bugün

her ay çektikleri stres, o kadar doğum, hem ev işi, hem iş yerinde çalışma, hor görülme, ve daha birçok olumsuzluğa karşın yine de uzun yaşamaları ilginçtir. bilim adamları, bunun sebebini, kadınların duygu ve sıkıntılarını erkeklerden daha çok ifade etmeleri ve böylece rahatlamaları olduğunu söylüyorlar.
işte bu yüzden hep şarap içiyorduk...

kadın daha olgun olmalı azizim. evin erkeği olmadan, yani "baba" olmadan önce sizin akıllanmanızı sağlamalı.
kadinlarin sikintilarini içine atmayip, ozellikle de cemkirerek icindeki irini; zaten yureginde binbir sikintisi olan ama dile getiremiyen kocasina bosaltarak hem kendi omrunu uzatmasi, hemde adamin omrunu kisaltmasi sonucu ortaya çikan durum.
uzun omrun sirri:
dilsiz bir kadinla evlenmekten gecer.
-teyze bu uzun yaşının sırrı nedir ? ne yedin ne içtin?
-yoğurt yedim, sarmısak yedim, ama en önemlisi kocamın başının etini yedim. *
hayattan daha erken bezenin daha cabuk olmesi durumudur. bezen gider, bezdiren yoluna devam eder dogal olarak.
insanı stres öldürür azizim, boşuna denmiyor. ne yazık ki erkekler hep stres altında kalıyorlar. tabi günümüzde bayanlar da bu stresin içerisine az da olsa girmiş bulunmaktalar. bu yüzden ilerde bunun değişeceği kanısındayım. ama bir durum daha var.
(bkz: kıyamet alametleri).
istatiksel olarak kadınların ereklerden ortalama 5 yıl daha fazla yaşadıkları tesbit edilmiş. gerçekten de etrafa baktığımızda eşini kaybeden ve yalnız yaşayan kadınlar daha çok. bunu annemin yaşadığı mahallede çok net görüyorum. sokaktaki 12 komşu kendi evlerinde 30-40 yıldır oturan 70 yaşlarında ve tabi 30 -40 yıldır da birbirini tanıyan komşular. 10'u dul hanımların valla. erkeklerin kimi kalpten, kimi felçten, kimi tansiyondan kimi kanserden daha önce göçmüş. istatistikleri doğruluyor yani.

estrojen hormonunun koruyucu etkisinden bahsedilir hep, belki bununla ilgilidir. stres faktörü de kuşkusuz etken. doğa bu konuda olsun kadınlara daha cömert davranmış galiba.
güncel Önemli Başlıklar