bugün

kadir geceleri kılınan teravih namazlarına ait bir ritüelin temsilcisidir bu imam. önce yatsının farzında okur kadir suresini. sonra 2 rekatlık vaktin son sünnetinden sonra başlayan teravih namazında birkaç kez devam eder şovuna. en son vitr namazının herhangi bir rekatında yine fatihadan sonra okur zamlı sure olarak. kimbilir cemaatle kılınmayan sünnetlerde de kaç kez okumuştur içinden. tamam hoca, gecenin anlam ve önemime bianen okuyorsun amenna da yeni yeni dua ezberlemeye çalışan bebeler gibi nedir bu hunharca aynı sureyi kulaklara pompalamak suretiyle sürekli okumak allah aşkına??
genellikle vitr-i vacip bolumunda yapilir.ilk rekat kadir suresi,ardindan kevser ve kacinilmaz olarak ucuncu rekatta ihlas okunur ve tekbir getirilir;arada bi kac kisi de o tekbir esnasinda ruku ya giderse tadundan yinmez. *
20 rekatlık teravih namazında 10 defa kadir süresini okuyan imamdır. *
cok da manidar bir eylemdir, buyrun kadir suresi(eagle is freeye tesekkurler)

innâ enzelnâhu fi leyleti'l-kadri. vemâ edrake mâ leyleü'l-kadri. leyletü'l-kadri hayrun min elfi şehrin. tenezzelü'l-melâiketü ve'r-Rûhu fihâ bi-izni rabbihim min külli emrin. selâm hiye hattâ matlai'l-fecr.

anlamı:

Ayet1: Elhak, biz onu kadir gecesi indirdik.

Ayet2 : Ne bildirir ki sana Kadir gecesi?

Ayet3 : Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.

Ayet4 : Melâike ve ruh peyderpey iner onda, Rablerinin izniyle her bir emirde (bir hikmetle).

Ayet5 : O (gece) tan ağarana kadar, bir selâmdır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar