1. 1.
  islam dininin uyarılarından biridir. kadınlara iyi davranınız anlamı taşır.

  edit:tam halini sözlük yazarları tamamlamıştır.

  (bkz: fewzi1907)
  5 -2 ... pilotmont
 2. 2.
  islam dininin uyarılarından olmasına ragmen müslümanların pek hatta hiç uygulamadığıdır.
  3 ... muvakkitzade sukufe nigar
 3. 3.
  eksik lanse edilen bir söz daha. efendim kesip biçmezseniz eğer, o ayette "sizi kadınlarınıza, kadınlarınızı da size emanet ettik. onlar allah ın size emanetleridir, onlara iyi bakınız." şeklindedir. zamanın şartları düşünüldüğünde de çok ta manıklı bir eylemdir. tüm dünyada kadınların söz hakkı edinme hakkının yaklaşık yüz yıllık bir tarihi vardır. o yüzden 1400 yıl önce inen bir dine saldırmak için saçma bir konudur. ne incil de, ne de tevratta kadınların haklarından kuran dakinden daha çok bahsetmez. biraz sağduyu lütfen.
  13 -4 ... fewzi1907
 4. 4.
  (bkz: emanete hıyanet edilmez)

  aşk olsun. binler milyonlarca kadınımız tarafından kabul edilen, hatta çeşitli kliklerce islam misyonerliği tarzında, gayrimüslim kadınları islama çekmek için kullanılan söylem. çekiliyorlar da. demek ki kadınlar ne istediklerini bilmiyorlar*. demek ki kadınların geniş omuzlu ve uzun boylu erkeklerde aradıkları ilkel "korunma ihtiyacı" gerçek. demek ki yeşil güzel bir renk (bu sonuncusu kesin).
  2 ... bl
 5. 5.
  (bkz: http://www.allahaema.net)
  1 -1 ... chazsmyr dhuunyl
 6. 6.
  (bkz: atlantik rüzgarları)*
  ... bl
 7. 7.
  (bkz: emanet-i mukaddese)
  ... chazsmyr dhuunyl
 8. 8.
  -kadinlar allah in size emanetidir
  -hocam şimdi kaybolur filan...
  1 -1 ... karga
 9. 9.
  efendim pek de hayırlı bir sözdür. zamanın mekkesinde diri diri çocuklarını gömen zihniyete karşı kadının ehemmiyetini , dünya üzerinde sahip çıkılacak başlıca varlık olduğunu hatırlatan bir sözdür. öyle medeniyetsizlikmiş yok geri kalmışlık mış falan diyerekten farklı yönlere doğru kaymaya gerek yok. kadınlar dünya üzerinde kutsal emanettir, bu emanet dünya üzerinde beraber yaşama şerefi verilmiş erkeklere nasip olacaktır elbette ki. güzelliklerin korunması öğütlenecektir ve bunda ne gibi sakınca olabilir. sözden yola çıkarak kadınların güçsüz olduklarını ve korunmaya ihtiyaç duyduklarını anlamak biraz garip geliyor şahsıma. anlaşılacak şey mukaddes bir şeye yapılan zülumlarden sonra bu mukaddesiyetin hayatı daha güzel yaşamasına yardımcı olmaktır.erkeğin görevi bu olmalıdır ve emaneti her dem hoş tutmakla mükelleftir. tartışılması gereken konu bu sözün zamanı karşılamasından ziyade (#865586) entry de belirtildiği gibi bu göreve nasıl uyulduğudur.
  1 ... sayid jarrah
 10. 10.
  (bkz: hariçten gazel okumak)
  (bkz: haybeye vaaz vermek)
  1 -2 ... chazsmyr dhuunyl