bugün

her türlü ayrımcılık yanlıştır diyodum fakat kadın bedeninin özel durumları ve kadının doğal gücü gerekçesi ile yapılmalıdır sanırım. veyahut yapılmamalı. belki bigün bunları tartışacak kadar demokrasimiz artar. şimdiki gibi türbanlı bacı diyip kapalı kadınları algı olarak aşşağıya çekmekten vazgeçmeliyiz. kapalısıda açığıda lezbiyenide feministide hepsi kardeşimizdir. sözde değil özde kardeşimiz. hep başkalarına yakıştırıyoruz ya...
Bazı konularda tabiki yapılmalı lakin pozitif ayrımcılığı yanlış anlayıp kızların egolarını uçurup, götlerini kaldırmamalı. Yoksa tabiki de her konuda eşitliği savunuyorum.
(bkz: abi geç oldu yat istersen artık)
Gece gece güldürmüştür. Tamam maruz görelim arkadaşı.
yapılıp yapılmayacağı tartışılabilir.

ancak benim aklıma takılan şu: sizce kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması aynı zamanda onlara bir hakaret değil midir? yani aslında denmek istenen "bakın siz erkeklerle aynı seviyede değilsiniz, biz size bir takım ayrıcalıklar verelim ki onlarla aynı seviyeye gelin" değil midir?

yanlışsam düzeltin ama ben böyle düşünüyorum. şimdilik.
cevabı, "kadına negatif ayrımcılık yapılmaması yeterli" olan sorudur. zira sınırlı sayıda kadının başarılarını abartmak yerine, tüm kadınların başarıları olduğu gibi göz önüne serilirse ayrımcılığa gerek olmadığı görülecektir.

ikinci dünya savaşı'nda 800.000 kadın kızıl ordu'da görev aldığı halde, moskova'daki zafer geçidinde söz konusu kadınların hiçbirine yer verilmemiştir.

görsel
ormal koşullarda yapılmamalı ama ülke koşullarında evet.