bugün

almamalı. böyle düşünen bir eşede sahipse oturup düşünmeli.

ya hu bu ülkede kadınlar okumasın diyen zihniyet, iş hastahanede doktor bakmaya geldiğinde, sırf karısına erkek doktor bakmasın diye kadın doktor arayan zihniyet. bu onunla aynı işte.

eşiniz(karınız) bütün gün evde, her gün, yaşamı boyunca sadece size mi bakmak zorunda? kendi idealleri, hayalleri yok mu? rahat bırakın artık ya kadınları.
cevabı evet olan sorudur.

kadınlar dışarı çıkmak için bile eşlerinden izin almalıdır. izin verilmiyorsa evde oturmalı, dinlemiyorsa da katiyen cezalandırılmalıdır.
Peygamberin iki eşi de çalışan insanlardı biri tüccar, biri tahsilli. %99 u müslüman olan bir ülke ehli sünneti takip ediyor olmalı ki, eşlerin çalışmak için izin alması bana göre yersiz. Yapacağı iş, çalıştığı yer konusu ayrı. Mümine yakışan şeyler vardır, yoktur. O ayrı konu.
Bir kadının ekonomik özgürlüğü de kazanılmış diğer tüm hakları gibi nasıl ki, kamusal yaşamın tüm kurumlarınca tanınıyorsa bu hakkı da tanınmak zorundadır elbette. Bu bağlamda Başlıkta geçen "izin almak" tanımlaması çok yanlış kullanılmış öyle sanıyorum ki. Çalışmayı, üretmeyi illaki bir şeyle ilişiklendirmek gerekirse; bu asla para kazanmak, kadın ya da erkek olmakla ilgili değil insan olmakla alakalıdır fikrimce.

"Çalışma hakkı" evrensel insan hakları bildirgesinin ikincil haklar kategorisinde değerlendirilir. Hayır toplumsal yaşamda belli ki erkeklerin pek itibar etmedikleri bu faydalı bilgi belki girdikleri bir sınavda işlerini görür diye yazıyorum efendim.

Haa unutmadan "Çok şükür Bizim paraya ihtiyacımız yok veya eşim istemiyor diyen" kadınlar için ise ikincil haklar bile fazla demekten başka söyleyecek lafım yok maalesef.
tabi ki almalı.
adamın bir bildiği var belki.
izin değil ama danışmak, fikrini, desteğini almak için söylenmeli. izin kafadan hayır diyebilecek adamlardan alınır. belli bir olgunluğa sahip insanla ise her şey tartışılır, konuşulur.
ne gerek var izne? insan lan onlar. evcil hayvanımız değiller.
Tabii ki hayır. Erkek kimseye sormadan gidip çalışabiliyorsa kadın da yapabilmeli. Kadın hakları olayından girmeyeceğim, erkeği düşünerek de yazıyorum. Evin geçimini neden tek başına sırtlanmak zorunda? Neden karı-koca beraber evlerini geçindiremiyorlar? Bence evdeki her iş bölümü gibi bunun da ortaklaşa yapılması gerekir.
izin değildir
ama
her konuda birbirlerinin fikrini almaları gerekmez midir.
Bir soru cümlesi, cevap:ayni evde iki yabanci gibi yasamiyorlarsa, almalidir.
o zaten evlenmeden önce sorulup "evet aşkııım canııım çalışabilirsin bi taneeem" cevabı alınan bi sorunsaldır.
Mecbur alacak eşşek başımı adam o evde?
Almasa erkeğin de işine gelir aslında. “Serde erkeklik var” olayına girecek şimdi boş yere; elini masaya vurmalar, kükremeler falan... “Para kazanacağım” deyip başla işe. Haa, bunu sana düşündürten adam her akşam üç çeşit yemek yemeyi, sakız gibi atleti donu yatağının üstünde hazır olsun istemeyi de sürdürecektir o ayrı; kolay gelsin canım hemcinsim, insanın törpülenmesi zor.
almalıdır. çift başlılık olmaz öyle. ev geçindiyorsun ev ev.