığımız ağrı kesicilere, pedlere ulaşamayan milyonlarca kadın var. onlar insan değil mi?
Çok kadın çalışıyormuş gibi, birde regl izni istenmesi tembellikten başka bir şey değildir, e gidin bari koca parası yiyin.
Kadınlar çalışmasın evde çocuk baksına kadar gider bu. Tercih meselesidir. Şüphesiz balikesirli anneliğe önem verir.
cok zor geciyorsa git doktordan al raporu dedigim izindir. Ben de hali saha maclari sonrasi icin yarim gun izin istiyorum o zaman. Laktik asit falan birikiyor, uf oluyor kaslarim.
her ay on güne kadar izin kullanma durumu olur. gayet güzel bir uygulama olur. kadınlarda az dinlenir , gezer, tozar , kendine vakit ayırır.
verilsin. hatta o gün ev hapsi de verilsin bizi yemesinler. haklarıdır, verilsin.
olması gerekendir. o kadar kan kaybi sizde olsa pert olurdunuz amk. evet..
Yoh amına. Üstüne de nutella versinler oldu olacak.

Bize de kamyon devirme izni versinler o zaman. *
eşitliğin sağlanması adına ayda bir gün izin kadın için de erkek için de haktır. insan hep iyi hissedemez ki.
edit: eksileyenler patron heralde. yoksa insanın en doğal hakkı olan dinlemenin hak olduğunu söylemekten sadece patronlar rahatsız olur diye düşünüyorum.
erkek halimle şiddetle desteklediğim izin türüdür. en azından ayda 1 gün bu hak kadınlara tanınmalı. hem ruhsal hem fiziksel acı çekip bir de üstüne kanama ile uğraşıyorsun.

ne var yılda 12 gün gelmeyince şirket batacak mı?
CHP'li Mahmut Tanal'ın regl izniyle ilgili TBMM'ye sunduğu yasa teklifinin ardından bugün Ankara Barosu, baro bünyesindeki kadın çalışanlara ayda 1 gün 'regl izni' verilmesini kararlaştırdı...

Ben olsam üzerine bir de Nutella hediye ederdim.

https://www.mynet.com/chp...r-ayda-1-gun-110107070875