bugün

cinsiyeti bayan(!) olan bireylerin yaşadığı cinsel ayrım. söz konusu ayrım, bayan(!)ın ilk cinsel deneyimi ya da kızlık zarı(!) üzerine odaklıdır.
yaşa göre yapılması daha doğru olacak ayrımdır.

15 yaşında cinsel birliktelik yaşayan dişiye "kadın" demek ne kadar mantıksızsa, 105 yaşındaki bakire nineye "kız" demek de o kadar komiktir.

"o ne lan?" demeyin, vardı öyle bir kadın.
son tahlilde "am" dır.
bayanların kızlık zarlarının bozulup bozulmama durumuna göre yapılan saçma ayrımdır.
en sonunda bu entryi girebileceğim bi yer çıktı.
Asıl Bayan Sizsiniz, Biz Kadınız!

not: destek veriyorum. bayan, kadın türevleri değilim.
saygılar,
(bkz: kadın kız ayrımı)
(bkz: adam erkek ayrımı)
kimilerine göre bir "zar" ile yapılan ayrımdır. bu da çok yanlıştır kanımca...

- ..ki bazen kendim de aynı hatayı yapabiliyorum.
evli dişilere kadın bekarlara kız denir. budur.
böyle hayati derecede önemli bir başlıkta bile kadınlar susup erkekler karar veriyorsa yeni nesilde kadınlarda double pasif demektir.
e hal böyle olunca kadınlar da kimilerine göre kadın kimilierine kız oluverir.
karıştıranlar da bayan der çıkar işin içinden. karar veren yapan, uygulayan, tartışan erkekler olunca kadınlarda sadece uzaktan bakar. sonra yok baba baskısı yok erkek hegomanyası derler.
içimi döktüm biraz.
bu türün hepsinin kadın olarak adlandırılması cinsiyetçi bir bakış açısını önleyecektir. ancak aynı zamanda bu konu ile bu kadar ilgilenilmesi de kadını metalaştırmadan öteye gidemeyecektir.
erkeklerden ziyade genelde,kadınların birbirine karşı yaptığı ayrımcılıktır.Kırsal kesim diye tabir edilebilen yerlerde daha fazladır.Genellikle evlenen ve bazı cinsel deneyimlere sahip olan yaratılmışlar kendilerini ayrı bir yere koyarlar toplumda.Evlenmemiş ve ona göre deneyimsiz olan kişiler yanında cinsellikle ilgili konulardan bahsedilirken; yanımızda kız var diyerek kaş göz işaretleri yaparlar birbirlerine çünkü onlar için bu konular hala utanılacak bir şeydir.Düşüncesini daha rahat açıklayabilen "kızlar" ise siz sorun ben size anlatayım sözleri ile son noktayı koyar.
erkek egemen toplumda kadın cinsinin garip sınıflamasıdır. bu sınıflamaya birçok kadın da ortak olur. ve hatta bazen bu ortaklıkta, bilerek veya belmeyerek, erkeklerden daha azılı olurlar.

örnek: 1997 senesinde üniversiteye yeni başlamışken 8 mart dünya kadınlar günü çerçevesinde bir etkinlik düzenleme isteğim sırasında destek beklediğim hanım arkadaşlardan biri "ama ben kadın değilim,kızım" şeklinde bir cümleyle beni dumura uğratmış ve "bence sen insan değilsin gerizekalı. ve tüm olumsuzluklara müstehaksın" şeklinde sinirle oluşturulmuş bir cevap vermeme neden olmuştu.
erkekler ilk cinselliğinde adam olur, sırta vurularak verilen övgüleri vardır. bayanın ise, aşağılanarak aldığı kadın sıfatı.
-buyrun madam
-madam değil matmazel
-olsun sen de bir gün madam olacaksın.
ingilizce'de miss, mrs, fransizca'da madame, mademoiselle durumuna tekabül eder. biri evlenmiş, öbürü henüz evlenmemiş bayandır.
fakat bizde ne yazık ki bu ayrım kızlık zarıyla doğru orantılıdır. bu da toplumumuzun bilinç seviyesinin hangi düzeyde olduğuna dair verilebilecek en güzel örneklerindendir.
yaşa göre yapılması daha doğru olacak ayrımdır.

15 yaşında cinsel birliktelik yaşayan dişiye "kadın" demek ne kadar mantıksızsa, 105 yaşındaki bakire nineye "kız" demek de o kadar komiktir.

"o ne lan?" demeyin, vardı öyle bir kadın.
sevişmek sizi kadın yapmıyor. kız-kadın ayrımının saçmalığı esas itibariyle buradan başlıyor.
türkiye'de saptırılan ayrım. normal şartlarda kadın evli olanlar için kullanılır ancak bizim için kızlık zarı yerinde mi buna bakılır.
erkek mi oğlan mı kelimeleri arasında aynı anlamı sağlamayan ayrım.
Bir kadını aşağılayan bir ayrımdır. iki cinsiyet vardır: kadın ve erkek. Kız kavramı sadece kadınların gençlik dönemini vurgulayan bir kavramdır.(Erkek-delikanlı gibi.)Bayan ise sadece bir ön ektir: 'Bayan Demirel' gibi. Siz hiçbir umumi tuvalet kapısında 'girl' 'boy' yazdığını gördünüz mü mesela? Hayır; çünkü iki cinsiyet vardır: kadın ve erkek.
oğlan ve erkek ayrımının gitgide kullanılmaz hale geldiği toplumumuzda, zihinlerdeki erkek egemen bakış açısını her geçen gün daha görünür kılan, daha bir ete-kemiğe büründüren kullanımdır.
ne tribe girilmiş dedirten durumdur. evlenmeden önce kız olarak adlandırılır, evlendikten sonra kadın. matmazel/madam gibi. bir dişi kişiliğin evli olduğunu temsil edebilecek durum.

lakin kadınlar çoğu konuda olduğu gibi bunda da acıtasyonun dibine vuruyorlar. Delikanlı olun lan biraz.

not: tabii ki kadın düşmanı değilim.
Bu kadar kasmaya ne gerek varsa... Direk zarli zarsiz diyelim bence daha net.
Ne yazık ki bu ülkede dişi bireyin cinsel hayatı üzerine yapılan bir tanımlamadır.Lise döneminde, tarih derslerine giren 50+ yaşlarında olan ve ben kızım diye ortada gezen hocamında etkisiyle nefret ettiğim ayrımdır.Böyle bir ayrım yapılacaksa yaşa ve mevcut kültürel duruma bakılarak yapılması daha iyidir.
barbarların zihninde vardır. henüz satılmamış, işeme deliğine sokulmamış malı ayırırlar.