bugün

özellikle erzurum ve yöresinde çok sık karşılaşılan, kadayıfın içerine bolca ceviz konulup, sarılarak yağda kızartılan, ardından da şerbete batırıldığında afiyetle yenmeye hazır olan bir tatlıdır. zahmetli ve biraz ağırcana olduğundan her zaman yapılamaz ama taze taze yendiğinde tadına doyulmaz.
istanbulda birçok yerde sarma adıyla satılan tatlı.
tadını pek de beğenmediğim ama yine de emeğe saygı diye düşünüp yediğim,erzurum yöresine has bir çeşit tatlı.
yamulmuyorsam bir amcamız en fazla 12 tane yiyebilmiş bir oturuşta,rekor buymuş.
istanbul beyazitta erenler nargile salonuna universite tarafindan gelirken en yakin yeralti carsisinda , bildigim en iyi kadayif dolmasi hammaddesi ureten taze kadayif dukkani vardir.****
işin ehlinin güzel yaptığında ramazanda tadından yenılmeye doyulmayan tatlı.
içersindeki cevizlere dayanamayıp gözün kararması sonucu iş abartmaya varılınca yarım dünya şeklinde dolaşan tip oluverilir.
şerbette beklenen kadayıf dolması tercih edilmemelidir. damak zevki için ballı olan en uygundur.
sıcakken kokusuyla yemeye davet eden, yiyince tadına doyulmayan nadide Erzurum tatlısı.
erzurum yöresinde özellikle ramazanlarda yapılan ev tatlısı.
cevizi bol olduğunda tadı ayrı bir güzel olan güzel memleketimin, benzersiz tatlısı.
soğuk yiyenin yedim dememesi gereken tatlı. mutlak suretle sıcak tüketilmeli.

yumurtanın bazı hallerini antipatik bulan insanlar mümkündür fakat bu tatlıda göze,

dile batmaz. zira yumurta kullanılır yapılırken. yapılışı da şöyleki ;

önce kadayıf bir zemine yayılır ve birbirine bütünleştirilir sıkıca. bir nevi hamur haline getirilir.

ardından büyük bir sarma gibi içine ceviz konularak sarılır. uçları iyi kapatılmalıdır zira içine

ne kadar az yağ çekerse o kadar iyidir.

sarma işlemi tamamlandıktan sonra ki bu işlem önemlidir, gevçek sararsanız en zayıf noktadan pörtler

yağın bulunduğu tencerenini içinde milyonlarca parça halinde yüzer rezil olursunuz.

sarma işlemi bitince sarma yumurtanın sarısına batırılır. bolca.. ardından kızmış yağın içine atılıp

kızartılır. nar gibi kızardıktan sonra bir peçetenin üzerine alınır yağı emilsin diye.

ardından şerbetle buluşturulur ve çıtır çıtır yenir.

(bkz: aşeren erkek)

(bkz: sözlüğe yemek tarifi girmek)
yumuşak ve soğuk sevdiğim için çevremdekilerin; "sen erzurumlu olamazsın" demelerine yol açan tatlı.
istanbul'da istiklal caddesi'ndeki saray muhallebicisinde yenmesini tavsiye ederim.
çok canım çekti simdi. taze taze olsa da yesek diye düsündügüm çocuklugumun serbeti bol kadayıf tatlısı..
Erzurum'a özgüdür, Erzurum'da yenir. Erzurum dışında yenilenin lezzeti asla Erzurum gibi olmaz. Cevizi, tadı, teli derken Erzurum'da yenilen kadayıf dolması bir başkadır. Porsiyonu 2 liradır, 1 porsiyonda 2 tane vardır. ille Muharrem Usta olması gerekmezi Erzurum'daki her hangi bir kadayıf dolmacısından yenilebilir.
örümcek adam benzinidir. yiyen tırmanır.

palan'da kayak öncesi tavsiye ederim. depoyu fulleyip öyle çıkılmalı.
şerbetli tatlı olması hasebiyle ikram edince sükse yapan bir tatlı çeşididir. ancak erzurumluysanız yemekten bıkmanız olasıdır.
Malzemeler:

Yarım kilo kadayıf
4 yumurta
Yarım bardak süt
1 su bardağı dövülmüş ceviz
1 su bardağı sıvıyağ

Şurup için:
2 bardak şeker
2 bardak su
Yarım limon

Kadayıf dolmasını Erzurum'lu bir aile dostumuzdan öğrenmiştik. ilk yaptığımda bazı trikleri olduğunu bilmiyordum ama kendisinden püf noktalarını öğrendim yani siz benim yaptığım hataları yapmayacaksınız! Amerika'daki dostlar için de not: kadayıf arap marketlerde ve büyük süpermarketlerde bulunuyor.
Öncelikle şurubu yapmakta fayda var. Şeker ve suyu kaynatıyoruz. Kıvamı gelince içine limonumuzu sıkıp 5 ila 10 dakika daha kaynattıktan sonra ateşten alıyoruz.
Yaş kadayıfın içine yeteri kadar ceviz koyduktan sonra kadayıfımızı sarıyoruz. Kadayıf dolmasının olabildiğince küçük olmasında yarar vardır. Şahsen ben bu dolmanın boşunu bile çok seviyorum sizinde aklınızda bulunsun. Diğer tarafta yumurta ve sütü bir kapta çırpıyoruz. Kadayıf dolmalarımızı teker teker bu karışıma buluyoruz ve kızgın yağda kızartıyoruz. Dolmaların en iç taraflarının bile yumurtalı karışımı çekmesi gerekiyor. Kızaran dolmaları şuruba atıyoruz. Şurubu çeken kadayıf dolmaları servise hazırdır. Afiyet olsun…
erzurum'da genellikle ramazan aylarında daha çok üretilen tatlı.
adını düşünmek, duymak, söylemek bile insanı kendinden alabilecek tatlıdır. merkezi erzurumdur. ustası yapmışsa ölünür bitilir 1 tanesi için.
(img:#323590)
herkesin sıcak tüketilmesi gerektiğini söylemesine rağmen şahsen ben buzdolabında buuzz gibi olmuş halini de severek yemekteyimdir. şu an olduğu gibi *
cağ kebabının ardından yenilesi tatlıdır.
annem de ayrı bir güzel yapar tadından yenmez .
cağ kebabı sonra gidecek lezzet.
güncel Önemli Başlıklar