bugün

Allah var gam yok.
kadere inanabilirsiniz tabii. ama bu inanç hayatınızı eğer çok kısıtlıyorsa kader kavramına biraz farklı açılardan bakmayı deneyin. hayat dev bir ayna. neyseniz onu göreceksiniz.

başarısızlıklarımız kader değil hatalı hamlelerimizin sonucu. sizden başka bir sorumlusu varsa başarısızlıklarınızın bu rahatlatıcı olabilir. "allah böyle istedi, demek ki kaderimizde bu varmış" demek biraz kolaycılık. allah varsa eğer zulmeder mi? etmez. kıyamaz.

allah ya da sistem kime ne istiyorsa, kim neyin talibiyse ona onu verir. naçizane bir şey anlatmak istiyorum. detaylandırmayacağım. çok ama çok istediğim bir şey var; beni akranlarımın bir adım önüne geçirecek bir şey. benimle anılacak, benden başkasının cesaret edemeyeceği bir şey. o şeye girişmeden önce çok mutsuz ve endişeliydim. ateistim ama son çare olarak dedim ki; "allahçım bana bi işaret gönder, vallahi sefasını süreceğim kadar cefası ve kahrına da talibim isteğimin ama başlamak için cesaret bulamıyorum, haddim değilmiş gibi geliyor henüz, altından kalkamazsam rezil olurum, rezil olmak kötü değil ama yapamamış olmak beni çok üzer, küçücük bir yardım istiyorum, bir ilk adım, bir fikir." bir ateist olarak baya baya allahtan istedim. ne zaman istediysem, ne istediysem hep daha fazlasını, daha iyisini daha güzelini buldum karşımda. hayat öyle edilgen ki. duyuyor. ahı duyuyor, kahkahayı duyuyor, keşkeleri duyuyor, iyi kileri duyuyor.

allah ya da hayat. fark etmez. bilmiyorum. o isteğim misliyle gerçekleşmekle kalmadı bana yeni bir kapı açtı. henüz sonlanmadı süreç ama biliyorum. ne olacağını biliyorum. defalarca yaşadım bunu. iste, dile, gerçekten kalpten iste ve kahrını da kabullen. çalış. olacak.

allah varsa yarattığı bir insanın düşkün hale gelmesini neden istesin? onu böyle canavar gibi algılıyoruz. yabancımız gibi. bizi sevdiğini unutuyoruz. eğer varsa yaratılmış olmak sevildiğinizi kanıtlar. değerli olduğunuzu kabullenirseniz değer üretirsiniz. allahtan korkmayın sevin. güvenin. kimden hak ettiği bir şeyi çalsın ki? onun o şeylere ihtiyacı bile yok. yağdırır bilakis.

sürekli sınanacağımızdan bahseden bir kitap var ortada. doğru hamleler doğru sonu yaratır. doğru istemek gerekiyor. kahrını da kabullen ama. öylece durma. çalış. "bir işi bitirince hemen diğerine başla" diyor kuran. eğer inançlıysan bak güncel hayat pratiği burada. ne yapman gerektiğini söylüyor. "yorul" diyor.

bugünümüz dün yapıp ettiklerimizin eseridir. hırsızlık mı yaptın? senden de çalınacak. senden olmazsa çocuğundan çalınacak. eşini dostunu aldattın mı? sen de aldatılacaksın. gerçeği bildiğin halde çarpıttın, yalanlarla suçladın mı? sana olmazsa çocuklarına olacak. iftira mı attın? sana da atılacak. etrafındakilerin yüzüne bakamaz hale geleceksin. anandan babandan çıkacak. kardeşlerinden. dostlarından. çığlıkların, kendini anlatma çaban fayda etmeyecek. yaşattığın şeyi allah da hayat da karma da sana yaşatacak. kimse hayat kadar sert vuramaz. sana olmazsa çocukların yaşayacak bunu. babanın günahını bazen oğlu çeker. bileceksin ama çözemeyeceksin. çözmeye gücün yetmeyecek çünkü sen de yaptın. sen yaptın, sana da yapılacak. allah hayat karma sistem, kim olduğu fark etmez müfterinin belasını verir. katilin belasını verir. hırsızın belasını verir. dedikoducunun belasını verir. inanın verecek. vallahi o günler gelecek. bilip de bilmiyormuş gibi yapanın iflah olduğu görülmedi. görülmesin de. eğer varsa allah müfterinin, yalancının, hırsızın, katilin, tecavüzcünün, gerçeği örten sapkının karnından, gırtlağından, gözlerinden çıkartsın. kötülük yapan ellerinden çıkartsın. çok derin kuyular bunlar. dikkatli yaşayın. kalbinizi koruyun. ah almayın.

çalışın, üretin bekleyin. hata yapılır. insanız. ama aynı hatayı sürekli sürekli yapıp doğru sonuç alınamaz. "kader" deyip köşeye çekilmeyin. doğru hamleler yapın. doğru yerde durun. kimsenin hakkına girmeyin. bakın muhatap affeder ama hayat etmez. o yüzden dosdoğru bir yol tutturup gidin oradan. iman edecekseniz kadere, doğrusunu yapıp ettikten sonra edin.
Şu kadere iman denen şey nedir, neyi ifade eder,kimse de doğru düzgün izah etmez. Kadere iman etmeyi tavsiye ederler ama aslında ne olduğunu kendileri de bilmezler. Zira kadere iman denen şey baştan sonra safsata ve saçmalıktan ibarettir.

Başına bir iş geldi mi kader de geç. Biri gelip ağzına mı sıçtı? Vardır bir hayır, kaderimiz böyleymiş de hallolsun. işte bizdeki kadere iman denen şey bu kadar şeffaf ve objektif bir mallıktır.
kadere iman etmişseniz dertlerin ayağınıza dolanacağını kabul etmiş olursunuz. bu dünya imtihan dünyası burda iman sınav gerektirir. ispat ister.