1. 1.
  kesinlikle yanlis uygulanan veya uygulanmasi yanlis anlasilan hak. devlet isteyen kadinlara kizlik soyadini da kullanma hakkini veriyor ama bu kanun iki soyadindan birini kullanmalarini amacliyor. bizde ise uygulama acayip bir sekilde yapiliyor. diyelimki kadinin ismi ayse hatice kendi kizlik soyadi suleymanoglu kocasinin ise ulukan olsun. normalde bunun ayse hatice suleymanoglu veya ayse hatice ulukan olmasi gerekirken bizde ayse hatice suleymanogluulukan oluyor. bu da bir cok sektorde karisikliklara sebebiyet veriyor. mesela turizm sektorunde ucak biletinin uzerine yazilabilecek karakter sayisi belli iken boyle bir durumda isim eksik yaziliyor ve problem cikiyor.
  1 -2 ... imhotep
 2. 2.
  kendı soyadından vazgecemeyen ama kocasınında soyadını tasımak ısteyen kadınların uygulaması.
  ... arviron
 3. 3.
  gayet yerinde olan bir uygulamadır bence, zira asıl mantıksız olan kadının kocasının soyadını kullanmak zorunda bırakılmasıdır, bu haksızlıktır ve kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak görmenin bir göstergedir. şimdilerde çok şükür kadınlara da sahip olmaları gereken haklar tanınmıştır ve kadınlar kendi soyadlarını koruyabilmektedirler. iki soyadının birlikte olması durumuysa kişinin kendi seçimi olması dolayısıyla yadırganmaması gereken bir durumdur, aslında çok da garip değildir. örnekleri için lütfen (bkz: meksika)
  2 ... cilekrazzi
 4. 4.
  türk erkeklerinin tasvip edip onaylamadıkları ,bayanların kullanmaya özendikleri , teoride olabilir gibi gösterilen ama pratikte uygulaması zor ve anlaşılmaz olup , bir sürü probleme yol açan ve çoğu sektörde geçerli olması için türlü prosedürlere bağlanan ( banka kartları,pasaport,kimlik vs gibi ) zor bir durum .
  1 ... enterezan
 5. 5.
  (bkz: evli feminist)
  ... noway
 6. 6.
  kısa soyadlılar için uygun olabilir belki hatta karizmatik bile gösterebilir ama ya bir soyadı 15harften oluşan bir kelimeyse? özellikle kodlamak çok sinir bozucu olurdu herhalde. (bkz : uzunkavaklaraltındayataruyumazoğlu)
  1 ... ephedra
 7. 7.
  baba yadigarını taşımak isteyen kadınların yaptığı bir eylem.
  2 ... mr ben
 8. 8.
  iki isimli kisilerde oldukca kalabalık bir goruntu olusturmaktadır. canlı ornegi icin (bkz: aysegul deniz toroser ates).
  1 ... ms.viking
 9. 9.
  biri babasının, biri kocasının soyadı olduğuna göre ha ikisi olmuş, ha kocasınınki ne farkeder?
  2 -1 ... yasak merve
 10. 10.
  ülkemizde bir dönem doğan her çocuğun isminin sonuna can ekleyen zihniyetin gözündeki yeni trend.
  2 -1 ... krmyrdsn