bugün

iki kız çocuğu babası olarak itiraz ediyorum. Medeni Kanun'un 187'inci maddesi değiştirilmelidir. Söz konusu maddede şöyle yazmaktadır: Kadın evlenmekle kocasının soyadını alır. Ancak müracaatla kocasının soyadı önünde önceki soyadını kullanabilir. illa kocasının soyadını alacak. Eğer önceki soyadını da ortada bir yerde kullanmak istiyorsa, önceden izin alacak. Yuh diyorum başka bir şey demiyorum: Bu konuda ateşli bir çalışma yürütecek herkese destekolacağımı beyan ediyorum.
(bkz: kadın yalakası söylemler)
(bkz: düşünceli olduğunu sanmak)
şart durum değildir, hatta tersi de olabilir. erkek kadının soyadını alabilir.
yamulmuyorsam yakında gerçek olacak hede. haberlerde duymuştum sanırım.

edit: entry çok gayriciddi kalmıştı. hiç bir fedakarlıktan kaçmayarak gugıl'dan arattım. mahkeme kararı ile kadın sadece kendi soyadını kullanabilme hakkını almış.
aha da linki;

http://www.takvim.com.tr/.../18/kadinin-soyadi-zaferi
(bkz: özer çiller)
(bkz: cinsel özgürlüğün menfaat kapısı haline gelmesi)
(bkz: Bütün kuşları siktik bi leylek kaldı)
kadının birey olarak görülmediğinin kanıtıdır bu gibi uygulamalar. kadın evlenir babasının kütüğünden eşininkine geçer. babası nereliyse oralı sayılırken eşi nereliyse oralıdır artık. kendi soyadını kullanamaz ancak eşininkini kullanmalıdır. evlenene kadar babasının ya da annesinin sigortasından yararlanırken evlendikten sonra eşininkinden yararlanır. bunun gibi bir sürü uygulama vardır. kadınlar erkekler olmadan bir şey ifade etmez, birey değillerdir demenin kısa yoludur. soyadı meselesini de hiç anlamamışımdır. daha lisedeyken bile genç kızlar sevgililerinin soyadı ve kendi adını yan yana yazarak hayallere dalar. yeni soyismi ile imzalar atmayı dener, tabi o soyisim çok kez de değişir. neden bu kadar hevesli bu genç kızlar soyadlarını değiştirip, hayat arkadaşı olması gereken birinin kütüğüne geçmeye, varlığını kendi sürdüremezmiş gibi bu uygulamaları görmeye anlamak zor.
mantıklıdır. sadece erkekler değil aynı zamanda kadınlar da soyadını yaşatmayı isteyebilir. ayrıca evet hukuksal bağlamda bazı karışıklık ve problemleri giderme, işleri kolaylaştırma anlamında eşin soyadını almakta bir sakınca yoktur. ancak, sırf evlenmek için soyadından niye vazgeçsin ki?
hukuktan anlamayanların atıp tutarak savundukları önerme. hayır soyadını alma konusunda soybağının belirlenmesi için bir seçim yapma zorunluluğu doğmuş ve tercih kocanın soyadı olmuştur bu hemen tüm ülkelerde böyledir. kocanın soyadının aile soyadı olması bir hak olduğu kadar bir yükümlülüktür de kocaya bir çok ödev yükler vs.. vs...
onun yerine yazı-tura atılsın kazananın soyadını alsınlar şekilnde bir alternatif sunulabilecek serzeniş.
benimde teredütlerde olduğum konudur; şimdi efendim benim gibi günü gün edip, salına salına bütün güzelliğiyle gezmek, dolaşmak ve tabi ki çalışmak gibi idealleri olan kızlar,
belli bir kariyer yaptıktan, ne bileyim çevrede tanındıktan bilindikten sonra nasıl olacak da adamın soyadını kullanacak, şimdi kullanmasan da olmaz yazık ya adama, bilemiyeceğim neyse o zaman düşünürüz.
(bkz: ketçap mayonez olsun mu)
güncel Önemli Başlıklar