bugün

http://haber.mynet.com/de...gn=home_haber_thumbnail_1

eşit olmaması veya olması kavramları bir çok boyutta incelenebilir.
kadın ve erkeği birbirinin tamamlayıcısı olarak görmek daha önce de kadını ve erkeği birbirine eşitlemeden kaçışın bir yolu olarak kullanılmıştı.
ancak tamamlayıcı olmaları, sosyal hayatta bir statü eşitliğini engelleyen bir durum mu ?
toplumun kadınları birey olarak görmemesi ve baskı altına alması sebebiyle ortaya çıkan durumdur. temel hak ve özgürlükler bakımından kadın ve erkek eşittir. fakat bu durumu kabul edemeyen ve hala baskyla, zorbayla eşitliğin önüne engel koyan zihniyetler sadece bu durumun kabul görmesini geciktireceklerdir. ne kadar geç olursa olsun hak sahibi hakkını aramaya emin adımlarla ilerledikten sonra hakkını alması kaçınılmazdır. ayrıca devletlerin uyguladığı pozitif ayrımcılık içeren yasalar tamamen kadınları küçük düşürmekte ve onların kendilerine olan özgüvenlerini sarsmaktadır. hiçbir kadının pozitif ayrımcılıklar ile korunmasına ihtiyaç yoktur. devletin kadınların doğuştan gelen temel hak ve özgürlüklerini vermesi ve bunu teminat altına alması yeterlıdır. hiçbir zaman ayrımcılıklar ve ayrıcalıklar eşitlik terazisinde dengeyi bulmaya yardımcı olmaz. tüm dengelerin uyduğu bir kural vardır. dengenin yönünü değiştirebilecek etkilere karşı denge etkinin geldiği yönün karşı tarafına doğru kayarak dengeyi korumaya çalışır. kadınlara yönelik pozitif ayrıcalıklar sadece dengeyi erkeklere doğru kaydırmaktan başka bir halta yaramaz.

ek bilgi: le chatelier ilkesine göre, dengedeki bir sisteme dışarıdan bir etkide bulunulduğunda, sistem bu etkiyi azaltıcı yönde yeni bir denge hali oluşturur.
doğru bir tesbittir. örneğin bazı erkekler ameliyatla cinsel organlarını aldırıyor ama gene de kadınla eşit olamıyor.
"kadınlar erkeklere eşit olamaz çünkü doğuştan eksikler", bu zihniyete sahip insanlar var benim ülkemde.
kadın yaratılış gereği narindir, zariftir. ama bu onların erkeklerle eşit olmadığı anlamına gelmez.
farklı yönlere çekilebilen cümle.

erkeklerin güç kuvvet anlamında,
bayanların zariflik anlamında,

erkeklerin yaptıkları ve bayanların yapabilecekleri çalışma koşulları anlamında,

ülkemizdeki örf adet ne kadar değişiyor görünse de
erkeklerin ve bayanların farklı kulvarlarda olduğu gerçeği asla ama asla değişmeyeceği için,

işin gerçeği ne kadar eşit dense de kadın ve erkek asla eşit olamaz.

ayrıca bunu eksiklik olarak lanse edenler de tamamen eksiktir.
tabii ki, kadınlar acayip üstündür diye geçiştirilebilir açıklama mı; ne yaraya dermansa işte..
işte eksici, seninle ben eşit değiliz elbette, ben yazarımmm sennn sadece ivrenççç ya da pek iyi dersinnn, ben yaratırımmm sen sadece izlersinn.**
başbakanımızın siyasal düşünce konusundaki cahilliğini apaçık ortaya koyan önerme.*

Üniversite birinci sınıftaki siyaset bilimi öğrencilerine okutulan siyaset bilimine giriş kitaplarından birisi alınır.* Kitapta, eşitlik kavramının anlatıldığı kısma bir ayraç konur. Orada toy birinci sınıf öğrencilerine , eşitlik kavramının "aynılık" kavramı ve "denklik" kavramı ile aynı olmadığının hatırlatıldığı bölümün altı marker ile kalınca çizilir. Ardından kitap, bu lafzı eden şahsa uygun bir biçimde iletilerek, bundan sonra kafasını kullanması, kavramları bilir bilmez kullanmaması temenni edilir...
Hak olarak eşit oldukları sus götürmez bir gerçek.
iq'lar eşit olmadıkça, insanlar eşit değildir.
kadın ve erkek eşit değildir, çünkü her ikisi bir bütünün yarısıdır. aynı özellikteki iki şey birbirini tamamlamaz. örneğin iki pozitif kutup asla bir araya gelemez. ama artıyla eksi biri birini büyük bir muhabbetle çeker ve birlikte olurlar.
Kadın ve erkek yaratılış itibariyle eşit değildir sadece onların arasında adalet sağlanabilir. Söz gelimi basitçe kadına devlet 2 m kumaşla etek hibe etse bundan erkeğe de verse bu eşitlik olur ama adalet gerçekleşmez. O yüzden tanımlarda dikkat edelim eşitlik farklı adalet farklıdır.
değildir tabi ki. dünyanın ağzına sıçan erkeklerle o erkekleri yetiştiren kadınların kıyaslanması zordur. iki cins de ayrı birer sorundur.
Bedensel olarak evet kadın ve erkek asla eşit değildir. Fakat bireysel hak ve özgürlükler bakımından eşit olmak zorundadır ve eşittir.
kitap üzerinde eşittirler, lakin iş ameliyata yani fiiliyata, ya da herkesin anlayacağı şekilde omuzomuza savaş halinde erkek açık ara öndedir. sizin anlayacağınız şekilde kaba kuvvet de denebilir.
Erkegin alta fazlalığı var, kadının yukarda fazlalığı var.afedersin yani ama ikiside insana benziyor neden eşit olmassın. Niye hep şeytanlık ariyorsunuz, ki illede şeytan arayacam dersen o şeytan gelir ama herkesi götürür onuda biliyorsunuz insallah, ancak kendinizi bitiriyorsunuz bu sacma kiyaslamalarla fark etmiyorsunuz galiba
Fiziksel yapı olarak bakarsak herhangi iki erkek de birbirine eşit degildir, yani bu bağlamda bakılırsa kimse kimsenin eşiti değildir.

Ayrıca ben kimsenin kimseye emaneti değilim kimse beni korumak zorunda değil, ben hem duygusal hem mantıksal bağlamda da aynı şekilde düşünürüm erkek bireyle hepimizin beyni aynı çalışır fakat yüzyıllar boyu süre gelen toplumsal tabular kadınlara öyle empoze edilmiştir ki kadınlar içlerinde ki gücü daha da geriye itmek zorunda bırakılmıştır, kadın erkek el ele nasıl savaşıldığının geçmişte ve günümüzde bir çok örneği vardır , biz kadınlar doğurma sütüyle besleme gibi muhteşem yetilere sahipken , kadın erkek eşit değildir, biz sizi doğuruyoruz sizden üstünüz demememize rağmen erkekler nasıl böyle bir gaflete düşüp bizim kol gücümüz sizden fazla o vakit sizden üstünüz gibi saçma ve hastalıklı bir düşünceye kapılıyor anlamış değilim.