bugün

Kadın hakkı diye bir şeyin olmaması gerekliliğidir.

insan hakları zaten var. Ekleme yapılacaksa oraya yapılır. Bunlar düzgün bir şekilde hak sahibine tesis edildiğinde zaten kadın-erkek arasında bir eşitsizlik var denemeyecektir.

Ayrıca kusura bakmayın istisnaları da ayrı tutarak söylüyorum ama mesela bir kadın görüyorum "o erkek diye o mevkiye geldi" diyor iş arkadaşı hakkında. iş arkadaşına bakıyorum, fazladan 2 yabancı dili, çalışmaları vs var. Kadın bu sürede hatrı sayılır emek harcadığı çalışmalar vs yapmamış. Sadece ve sadece kadınlığınk kullanıyor, ayrımcılığa uğradığını iddia ediyor.

Bunun dışında eşitlikten kastımız zaten hak eşitliği, hukuk karşısında eşitlik olmalıdır. Örneğin 112'de çalışan kadınları görüyorum, 150-160 cm boylarında zayıf çelimsiz kadınlar. Ya mümkün mü onların 90 kilo bir adamı ambulansa taşıyıp götürmeleri? Oraya mesela kadın da erkek de olsa iri insan alacaksın, kaslı insan alacaksın. Düşünsene baban için ambulans çağırıyorsun ama babanı ambulansa götüremiyorlar.

Amelelik mesela, kadınlar da çalışsın o iş kolunda çalışacaksa ama bunu yapmaya pembe popişkosu yemeyen insan bunu savunmasın.

Sonra yine kadınları iş sahibi yapacağız, işyeri haksızlıklarını engelleyeceğiz diye der ekler vb. Kuruluyor. Ya toplanıp bütün gün çay kahve içeceğinize o zaman ücretsiz kurslar açın durunu olmayan kadınlar için ve daha sonra iş başvurularına yardımcı olun.

Ama yok bir masa başında oturalım, nasıl eylem yapabiliriz diye düşünelim. Biri bizi duysun bize bir şeyler versin. O ne öyle be? Bu muydu feminizm?

Daha fen bilgisi dersini zor geçen insanlar (yine kadın veya erkek) da bize roket bilimi yaptırmıyorlar diye ağlamasın bir zahmet.

Kusura bakmayın ama kadın hakkı kadın kadın kadın denmesi beni geriyor. Sen daha kendini hakta ayırırsan kusura bakma eşitlik bekleyemezsin. Kendine yapılan, her yerden beklediğin pozitif ayrımcılığa tamam diyorsan ve hatta o ayrımcılığı söke söke alıyorsan, hep sözde mağdursan eşitlik bik bik diyemezsin.

Ha tabi bu fiziksel nedenlerden olur ne bileyim hamilelik, annelik vb gibi ona tamam. Ama karısı hamile diye bir erkeğe de izin verilmeli, babalık izni de olmalı. Sadece kendini savunarak hiçbir yere gelemezsin. Herkesin hakkını savunmalısın.

O yüzden kadın hakkı değil, insan hakları savunulmalı.