1. 1.
  ne ramazan ne de oruç umrunda olmayan, bilgisi olmayan ve doğal olarakta kadir gecesini ve önemini bilmeyen kişi eylemidir.

  nedir bu gecenin önemi ve değeri demeyin;
  (bkz: kadir gecesi)

  çok dine bağlı biri değilimdir ama bu gecenin değerini bilirim. o yüzden adam olun bara mara gitmeye kalkmayın. olm bak harbi g*tünüzden kan gelecek nan. yapmayın etmeyin. azcık akıllı olun, yarın için, öbürsü gün için de, bu gece birşey yapmayın. tamam inancın yok eyvallah ama bari inancı olan kişilere saygı gösterip barları kapayın, eğlence yerlerini kapayın. bakın diyorum bu gece harbiden reset gecesi, bu gece o kadar önemli ki ne b*k yesemde af diler, tövbe ederim, gelin derim zaten 11 ay bi poh yaptığımız yok bugün yapalım edelim. benden demesi, sonra kimse beni uyarmadı, haberim yoktu demeyin. ben yapacağımı yaptım güzel kardeşim. adam olup 1 gün rahat durun, asabımı arttırmayın. benden bu kadar, hadi bakalım kandiliniz mübarek ola..
  7 -5 ... kolibalili
 2. 2.
  kadir gecesinden habersiz kisi eylemidir.
  1 -2 ... mucrim
 3. 3.
  1 gün rahat durarak görevini yaptığını zanneden insan düşüncesi, bu bana nerdeyse her haltı yiyen ama yeri geldiğinde oruç tutarak, oruç tutmayanlar hakkında atıp tutan kişileri hatırlatıyor...
  2 ... exclamar
 4. 4.
  -Ohoo Muradım n'aber ya ne yapıyorsun görüşmeyeli.
  +Heyt be Mehmedim benim ne yapayım aynı ya özlemişim seni.
  -Ee gel bu gece dağıtalım be kardeşim.
  +Ama bu gece kadir değil mi.
  -Şöyle kadir den bi gece çalalım be.
  +Vur patlasın mna koyim.
  1 -1 ... warmth of winter
 5. 5.
  daha önceleri tesadüfen, bugün de dahil olmak üzere bir kaç senedir bilerek gerçekleştirdiğim eylem. Hayatım boyunca oruç tutmamışım, ibadet etmemişim, Götüm sıkışınca allah'a inanmışım, geri kalan zamanda adını bile anmamışım, kutsal değerleri espri malzemesi yapmakta bir beis görmemişim, cennete cehenneme inanmamışım, hep kafamda bir "acaba" demişim vs.

  Kadir gecesi oruç tutup, namaz kılıp, dua edip ne yapayım? Ben ki inandığım şey dürüstlük, iyilik, iyi niyetlilik, temiz kalplilik. nasıl olur da sadece başım sıkışınca aklıma gelen allah'ı kandırır gibi tek bir gün ibadet edeyim. Bu dürüstçe olur mu? nerde kaldı temiz kalplilik o zaman?
  1 -1 ... tabuttamenemenyapanimam
 6. 6.
  allah la gidenlerin arasında olan durum. evet kadir gecesi, içinde kadir gecesi olmayan bin aydan daha hayırlıdır. bu geceyi değerlendirmek, tamamen bireyin kişisel tercihidir. ben nasıl camiye gidip mevlüt dinleyebiliyorsam, isteyen de gider eğlenceye, sabaha kadar vur patlasın çal oynasın takılır.

  camiden çıkan eğlenceden dönene, eğlenceden dönen de camiden çıkana sataşmadıkça problem yok aga.
  3 ... piyade cavus
 7. 7.
  cübbeli ahmet hocan bir kadir gecesi sohbetinde
  -gelin gelin, sabaha kadar alem var!
  demişti. onu hatırladım..niyeyse.
  ... kustah
 8. 8.
  söyleyecek kelime bulamadığım ve kendine yazık ettğine kişilerin yapmış olduğu eylemlerdir.
  ... theowl
 9. 9.
  sonuçta kendi inançlarıdır ve kimseyi rahatsız etmedikleri sürece kimseyi ilgilendirmez.
  ben de büyük perhizde oruç tutmuyorum. zaten hristiyan olmadığım içln normal olan da bu.
  tanım: kimseyi ilgilendirmeyen durumdur.
  ... bu ismi sadece zekiler anlar